| anonim_4396 a întrebat:

Bună, aș vrea să deschid un subiect destul de controversat, dar vechi totodată, și bine întipărit in mințile oamenilor, creștini sau noncreștini!
Și anume, de unde până unde idea că satan, diavolul, șarpele cel vechi, ar fi un monstru humanoid cu coarne și copite de culoare roșie?
De ce există această cultură în rândul religiilor și creștinismului?

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Buna intrebare, mai ales ca Lucifer se presupune ca ar fi fost cel mai frumos inger facut de Dumnezeu.
Si de ce a trebuit neaparat sa primeasca trasaturi de animale (in special terestre)? De ce nu a primit tentacule sau mai stiu eu ce?

| chuckmanson a răspuns (pentru Mayhem666):

Păi așa sunt creați majoritatea monștrilor. În general monștrii sunt fie umanoizi cu diformități sau animale cu trăsături extraordinare sau o combinație din astea, sau spirite. De asta și creaturi precum giganții(și alte creaturi din familia lor precum căpcăunii, trolii, ciclopii etc.) și piticii(și alți monștrii precum gnomii, spiridușii, lepraconii, goblinii etc.) sunt așa populare și apar în folclorul tuturor popoarelor aproape. S-au inspirat din oameni cu nanism/gigantism/acromegalie. Iar în cazul diavolului i-au oferit o trăsătură animală pentru a îl face să arate mai oribil, iar culoarea roșie era asociată cu focul.
Așa sunt monștrii creați.

| mentholinks a răspuns:

Pai oamenii i-au atribuit si lui Dumnezeu chip de om dupa persoana lui Yeshua si trebuiau sa faca acelasi lucru si cu diavolu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Probabil, cel mai probabil, oamenii de atunci aveau o anumită fobie... de capre? happy
( Adică, caprele nu erau foarte populare la aceea vreme ¿, mai mult oițele... ) laughing

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Probabil diavolul poate lua mai multe forme care sa te faca sa pacatuiesti. Nu exista om pe lumea asta care sa nu fi pacatuit deloc, dar omul se poate schimba pe viitor si poate alege ce este bine pentru el, sau cel putin asa ar trebui. Daca ar face altceva probabil s-ar ajunge in final la o nenorocire. Este rau ca in anumite situatii si cei din jurul lui platesc pentru faptele lui, ceea ce nu prea este corect.