| Aaadrianaaa a întrebat:

Am o prietena foarte buna care imi spune ca vede,, fantome,, si ca uneori ele ii transmit mesaje, si ca de multe ori are sentimentul ca acel lucru(intamplare) sa mai intamplat o data, de exemplu de multe ori cand ne plimbam pe strada se opreste si zice noi am mai facut asta si stie ce se va intampla., sau in prima zi de scoala cand s-a intalnit cu colegii cei noi ( este pe a 10 a si s-a transferat ) ea simtea ca ia mai vazut o data pe toti si ca ziua aceea s-a mai intamplat o data in viata ei chiar daca nu cunostea pe nimeni si visele ei de multe ori se inteplinesc.Si mai este un lucru care ma ingrijoreaza. Uneori vrea sa mearga la Biserica si alteori se poarta ciudat ca si cum ar fi posedata. Voi ce ziceti este posedata sau are probleme psihice?

15 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Cred ca i se trage de la mansarda...

| Aaadrianaaa explică:

Mi se pare foarte ciudat.

| Buresbista123 a răspuns:

Incearca sa o faci sa inteleaga ca ar fi bine sa vada un psiholog sau psihiatru

| Exilee a răspuns:

Schizofrenie...
Posedare... nu stiu ce sa zic. Nu ai prezentat suficiente ''simptome'' (nu spun ca n-ar fi)

Fantome? Fantomele reprezinta produsul imaginatiei mult prea bogate al oamenilor. Totusi, sa nu subestimam puterea psihicului uman ( nu stim cum percepe dansa realitatea).

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

A! Sa inteleg ca esti troll. Patetic, chiar si pentru tine.

| andreiush25 a răspuns (pentru Exilee):

Cu cine te certi? O_O

| Exilee a răspuns (pentru andreiush25):

Raspunsul ii era adresat celui/celei care a pus intrebarea. Acum mi-am dat seama ca este troll.

| eliaclodia a răspuns:

Ai mai. Selectez ce doare, restul e treaba ei ce face cu visele si premonitiile. S-a speriat de ceva atat de tare, de obicei cand vezi ura, pe care o mai vezi si neagra in subconstient, incat acum vede imaginile subconstiente, personajele in alb si negru. Frica ii da sistemul peste cap si prefera sa creada constient, ca peronajele negre, afectele cu ura, sunt fantome, nu oameni reali care au legaturi de afect cu ea sau pe care i-a perceput in treacat, azi unul, maine inca unul. Si e usor ca spaima sa te determine sa te autominti, pentru ca perceperea superficiala a celor cu intentii rele, cu microuniversuri rele, dubioase, ca si a celor frumosi uneori, perceperea superficiala nu le imprima trasaturi, date de identificare clare, constientizabile, iar la spaima, vagele informatii de identificare se spulbera in imaginea subconstientului. Tot cautand sa inteleaga cum functioneaza subconstientul, fara sa realizeze asta, atrasa doar de ideea superficiala de vise, tine subconstientul sub analiza mai mult ca altii. Iar se spulbera imaginile, iar apar asa zisele fantome. Intelegi? Si totul de la frica de afectele negre. Un drogat, cazut intr-o lisa de moralitate acuta, care proceseaza doar violente si cum sa se strecoare si sa minta, sa te intimideze, chiar asta vor, e perceput ca o umbra neagra care se strecoara. Informatia e ca el nu-si controleaza impulsurile violente, ca e scarbos etc, ca a fixat-o pe victima, analizand ceva. Si tot asa, diferiti oameni, acelasi negru la afect. Prietena ta e speriata. La biserica cand mergi se poate intampla un fenomen: e intuneric sau e luminos. Stii, toate reprezentarile astea se refera la luminos, control, intunecat, violent, ascuns, parsiv, ura deci. Acum nu stiu mai departe cu biserica, decat atat: frica schimba click-ul. Cand nu poate sa iasa din spaima de fantome, chiar daca isi pierde timpul sa "vorbeasca " cu ele, tot nu se imprieteneste cu ele si nu le sschimba cu nimic. Fac pariu ca daca un om, nu fantoma lui, ii face frica cu intentiile sale, ea incearca sa il ia cu frumosul sa il opresca sa o judece urat?

| Tomanecre a răspuns:

Probabil ca prietena ta este posedata, dar pentru asta nu trebuie sa mearga la preoti si sa faca exorcisme, din cauza ca insusi Mantuitorul ne invata ca exorcism NU exista pentru ca scotand un Diavol, bagi altii 7 in locul lui, deci totul se agraveaza!
Singura sansa sa o paraseasca cel care o posedeaza este sa treaca urgent la ateism, pentru ca Diavolul intra in om prin Religie, si iasa prin renuntarea la religie!

| xoxo5 a răspuns:

Mi-e mi se pare ciudat, adica fantome aceeasi zi? nu stiu ce sa-ti zic dar prietena ta e ori nebuna psihic ori are vizuni sau... nu stiu!

| xoxo5 a răspuns (pentru Tomanecre):

Posedata? really?

| thealchemist a răspuns:

In primul rind ar trebuie sa-si faca analizele, sa nu aiba vreo tumoare pe creier. abia apoi sa mearga la psiholog, dar numai daca "mesajele" se dovedesc a fi false, daca nu mai bine sa mearga direct la exorcist.

| William a răspuns:

Prietena ta are nevoie de ajutor.

Răspuns utilizator avertizat
| Sacrifice_Cold_1992 a răspuns:

Cââhh,după răspunsurile ăstea,m-aş întreba cum ar fi ca unul dintre voi să vadă aşa ceva, şi lumea să vă creadă nebuni, să vă închidă, îmbrăcaţi în cămaşa de forţă? mda, asta vă dă de gândit.Eu trag următoarele concluzii:

1. Minte pur şi simplu să atragă atenţia.
2.Joacă bene teatru.
3. Spune adevărul

Poate ar trebui s-o întrebi ce anume vede, să spună în detaliu, dacă stă mult pe gânduri inventează.