| florentin7_1542 a întrebat:

care imi poate spune si mie : orasul in care au fost alcatuite primele articole ale Crezului?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Niceea (325).
S-a facut cu acea ocazie in mod natural confirmarea fara retinere a principalelor invataturi de credinta, cunoscute pana in acel an in mod unanim in toata vasta lume crestina de atunci...

| Maxim96 a răspuns:

Constantinopol

| danay72 a răspuns:

Nu stiu dar in biblie nu vei gasi nimic despre crez

| milan9 a răspuns:

Daca Biblia nu vorbeste despre crez nu e din motivul sustinut de sectanti, ci doar pentru faptul ca Biblia a fost alcatuita de Biserica mult mia devreme decat a fost alcatuit Crezul.

Scopul crezului era acela de a sustine adevarurile Scripturii nealterate de sectanti precum cei ce mişună pe aici pe TPU. Scopul crezului era acela de a confirma înţelegerea autentică a sensului si mesajului biblic, din moment ce de atunci au inceput sa existe tendinte de denaturare a invataturilor Bisericii. Astazi, numarul acestor grupari separationiste a depasit borna de 40000... sad