| anonim_4396 a întrebat:

Cine poate spune cateva marturisiri de minuni facute de sfinti doctori fara arginti? Citeam undeva ca o persoana l-a vazut pe sfantul Pantelimon in sala de operatie. Ma gandesc si la sfintul Nectarie sau arhanghelul Rafail.
Cat de folositoare este rugaciune catre sfintii tamaduitori?
Funda!

Răspuns Câştigător
| Irina_Angi_1970 a răspuns:

Este foarte folositoare.Sunt carti cu minunile Sf :Nectarie din Eghina, Luca al Crimei(care se sarbatoreste maine), Efrem cel Nou, etc.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scrie un sectanct ca doar prin oamenii lui, aia sunt doar ei restul sunt diavoli, necatrinele sunt sanatoase si fac minuni pentru sanatate, amin

| anonimg a răspuns:

Dumnezeu ne interzice cu desăvârșire să ne închinăm la sfinți/îngeri în afară de cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi.
Pentru că nu sfinții ne-au creat și nu ei ne țin în viață, nu ei ne pun pâinea pe masă, ci Dumnezeu. De aceea doar Lui trebuie să ne închinăm.
Apostolii și îngerii au refuzat de fiecare dată închinarea oamenilor

| Nilsson a răspuns:

Minunile doar Dumnezeu le face prin oamenii sai.

| Mclaren12 a răspuns:

Persoana era pe moarte si avea halucinatii sau cum?

Subcinstientul crestinilor este facut muci inca de la nastere prin infestarea cu dogme crestine. Copilul o sa creasca cu mentalitatea asta de a crede orbeste in personaje evreiesti fictive si cand viseaza sau are halucinatii cu astfel de personaje chiar o sa i se para ca este real.

| Justme1997 a răspuns:

Cu siguranță nu mai folositoare ca o vizită la doctor în caz ca ai probleme medicale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare doctor fara de arginti este marele nostru Dumnezeu si Mantuitor Iisus Hristos! Sfanta Scriptura este plina de minunile Sale si de vindecarile Sale, incat spune in proorocie la Psalmul 85: "Ca mare esti Tu, Cel ce faci minuni, Tu esti singurul Dumnezeu!" (v. 9), iar in Noul Testament este scris ca "vindeca toata boala si toata neputinta din popor." (Matei 9, 35). Hristos are in Sine harul vinecator al bolilor, ca si "Cel ce este peste toate Dumnezeu binecuvantat in veci. Amin!" (Romani 9, 5).
Hristos, Dumnezeu-Cuvantul, a daruit din plinatatea inepuizabila a harului Sau, har peste har si putere Sfintilor Apostoli, ca si ei sa faca vindecari si sa scoata dracii din oameni, si chiar sa invie mortii. (Matei 10, 1). Harul din Sfintii Apostoli se pastra si in obiectele lor apartinatoare incat, pana si stergarele sau sorturile purtate de ei aveau har vindecator. Pana si umbra Sfantul Apostol Petru vindeca bolnavi sau demonizatii. (Fapte 5, 15; 19, 12). Umbra este o imagine resfranta, iata ca prin ea se faceau vindecari; si se mai mira unii azi ca icoanele sfintilor, adica reprezentarile lor sfintite in Biserica, fac vindecari!
Sfintii Apostoli prin Taina Hirotoniei au transmis preotilor si episcopilor puterea de a vindeca tot cu harul dumnezeiesc, in Biserica lui Hristos soborniceasca, al carei Mantuitor este (Efeseni 5, 23), in cadrul Tainei Sfantului Maslu, despre care scrie Sfanta Scriptura la Iacov 5, 14-16).
"Rugaciunea staruitoare a dreptului mult poate", spune Scriptura, asa incat sa nu se mire nimeni ca, sfintii lui Dumnezeu, ca prieteni si casnici ai Sai, ca dumnezei prin har, pot face vindecari!

| BlackOldSun a răspuns:

Minuni? Ce minuni? Nu exista asa ceva, asta e doar prostie si ignoranta, pentru astia care au vazut ceva...au nevoie de consult psihiatric, ca si pupatul cadavrelor aka ''moaste'', lipsa educatiei si promovarea gandirii de ev mediu a adus Romania in starea asta. Stiinta te poate vindeca si functioneaza, restul sunt basme pentru a crea un fals confort. poti crede in ce doresti nu te opreste nimeni dar daca iti deschizi un pic mintea o sa observi singur ce e real si ce e poveste spusa de oameni disperati fara explicatii din lumea reala! Asa ca consulta un doctor adevarat!