| AdrianTzar a întrebat:

Aș vrea să citesc mai multe despre religia budistă și cea islamică. În afară de bine-cunoscutele studii ale lui Eliade și Culianu, vreau cât mai multe referințe bibliografice de domeniul Istoriei Religiilor, autori din țară sau din străinătate. Materialele pot fi și în limba engleză.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Acum nu se mai numeste istoria religiilor, se numesc studii religioase. Te uiti la articolele lor de pe Wikipedia in limba engleza si acolo vei vedea la subsol suficiente surse academice.

1 răspuns:
| Idris a răspuns:

Salut,

Uite aici un site unde vei gasi o multitudine de carti despre Islam, inclusiv un Qur'an in limba romana. Pentru intrebari, sau alte detalii cu privire la religia islamica nu ezita sa imi scrii.

O zi buna!

https://islamhouse.com/ro/main/