| Amedeia a întrebat:

bunica mea a murit in Martie anul acesta, de ceva vreme apare in visele mele și mereu in vis e vie, dar o pregătesc pentru imormantare, repet... mereu are același înțeles dar visat altfel. Știe cineva ce ar putea însemna asta? Am înțeles faptul ca trebuie sa dau pomana pentru sufletul ei și chiar o sa fac asta mâine dar poate cineva știe ceva mai mult despre asta. Și vreau sa Menționez faptul ca de multe ori chiar dacă nu in fiecare zi da deseori spun câte o rugăciune pentru ea!

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, visele nu inseamna nimic, apar din mulțimea gândurilor. Eclesiatul 5:7

| Fatamuntilor a răspuns:

E NORMAL sa visezi pe cineva care a murit asa curand si care ti-a fost mai apropiata!
Eu o visez pe mama si dupa 5 ani!

| mentholinks a răspuns:

Daca vrei sa dai pomana vezi sa dai pomana doar la cei saraci, nu vecini, consateni, etc.

| AC4S4 a răspuns:

Salut. Nu ai de ce sa faci pomana pentru sufletul ei, nu o va influenta cu nimic. Ea nu mai este. Daca vrei sa faci doar pentru a va aminti de ea, nu este nimic gresit. Nici rugaciunile pentru ea nu mai au vreo influenta. Roaga-te pentru cei ce au ramas, inclusiv pentru tine. Moartea poate veni cand nu te astepti, trebuie sa fii mereu pregatit.

Cred ca stii pilda cu bogatul si saracul.
Luca 16:26 Pe lângă toate acestea, între noi și voi a fost așezată o prăpastie mare, astfel încât cei ce vor să treacă de aici la voi, să nu poată, și nici cei de acolo să nu poată trece la noi."
In acest verset Avraam spune ca nu poti sa treci dintr-o parte in alta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu poți, dar oare acea prăpastie l-ar împiedica pe Dumnezeu să mute pe cineva dacă El ar vrea asta? Acea prăpastie împiedică sufletele să treacă dintr-o parte în alta, dar dacă Dumnezeu v-a vrea să mute pe cineva din iad în rai nimic nu-l poate opri să facă acest lucru.

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Sunt sigur ca Dumnezeu poate, dar stim ca Dumnezeu este si drept. Ce a spus, a spus.
Mantuirea este personala, nu poate cineva sa creada pentru o alta persoana.
Pomana nici nu are temei biblic. Se gaseste doar in traditie.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Este drept dar din iubire Dumnezeu poate alege să asculte vocea celor ce, cer milă, (nu știu ce fel de protestant ești așa că o să-ți dau două exemple :1)Dacă crezi că Iisus este Dumnezeu îți sugerez scena de la nuntă când la insistențele Maicii Domnului El a acceptat să săvârșească o minune deși decizia lui dreaptă era alta. 2) Dacă nu crezi în dumnezeirea lui Iisus îți recomand scena din Exodul când Dumnezeu ia o decizie dreaptă să omoare pe poporul său deoarece acesta ia încălcat în mod repetat poruncile, această decizie dreaptă a lui Dumnezeu este schimbată de Moise care prin rugăciunile lui îl convinge pe Dumnezeu să ierte poporul). Dacă acel om a avut o fărâmă de credință există șanse ca omul acela să fie iertat de Dumnezeu pe baza rugăminților celor care îl pomenesc, trebuie ca decedatul să fi adormit ști cum se zice,, cu nădejdea învierii ''. Eu zic că are temei biblic.https://ortodoxieprotestantism.wordpress.com/......https?/

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Sunt Protestant Evanghelic, deci cred ca Isus este Dumnezeu.
Cred ca oamenii pot folosi anumite versete doar pentru a forta concluzia dorita. De exemplu, Calvin (religia Reformata) s-a folosit doar de versetele in favoarea predestinarii pentru a-si forma doctrina. Un alt exemplu este doctrina Penticostala, care prevede necesitatea vorbirii in limbi pentru nasterea din nou. Dar Biblia spune ca sunt mai multe Daruri si nu toti primesc aceleasi Daruri. Mai este si Purgatoriul, in cazul Catolicismului.
Fiecare religie are ceva in doctrina ei care este fortat.

