| Millanteria a întrebat:

Am si eu o intrebare...
Ieri m-am marturisit, iar maine vreau sa ma impartasesc. Azi am voie sa mananc carne?(rog seriozitate) Stiam ca o zi dupa spovedanie n-ai voie(cum e in cazul meu) dar nu stiu sigur.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, tu eşti dovada clară de cât de nemernică este Biserica. Nu ştiu câţi ani ai, dar dacă eşti de vârsta mea... mănâncă, eşti în creştere, dă-l încolo de post! În mod sigur dacă există, Dumnezeu ăsta al vostru nu ar trebui să ţină cont de aparenţe sau de regimul alimentar, ci vă iubeşte pe toţi cum sunteţi şi ce mâncaţi. Trist...
Zic asta pentru că m-am gândit aşa: să spunem că un om este pierdut undeva la Polul Nord din cauza unui accident aviatic de exemplu. El este credincios. Acolo singura sursă de hrană o reprezintă peştele şi animalele vânate. Şi nu poate ţine post acel om, atunci crezi că îl dă afară din rai sau ce?

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ea are si alte surse de mancare, Dumnezeu nu e exagerat cum explici tu si DA, e pac at. Probabil ai primit raspuns castigator pentru ca voia sa manance carne, dar e luat drept sacrificiu. Daca nici macar se sacrifica.Iar cat despre tine.esti absolut frustrata, se vede clar

| anonim_4396 a răspuns (pentru Schnitzel):

Dumnezeu nu e. Şi gata. Şi nu-s frustrată, creştino, sunt doar atee şi simt că mor când văd toate regimurile de înfometare... pardon, posturile pe care le înduraţi voi ca să vă curăţiţi, cică.

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Spui cum vrei, dar e trist. E trist sa traiesti asa, fara nicio nadejde. Nu vreau sa ma cert dar singurul motiv pentru care nu crezi este ca nu cunosti, n-ai avut posibilitatea, ocazia sa aprofundezi. Sunt asa de mandra ca sunt crestina si in post nu e infometare, daca tii postul cum trebuie si daca te rogi in timpul lui e usor de tinut, e placut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Schnitzel):

Păi da, de ce să am o nădejde? De ce să mă mint singură? Viaţa e grea şi naspa.
Draga mea/dragul meu, eu am fost creştină înfocată trei ani. Aşadar, crede-mă, cunosc foarte bine, nu vorbesc din auzite sau ceva de genul. Păi da e foarte plăcut să ţii o dietă aiurea, să nu îţi mai iei ce e mai bun din alimentele acelea, nu?

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga ta[sunt fatahee hee] cunosc extrem de bine religia si n-am cum sa nu cred daca ma rog si primesc, simt ca are cineva grija de mine. Eu tin fiecare post de 8 ani[si vinerea si miercurea si cele 4 posturi mari] si niciodata nu am avut probleme cu sanatatea, nu e de asta. NU E GREU daca vrei. Pot sa intreb de ce ai devenit atee?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Schnitzel):

Te rogi şi primeşti pentru că ţi-ai setat asta, te-ai auto-setat să crezi că recomepensa este adusă musai de rugăciuni, deşi este numai rodul faptelor tale. Foarte bine dacă îţi place să îţi pui nădejdea într-o divinitate în care crezi, e alegerea ta, eu prefer să fiu mai pesimistă şi realistă şi să nu o dau la nimereală cu ceva care nu am certitudinea că există (nu ai vorbit tu cu Dumnezeu, nu ai dat mâna cu El). Oare, mă întreb dacă trăiai undeva departe de civilizaţie mai ştiai de Dumnezeu, te mai rugai cuiva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Schnitzel):

P.S: Am devenit atee după o discuţie cu o colegă foarte inteligentă, tot atee. I-am pus toate întrebările legate de creştinism şi religie ce le aveam. Şi m-a cam luminat fata, nu aveam cu ce să o contrazic. Mi-a venit să plâng, mă simţeam păcălită şi trădată că nu am în cine să îmi spun speranţa la greu. Dar avea dreptate. În plus, în perioadă în care credeam mă simţeam robită, trebuia să mă rog nu ştiu când, să nu mănânc nu ştiu ce, să merg la biserică, să mă înfrânez de la anumite plăceri... nu îmi plăcea, când păcătuiam mă simţeam pedepsită... dar eu nu realizasem că eram tot setată, nu că mă influenţa cineva.

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate triburile au cate o forta careia se roaga iar Dumnezeu este numit in nenumarate feluri de catre oameni. Daca as fi fost destul de descuiata la minte sa ma intreb de unde vin toate proba bil as fi crezut in "ceva", cu siguranta n-aveam de unde sa stiu de Dumnezeul biblic. Eu cred pentru ca sunt o multime de lucruri inexplicabile stiintific. Pana si Darwin[respect pentru omul ala] a recunoscut ca teoria lui e gresit, pentru ca trebuie sa existe o forta peste perceptia umana care sa fi creat universul. In principiu, mi se pare greu de crezut ca am aparut din nimic, ca suntem guvernati de nimic, ca in univers exista o anume armonie chimica, fizica guvernata de nimic. Un ateu ar zice ca viata noastra e posibila datorita legilor universului. Legile universului de cine au fost create? N-aveau cum sa apara singure inaintea a orice.e conceptia mea si motivul pentru care cred, nu pot sa te oblig sa crezi. Dar ma bucur ca am cu cine purta un contradictoriu bazat pe idei serioase.

