| Anca_Bălteanu_1994 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat ca sa zic asa. Cumnata mea s-a pus moasa la copilul meu. Acum si ea este gravida si nu are pe cine sa puna moasa. Intrebarea mea este urmatoare : Este bine sa ma pun eu daca ea este moasa la copil meu? Facand referire la religie adica este bine?

5 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Moașă? Dar la spital nu poți naște sau?

| Anca_Bălteanu_1994 explică (pentru SG1995):

Nu e vorba de asta. E vorba despre peroana care il da de grinda, care il scoate din spital. nu la persoana care o ajuta sa nasca.

| suntserios a răspuns (pentru Anca_Bălteanu_1994):

Suntem in anul 2019, nu mai e nevoie sa dam copii cu capul de pereti ca sa creasca mari.

| AC4S4 a răspuns:

Facand referire la care religie? In crestinism nu exista o asemenea traditie, n-o gasesti nici in Biblie. Moasa ajuta o femeie la nastere si in timpul de dupa. Aceasta face parte din personalul spitalului, nu e vreo ruda a gravidei. Are studii medicale.

Credeam ca am aflat despre toate superstitiile romanesti, dar se pare ca mai sunt multe de aflat.
A, uite, le-am gasit: https://www.crestinortodox.ro/......96458.html
Tot nu inteleg... cum adica te pui moasa? O ajuti tu sa nasca si ea te ajuta pe tine? Mai bine nasteti la spital.
In orice caz, aceste lucruri nu au legatura cu crestinismul. Sunt probabil ramase din paganitatea geto-dacica. Stai ca inteleg, cand spuneai "Facand referire la religie" te refereai la Zalmoxism sau ceva, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa te sfătuiești cu un preot ortodox.el îți poate spune mai multe