| EllaBååå a întrebat:

Am o mica dilema. este pacat sa facem bratarile prieteniei in zile de sarbatoare(Ex: Duminica)?
multumesclove struck

Răspuns Câştigător
| Floris83 a răspuns:

Duminica nu se lucrează nici acestea, trebuie să fim atenți, doar celelalte zile ale săptămânii sunt pentru așa ceva, chiar și lucrurile astea mărunte!

24 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Este păcat doar dacă vrei tu să fie. Oricum niciunui zeu nu-i pasă de ce brățări ai făcut în nuș' ce zi de duminică plictisitoare.

| Andrei5000 a răspuns (pentru Polaris):

Este ca dor crosetezi intru-n fel si cosi!

| Geass a răspuns:

Să ne temem că ne aruncă în foc nu ştiu ce zeu dacă lucrezi ceva.

| Andrei5000 a răspuns (pentru Geass):

Cititi biblia si apoi comentati

| Geass a răspuns (pentru Andrei5000):

Am citit şi aceea povestioară.

| Andrei5000 a răspuns (pentru Geass):

Bun si mai ramane de pus in aplicare!

| Geass a răspuns (pentru Andrei5000):

Ai citit Scufiţa Roşie? Cred că da, atunci mai rămâne de pus în aplicare.

| VanillaBl a răspuns (pentru Andrei5000):

E bine deci daca 10000 case iau foc DUMINICA, Pompierii trebuie sa se odihneasca!

| Andrei5000 a răspuns (pentru Geass):

Ba de asa vb de biblie care este in ea istoria acestei lumi si in ea numai adevarul este scris!

| Andrei5000 a răspuns (pentru VanillaBl):

nu dor daca este munca in sensul dea salva omenirea, o viata sau a ajuta pe cineva!

| FluGg a răspuns:

Isus a plecat de acolo şi a intrat în sinagogă.

Şi iată că în sinagogă era un om care avea o mână uscată. Ei, ca să poată învinui pe Isus, L-au întrebat: „Este îngăduit a vindeca în zilele de Sabat?"

El le-a răspuns: „Cine este omul acela dintre voi care, dacă are o oaie, şi-i cade într-o groapă, în ziua Sabatului, să n-o apuce şi s-o scoată afară?

Cu cât mai de preţ este deci un om decât o oaie? De aceea este îngăduit a face bine în zilele de Sabat."

Atunci a zis omului aceluia: „Întinde-ţi mâna!" El a întins-o, şi mâna s-a făcut sănătoasă ca şi cealaltă.

Fariseii au ieşit afară şi s-au sfătuit cum să omoare pe Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cum ai incredintarea, daca tu simti in inima ta ca e pacat atunci e pacat ...ca exemplu ma dau pe mine, si eu am facut bratari intr-o duminica si m-am simtit vinovata si de atunci nu le mai fac duminica happy

| unbaiatanonim a răspuns:

E pacat de moarte straight face

| Mik3 a răspuns:

Da normal ca este pacat, de aceea se numesc sarbatori pentru ca inacele zile nu trebuie sa muncesti ( exceptie facand ce-i care stau la tara si au animale ) dar tu ca ortodox ai datoria in fata lui D-zeu sa ii respecti ziua si sa nu lucrezi.

| SmexyBoy a răspuns:

Este scris in biblie o singura porunca cu privire la o zi:

Aduti aminte de ziua de odihna si cinsteste-o, ziua de odihna este a 7 zi.

Si totusi a 7 zi nu este Duminica.
Prima zi a saptamani este Duminica, asta sta scris in biblie.

| Ideea a răspuns:

Nu, nu are nimic, pentru ca nu e o munca, ci mai mult o relaxare.Numai sa nu tai cu foarfeca.
Bafta!

| Andrei5000 a răspuns (pentru Ideea):

Este cititi biblia si veti afla!

| Ideea a răspuns (pentru Andrei5000):

Eu nu cred, pentru ca nu este o munca, este mai mult un mod de a te relaxa.

| Mefist0 a răspuns:

Nu, stai liniştită.

Răspuns utilizator avertizat
| otylyaotty a răspuns:

Normal ca e pacat. Duminica si in zilele de sarbatoare nu e bine sa lucrezi.

| Andrei5000 a răspuns:

Este mare pacat Dumnica si in zi de sarbatoare sa confectionezi bratari. Spre exemplu daca citesti biblia la Facere vei vedea ca Dumnezeu sa odihnit in ziua a 7 deci si noi spre urmare trebuie sa facem la fel!

| Yin a răspuns:

Depinde cum le faceti (ex. daca le crosetezi este pacat) insa daca le innozi sau altceva nu are nimic.

| sacalup a răspuns:

N-are absolut nimic!(si nici nu cred in asa ceva)