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu iti impunea si e normal sa faci greseli. Mai port contradictorii cu profesori atei si sunt intrebari la care nici ei nu stiu sa raspundahee hee[profesori f inteligenti, serios] Viata ta de crestin parea sa fie un stres total.nu asa trebuie sa fie. Lucrurile astea vin de la sine cand il iubesti pe Dumnezeu. Fara sa jignesc, probabil nu aveai bazele puse si ce faceai tu era din obligatie, din teama si din speranta de a ajunge in Rai[presupun] Daca e asa, cu siguranta te simteai robita

| anonim_4396 a răspuns (pentru Schnitzel):

Cam aşa ceva. Mie îmi place să fiu liberă.
Să vedem când om muri cum o fi. Posibil să ai dreptate, să vedemmmm.

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Vom vedeahee hee Sper ca n-ai fost ofensata de vreo idee zisa de mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Schnitzel):

De ce aş fi ofensată? îţi respect opinia.

| Schnitzel a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa ma asigur. Respect!happy

25 răspunsuri:
| KlaraWeiss a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, asa ca o sa scriu la modul general ce e si ce nu e voie. Nu, nu ai voie sa mananci carne, nici sa bei alcool, sa ai "anumite relatii" ca sa zic asa, trebuie sa incerci pe cat posibil sa nu faci fapte rele si sa eviti locurile in care ti-ai putea pierde linistea dobandita dupa spovedanie (cluburi, discoteci sau altele). Eu intotdeauna imi propun sa nu ascult muzica, sa nu vad filme sau sa joc jocuri pe calculator in seara de dinainte de a ma impartasi, dar nu prea reusesc asta :((. Nu ca astea ar fi lucruri neaparat rele, dar te fac sa iti pierzi macar putin din starea aceea buna dobandita dupa spovedanie. Cel mai bine e sa stai sa te rogi sau sa citesti carti religioase. Si, desigur, trebuie sa citesti rugaciunile dinainte si de dupa spovedanie, rugaciunile de dinainte si de dupa impartasanie (se gasesc in cartile de rugaciuni; bine ar fi daca ai putea face rost si de un indreptar de spovedanie, daca nu ai, caci aceste rugaciuni se gasesc si acolo ) si Canonul dat de duhovnic la spovedanie (daca ti-a dat). Si nu ai voie sa te impartasesti in anumite perioade ale lunii (nici sa intri in biserica, dar cred ca asta stiai).
Dupa ce te impartasesti nu te mai apuci sa saruti Icoanele din biserica sau sa stai in genunchi.
Mai poti sa mai citesti in linkul pe care ti-l trimit
http://www.parohiamacin4.org/impartasanie.htm
Dar, cel mai bine, pe viitor intreaba preotul duhovnic, mergi la el si intreba-l tot ce iti trece prin cap, sfatuieste-te cu el, nu doar spovedeste-te.
Pentru cei care au nelamuriri si nu cred in Dumnezeu si se intreaba de ce atatea regului pentru Impartasanie, raspunsul e ca Impartasania e insusi Trupul si Sangele Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, cel care a creat totul, nu se poate primi oricand si oricum.

| Millanteria explică (pentru KlaraWeiss):

Buna.
Mi-ai raspuns foarte frumos, si sunt de acord cu tine. Eu sunt dintr-o familie mai "credincioasa", si se pare ca si tu la fel(cred)!
Pa, pa!

| KlaraWeiss a răspuns (pentru Millanteria):

Buna!
Imi pare bine ca raspunsul meu te-a lamurit cat de putin sau ti-a fost de ajutor. Da, mergem la biserica si multi dintre cei pe care ii stiu merg. Crezusem ca ai fost de acord cu cel cu "tu esti dovada clara de cat de nemernica e biserica "? (am vazut ca i-ai dat funda laughing) ).

| KlaraWeiss a răspuns:

N-am dat in viata mea bani la preotul duhovnic pentru spovedanie

| Maidanezul a răspuns:

Nu este bine sa maninci de dulce,nici sa faci fapte rele,daca puteai tine post negru o zi era bine, Este bine sa te rogi, sa cauti cartea bunicii de rugaciuni si gasesti acolo raspunsurile tale.Vezi sa nu uiti de Canon, sunt convins ca nu ai scapat fara asa ceva. Canonul este legamintul tau ca parasesti calea pacatului.

| Ecea a răspuns:

Hahahahaha

| aliceinchains a răspuns:

Ce zici de un post negru? Nu de alta, da' pentru orice eventualitate.

| Schnitzel a răspuns:

Nu ai voie, daca te impartasesti maine.

| Schnitzel a răspuns:

Nu trebuie sa dea banithinking Da doar cine vrea, nimeni nu obliga

| Millanteria explică:

Multumesc mult!

| ankahra4m a răspuns:

Ce raspunsuri idioate... vai de steaua noastra laughing Fetita, mananca, nu tine cont de "post" sau alte idiotenii. Biserica doar vrea sa te bage in turma, si sa fii precum un cal, sa vezi doar ce e in fata, dar nu si in stanga - dreapta... off

| Deedeek a răspuns:

Nu, nu ai voie. Si de preferat e sa nu mananci carne nici in ziua in care te impartasesti. Deci nu, astazi doar legumebig grin