| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce sunt mai exact gandurile si inchipuirile necurate?

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tot ce nu e moral, cast.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna. Ideea e in felul urmator: gandurile sunt miliarde, inchipuirile la fel. Un gand necurat(sau cum vrei tu sa ii zici) e ori un rezultat indus al mediului exterior(mass media, oameni etc) ori dpdv religios o ispitire. Acum, fiecare are propriile ganduri. Depinde de noi unde le incadram: bune sau rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandurile "necurate" sunt cele care contravin legii, crima, furtul, violul etc.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Dar inchipuirile necurate?
Deci nu este vorba de desfanare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca te iei dupa religie exista un milion de ganduri si inchipuiri necurate care sunt considerate pacate.
In realitate nu exista pacate. Daca cineva vrea sa duca o viata in "desfranare" este strict alegerea lui si atat timp cat nu incalca legea nu are motiv sa nu duca o asemenea viata daca asta isi doreste cu adevarat.