| anonim_4396 a întrebat:

Bună,am o problema foarte mare.nu știu de ce în gând zic doar prostii.ex. îi injur pe cei dragi sau chiar pe dumnezeu.dar eu nu vreau sa îi injur.mă va pedepsi dumnezeu penu ăsta? Va rog sa mă ajutați.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E important să îți ceri iertare lui Dumnezeu. Cand ai gânduri greșite gandeste-te la altceva.

| RAY a răspuns:

Asta denota lipsa de educatie, bun simt

| AvalohAlyn a răspuns (pentru RAY):

E tulburare obsesiv compulsiva ce are el, cand iti vin ganduri intruzive cu injuraturi adica fara voia omule.Eu cred ca denota ca tu Ray ar trebui sa mai studiezi medicina in loc sa arunci cu acuze ca nu are bun simt.

| Ondreovici_Patrick_1973 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mulțumesc foarte mult pentru ca ti-ai făcut timp sa îmi scrii.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Si eu am obsesie compulsiva dar nu injur aiurea lumea

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Gânduri, impulsuri sau imagini persistente şi recurente care sunt experimentate, la un moment dat în cursul tulburării, ca intrusive şi inadecvate, şi care cauzează o anxietate sau o detresă considerabilă;

(2) gândurile, impulsurile sau imaginile nu sunt pur şi simplu preocupări excesive în legătură cu problemele reale de viaţă;

(3) persoana încearcă să ignore sau să suprime astfel de gânduri, impulsuri sau imagini, ori să le neutralizeze cu alte gânduri sau acţiuni;

(4) persoana recunoaşte că gândurile, impulsurile sau imaginile obsesive sunt un produs al propriei sale minţi (nu impuse din afară, ca în inserţia de gânduri).

Compulsii, aşa cum sunt definite de (1), (2), (3) şi (4):

(1) comportamente repetitive (de ex. spălatul mâinilor, ordonatul, verificatul) sau acte mentale (de ex. rugatul, calculatul, repetarea de cuvinte în gând) pe care persoana se simte constrânsă să le efectueze ca răspuns la o obsesie, ori conform unor reguli care trebuie să fie aplicate în mod rigid;

(2) comportamentele sau actele mentale sunt destinate să prevină sau să reducă detresa, ori să prevină un eveniment sau o situaţie temută oarecare; însă aceste comportamente sau acte mentale sunt sau nu conectate în mod realist cu ceea ce sunt destinate să neutralizeze sau să prevină, ori sunt clar excesive.

http://www.umfcv.ro/ccop-tulburarea-obsesiv-compulsiva

| AvalohAlyn a răspuns (pentru RAY):

Nu ai inteles nimic, faza e ca lui ii vin injuraturi in minte fara voia lui, fara acordul lui si fara dorinta lui si acestea se numesc ganduri eronate, false, intruzive si nu se considera ca el nu ar avea bun simt sau ca at injura el constient. Ceea ce i se intampla lui e parte din TOC.

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tu le stii mai bine toata ziua te plangi pe TPU

| Mayhem666 a răspuns:

Un sfat: Dupa punct, pune si tu cuvantul cu litera mare ca e cam greu de citit textul.

| Nilsson a răspuns:

Nu frica de pedeapsa ar trebui sa te motiveze sa iti schimbi comportamentul ci dorinta de a avea o conduita morala si demna, ca sa nu iti fie rusine de tine.