Isus a spus ca daca nu se naste cineva din nou nu poate vedea Imparatia lui Dumnezeu. A mai spus ca doar acela care face voia Tatalui va intra in Imparatie.
Concret nu se spune nicaieri ca Dumnezeu muta pe cel mort din Iad in Rai daca se roaga cei vii pentru el.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

De exemplu un Martor al lui Iehova ar putea spune că credința nostră că Iisus este Dumnezeu este bazată doar pe anumite versete, ignorându-se unele care arată contrariul(și suntem amândoi de acord că asta e greșit întrucât credem că Iisus este Dumnezeu) deci e părerea ta bro că pomenile și rugăciunea pentru morți nu sunt biblice sau se bazează doar pe unele versete și unele care indică contrariul se neglijează (există posibilitatea ca și părerea /credința ta în legătură cu pomenile și rugăciunea pentru morți ca fiind ceva greșit să fie greșită) îți respect decizia luată și nu mai încerc în zadar s-o schimb.

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cam de asta suntem impartiti pe culte, pentru versetele care se pot interpreta diferit. Insa, avem si versete foarte clare.
Interpretarea favorabila pomenilor este ajutata si de celelalte lucruri din traditia ortodoxa (vamile; si am citit pe un site ortodox ca in primele doua zile de dupa moarte sufletul poate sa viziteze pamantul).
Eu cred ca exista doar mantuit si nemantuit, nu aproape mantuit.
Sunt om si pot gresi, vom afla noi in curand care este Adevarul.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Tu ce părere ai? Creștini se pot mântuii indiferent de confesiunea din care fac parte?

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Da. Mantuirea este un proces si este necesara nasterea din nou.
Fara nasterea din nou persoana, indiferent de confesiune, poate sa se implice in slujbele bisericii. Dar asta inseamna doar practicarea religiei.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru AC4S4):

Pe Dumnezeu nu-L deranjează greşelile anumitor confesiuni care au interpretat greşit Biblia? aceste greşeli de interpretare nu-l fac pe om să se afle în întuneric(cacatonie big grin )? Cum defineşti tu naşterea din nou? sau mai corect spus ce înţelegi tu prin naşterea din nou? este un proces sau ceva ce se întâmplă,, într-o clipă''?

| AC4S4 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Depinde de interpretare. Daca vorbim de mormoni, ei cu greu mai pot fi numiti crestini. Cum scrie in Apocalipsa, sa nu se scoata nici sa nu se adauge nimic din Cartea aceasta. Deci putem deduce ca lui Dumnezeu nu ii place sa ignoram anumite pasaje sau sa completam noi. Cred ca aceste greseli pot sa tina omul in intuneric, de aceea sustin ca omul sa nu ia "de buna" orice decizie a conducerii Bisericii, sa ia numai ce nu contrazice Biblia.
Nasterea din nou eu o inteleg ca un moment in viata unui om. La unii poate fi mai intens, la altii nu. Omul se innoieste si nu mai vrea sa revina la starea de dinainte.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Dacă dai pomană e bine, dacă te și rogi pentru ea e chiar foarte bine, ține-o tot așa! Dumnezeu s-o ierte/odihnească.

| CdeMetal a răspuns:

Te gândești mult la ea și de asta o tot visezi.
E moartă, o doare fix in fund dacă îi faci pomană.

| MedionTcO a răspuns:

Pai comunica-i toate astea preotului paroh. O sa iti spuna el ce sa faci.

| geo9617 a răspuns:

Foarte bine ce faci! Continua sa te rogi pentru ea si da si de pomana. Mai mult de atat nu ai ce face. Visele sunt inselatoare, asa ca daca tii la ea fa doar ce te-ai si pornit sa faci, in rest lasa totul in baza lui Dumnezeu. happy