| gingergirl1 a întrebat:

happy Am o mica intrebare! Eu sunt "pocaita"ca sa spun asa! Si la religia mea nu ai voie sa te saruti,trebuie sa ramai virgina pana la casatorie, sa nu vorbesti urat s.a! Acum...eu nu respect prea tare regulile laughing) Adica m-am sarutat cu baieti,urat mai vorbesc cand sunt nervoasa! Vroiam sa intreb daca e pacat! Adica unii poarta bartice, si se roaga intruna iar eu nu sunt asa! Chestia e ca vreau sa ma schimb! M-am indragostit de un fiu de pastor si el nu face toate "greselile"astea! Dar el cica nu are voie sa fie cu o fata straight face
Vroiam sa inteb daca e ok cum ma comport!
P.S: daca vreti sa lasa-ti comentarii rautacioase mai bine opriti-le pentru voi!winking

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Poti sa iei exemplu de la acel baiat. Asta nu va impiedica sa fiti buni prieteni, dar nu trebuie sa va permiteti prea multe intimitati.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renunta la religia ta! Este pur si simplu dreptul tau! Altfel ramai acolo si respecta-le aceste reguli absolut absurde! Depinde daca tu crezi in Dumnezeul pocait sau in Dumnezeul real!

| AndraDea a răspuns:

Toti fac greseli! Crezi ca toti sunt usa de biserica? Nu! Mai ai voie sa le incalci din cand in cand dar nu exagera! Asta-i parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

De ce sa nu isi permita? Lasa porumbeii in pacelaughing

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunzi tu pentru ei? Daca fac greseli si trebuie sa suporte consecintele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cu ce sa raspund? Ca isi fac si ei placerile si se simt bine? Constitutia nu interzice asta!

| AndraDea a răspuns (pentru EmaS):

Atunci sa-si schimbe religia! Este dreptul ei!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti autorul moral si chiar daca nu te pedepseste legea, te va condamna constiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Da ma condamna constiinta la bataie cronicalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Admir cu adevarat credinta ta in Dumnezeu! Insa acum sunt cam trilu-lilu! Am si eu perioade!laughing Sper ca ma intelegi!

| William a răspuns:

Atata timp cat apartii acelei secte nu conteaza ce faci ca tot acolo ajungi.

| cristi202 a răspuns:

Totul depinde de ce vrei de la viata ta, de ce stii ca ar trebui sa faci, si de taria de a face acel lucru.
Una din cele mai frumoase relatii cu o fata pe care le-am avut, nu au inclus "meniul" dupa care mai toata lumea alearga: saruturi, imbratisari, atingeri nepermise, flirt, etc, etc. Daca vrei asta, pe moment te vei simti bine, insa la atit vei ramine cu partenerul tau. Plus o constiinta incarcata de faptul ca stii ca nu ai facut ce e bine. Daca insa vrei sa treci de chestiile astea, si sa cunosti persoana cu care vrei sa ai de-a face, atunci vei vedea frumusetea unei prietenii. Si asta am facut eu cu acea fata. Am cautat sa consolidam fiecare in celalalt relatia cu Dumnezeu, si as putea sa iti spun concret ce s-a intimplat in acest sens in viata mea cit am fost cu acea fata, si totodata am cautat sa consolidam pe baza spirituala relatia dintre noi. Dupa mai bine de un an, am descoperit ca sexul e cam... nimic in comparatie cu unitatea pe care Dumnezeu o poate stabili intre doua persoane. Priveam la tineri cum se sarutau si se imbratisau pe strada, si realizam cit de superficiala era toata chestia aceea. Privind apoi la relatia cu acea fata, am inteles cit de profunda ajunsese. Chestia frumoasa e ca dupa ceva timp ne-am despartit, caci am realizat amindoi ca Dumnezeu nu ne vrea impreuna, si nu am mai vazut-o timp de vreo doi ani. Cind am intilnit-o pe strada, am avut parte de un soc: parca nici nu trecusera cei doi ani. Relatia era inca acolo, era ca si cum eram inca impreuna. Si pentru ea a fost la fel. Mai mult, am mai trecut de atunci pe la ea pe acasa, si fusesem tare trist in inima mea, insa era ceva launtric, pe dinafara eram zimbaret, caci trecusem de partea in care fusesem afectat, si totul era OK, insa ea m-a luat pe dupa umeri si mi-a zis: "Cristi, tu acuma esti trist in inima ta!", si a trebuit sa recunosc ca asa era, ea vazuse mai departe de ceea ce simteam eu, tristetea era inca acolo, dar eu o acoperisem. Ma stia bine, si din cauza asta comunicarea era excelenta, uneori dincolo de cuvinte, si de aceea era ceva special intre noi. Mai mult, aveam pe atunci prietena, eram seara cu ea la ea acasa, ma suna acea fata rugindu-ma sa merg rapid la ea, era in oras la un club de net, si niste baieti dubiosi se luasera de ea si inca 2 prietene de-ale ei. I-am zis ca nu pot sa fiu acolo decit in 15 minute (eram cu bicicleta), ea a dorit in 10, si crede-ma ca in 10 minute am fost la ea! Am lasat totul pentru ea, si prietena mea de atunci a simtit ce e intre noi, si a trebuit sa ii dau citeva explicatii dupa aceea. Ideea e ca, daca construiesti o relatie, beneficiile de ambele parti sunt imense, fiecare are de cistigat. Daca insa umbli doar dupa ceva care sa iti placa, sa te simti doar bine, nu vei cistiga mare lucru, doar acel sentiment de bine pe moment.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Aha, Deci Dumnezeu nu te va intreba despre modul cum ti-ai trait viata, deci te va intreba despre apartenenta religioasa, carui cult apartii. Poate in Biblia ta scrie asa?!

| danay72 a răspuns:

Daca vrei sa faci ce este corect e bine sa faci aceste schimbari in primul rand pentru ca sa fi placuta de Dumnezeu si studiu aprofundat al Bibliei te poate ajuta mai mult.De un real folos, legat de unele materiale utile in aceasta privinta e situl www.jw.org.

| William a răspuns (pentru EmaS):

Parintele Arsenie Boca a spus ca toti sectantii vor merge in iad cu Biblia in mana. Cine esti tu ca sa contrazici unul din cei mai mari sfinti (poate chiar cel mai mare) pe care i-a avut tara noastra?

| gingergirl1 explică (pentru William):

HaHaHa! Crezi ca e mai important ce religie esti atat timp cat il iubesti pe Dumnezeu? straight face Sfant? Doar Domnul Isus a fost Sfant(si este) Ma rog, nu vreau sa intru in alte discutii!

| EmaS a răspuns (pentru William):

Eu cred ca parintele va merge acolo, pentru ca este scris:,, Vai de voi carturari si farisei fatarnici ca la voi sunt cheile Imparatiei si nu intrati nici voi, dar nu lasati nici pe altii sa intre.,,

| William a răspuns (pentru EmaS):

Cu ce putere a facut atatea minuni? Puteau carturarii si fariseii de care zici tu sa faca ce a facut el?

| William a răspuns (pentru gingergirl1):

Pai daca nu conteaza carei religii apartii de ce a mai zis Parintele Arsenie Boca asta despre secte?

| EmaS a răspuns (pentru William):

Apostolul Pavel a spus ca daca el insusi ar propovadui o alta Evanghelie sa fie anatema. Indiferent cine ar da o invatatura care nu este in conformitate cu Sfanta Scriptura, nu este de la Dumnezeu.