| Lili12aj a întrebat:

Buna,cum pot sa-mi schimb religia din ortodoxa in catolica? care precedura ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Este oricum un pas inainte.Trebuie sa iei legatura cu un preot catolic.Sunt niste pasi de urmat.
Macar scapi de psihoza pomenilor,coliva,statul in picioare si in genunchi la slujba,nu mai auzi dedicatiile pe bani idioate inainte de diferite sjujbe, Pentru Ion de la Leana, pentru sanatate, etc.
Sunt mai avansati din toate punctele de vedere, slujba dureaza mai putin si nu este cantata(behaita )ca la ortodocsi.
Daca as fi obligat sa aleg intre cele doua, clar as alege catolicii.
Ortodocsii au imprumutat din paganism multe obiceiuri care dateaza din epoca de piatra si se adapteaza mai greoi timpurilor.Dar tehnologia moderna o folosesc si inca cum.

7 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Nu sunt sigur, dar cred ca fiecare credincios este inscris la o anumita biserica (probabil acolo unde a fost botezat). Mergi acolo si le ceri sa te scoata din listele lor, apoi mergi la o biserica catolica si le spui sa te treaca acolo.
Acele liste sunt doar pentru a avea ei evidența. Nu e nimic oficial. Cand va fi recensamantul poti sa te declari de ce cult vrei tu (ortodox, romano-catolic, etc...).

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

De ce ai vrea sa faci asta?

| alin131 a răspuns:

Cine te impinge sa faci asta si ce argumente are?

Daca e doar gandul tau, gandeste-te ca cuvantul ortodox inseamna dreapta credinta.

Cu inima deschisa roaga-te la Iisus Hristos sa te intareasca si sa iti arate adevarul.

Nu ma crede pe mine intreaba-l pe Hristos. Vei vedea si vei simti adevarul.

Ioan 14:6 Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Din suflet te rog sa vorbesti cu Hristos si sa ii ceri sa iti arate adevarul.

Nu iti trebuie sa mergi la biserica poti sa te rogi si acasa.

Daca mai ai nevoie de mine imi poti da mesaj.

Iisus Hristos te iubeste si vrea sa ajungi in Rai.

| Mclaren12 a răspuns (pentru alin131):

Cum sa vorbeasca cu Cristos daca Cristos nu a existat niciodata? Nu este cu nimic diferit de a vorbi cu singur sau cu persobaje imaginare. Se vede ca voi crestinii nu sunteti in toate mintile.

| alin131 a răspuns (pentru Mclaren12):

Iisus Hristos exista.

Vorbeste cu El si vei vedea.

O sa vezi cat de mult te iubeste.

| Mclaren12 a răspuns (pentru alin131):

Nu mersi. Am trecut de mult de stadiul ăla.

| AC4S4 a răspuns (pentru alin131):

"gandeste-te ca cuvantul ortodox inseamna dreapta credinta."
Cu aceeasi logica se poate spune ca adevarata biserica este cea a mormonilor, pentru ca se numeste "Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă".