| ciocolom a întrebat:

Bună, am voie să consum băuturi alcoolice zilnic sau fac un păcat dacă consum zilnic băuturi alcoolice, fără să fiu violent după aceea sau alte probleme de genul acesta?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista om fără de păcat, de asta s-a sacrificat Iisus pentru păcatele noastre, ai voie sa faci păcate atât timp cât ai credinta și faci fapte bune

| CostinAlamariu a răspuns:

Păi în zile de post n-ar trebui să consumi. Și dpdv al sănătății nu e deloc indicat să consumi zilnic alcool. Nu e vorba doar de agresivitate aici, că oricum nu toată lumea devine agresivă la alcool. De exemplu eu la alcool sunt doar somnoros și euforic, deloc agresiv. Niciodată n-am înțeles de ce îi apucă pe unii agresivitatea la alcool dar asta-i alta treaba.

Consuma alcool cu măsură; nu zilnic și nu mult, altfel faci ciroza sau cancer.

| FilipSorin a răspuns:

Salut, este un pacat, sigur ca da, nu stiu chiar daca este dar daca te îmbeți este un pacat, nici eu nu prea stiu exact dar cred ca este un pacat sa bei alcool, mai ales zilnic.

| Anonim027 a răspuns:

Da este păcat
Nu vă îmbătați de vin, aceasta este destrăbălare. Dimpotrivă, fiți plini de Duh. Vorbiți între voi cu psalmi, cu cântări de laudă și cu cântări duhovnicești și cântați și aduceți din toată inima laudă Domnului. Mulțumiți totdeauna lui Dumnezeu Tatăl pentru toate lucrurile în Numele Domnului nostru Isus Hristos. Supuneți-vă unii altora în frica lui Hristos.
Vai de cel ce dă aproapelui său să bea, vai de tine, care îi torni băutură spumoasă și-l amețești, ca să-i vezi goliciunea!
Habacuc 2:15

Proverbe 20:1
1 Vinul este batjocoritor, băuturile tari sunt gălăgioase;
oricine se îmbată cu ele nu este înţelept

Nu te uita la vin când curge roșu și face mărgăritare în pahar; el alunecă ușor, dar pe urmă ca un șarpe mușcă și înțeapă ca un basilisc. Ochii ți se vor uita după femeile altora și inima îți va vorbi prostii. Vei fi ca un om culcat în mijlocul mării, ca un om culcat pe vârful unui catarg. „M-a lovit…, dar nu mă doare!… M-a bătut…, dar nu simt nimic! Când mă voi trezi? Mai vreau vin!"
Proverbele 23:31‭-‬35

Și faptele firii pământești sunt cunoscute și sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăția, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînțelegerile, dezbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, bețiile, îmbuibările și alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu.
Galateni 5:19‭-‬21

Spune-le: ‘«Pe viața Mea», zice Domnul Dumnezeu, «că nu doresc moartea păcătosului, ci să se întoarcă de la calea lui și să trăiască. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la calea voastră cea rea! Pentru ce vreți să muriți, voi, casa lui Israel?»’
Ezechiel 33:11
Domnul sa te binecuvinteze cu viața veșnică, caută-l pe Dumnezeu în rugăciune și în Cuvântul Sau asa îl vei cunoaște mai bine!