| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca are vreo importanta religia ca sa ajungem in Rai? Adica eu sunt crestin, dar are importanta daca merg la o biserica ortodoxa sau una penticostala? Sau trebuie sa am credinta si atat?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singur cale de transmitere a învăţăturilor si recomandarilor Sale. In caz contrar, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există astazi mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

11 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da, are importanta la ce biserica te duci. Stai departe de sectanti si de bisericile lor.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca exista raiul crestin nu cred ca in acesta intri cu o eticheta pe tine in care scrie din ce ramura crestina faci parte...

Nu stiu cum va puteti imagina ca raiul vostru este o imensa piata financiara in care cel mai binevenit este cel cu marca(religia) mai valoroasa.

| Lizzu a răspuns (pentru OOOLEOOO):

De acord in totalitate.

| danay72 a răspuns:

Intotdeauna Dumnezeu s-a identificat cu o forma de inchinare.Trebuie sa cauti care este religia adevarata daca doresti sa ai o forma de inchinare aprobata de Dumnezeu. Efeseni4:5,Matei7:13,14

| M25M a răspuns:

Degeba ai credinta daca nu iti pui filosofia si in plan real, in fapte. Daca tot vrei sa ajungi in rai, e bun si cu batutul crucilor si pelerinajele si credinta puternica, insa nu neglia comportamentul fata de altii.

| Exilee a răspuns:

Ce religie? Sunt mii de religii, dar numai ''o credinta, un Domn si un Botez'' exista.
Nu trebuie sa ai numai credinta, pentru ca si ''demonii cred si ei se cutremura''.
Credinta fara fapte este moarta, la fel si viceversa.
''nu oricine-Mi zice Doamne-Doamne va intra intru Imparatia Cerurilor, ci numai cel ce va face voia Tatalui Meu care este in ceruri''.
Nu numai credinta trebuie sa ai, ci pentru a ajunge la desarvasire (starea de sfintenie pe care sunt sigur ca orice crestin poate s-o dobandeasca cu ajutorul harului Domnului Iisus Hristos, Sfintilor si al Sfintei Nascatoare de Dumnezeu-Fecioara maria) trebuiesc mai multe ''trepte'' parcurse si anume: credinta -> frica de Creator->pocainta->nadejdea->rabdarea->infranarea-> nepatimirea.
Acestea sunt in ordine. Dar, ESTE ABSOLUT IMPOSIBIL CA CINEVA de exemplu, sa treaca de la treapta 1 la treapta 7, adica cu ajutorul credintei sa treaca la nepatimire. Cine spune asta, mincinos este, deoarece trebuiesc PARCUSE toate celelalte ''trepte''.

| reihiuke a răspuns:

Niciuna, nici alta. Trebuie sa faci mai mult de atat.

| sitărescu a răspuns:

Dacă ar fi așa simplu și orice credință mântuie, de ce crezi că s-au mai chinuit Sfinții Părinți să combată Arianismul, (erezie desprinsă din creștinism)?

Ar fi foarte comod ca orice credință să mântuie, dar, realitatea a demonstrat de multe ori contrariul.

Credință și atât nu prea există.

Nu e de ajuns să mergi la Biserica ortodoxă ci, trebuie și să începi un stil de viață conform învățăturii care e făcută să corecteze exagerările și să conducă omul spre calea mântuirii.

| IlieRg a răspuns:

Pana la urma ce sa inteleg? Deci nu are importanta la ce religie crestina ma duc atat timp cat este crestina?

| Lizzu a răspuns (pentru IlieRg):

Credinta nu se imparte in categorii inventate de om...
Daca vrei sa crezi,o faci pur si simplu, nu conteaza biserica, natia, categoria religiei pe care o frecventezei. Pana la urma toti adeptii la diferite religii cred in ceva superior, si cu asta basta.

| IlieRg a răspuns:

Multumesc de raspunsuri! Acum stiu ce am de facut!