| selfconfidenttree97 a întrebat:

Cum te exprimi cand spui la spovedanie ca te-ai culcat cu un baiat? Cum se exprima lumea? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Spui ca ai comis pacatul curviei, desfranarii, restul intelege preotul nu este nevoie sa dezvolti nimic, preotul doar te ajuta cu sfaturi si se roaga in numele tau Lui Dumnezeu, te ajuta in rugaciune, singurul in masura sa-ti ierte pacatele este Iisus Hristos Domnul, dupa ce ti-ai marturisit pacatul inaintea Lui Dumnezeu si ti-ai asumat responsabilitatea, trebuie sa te pocaiesti de el, sa nu il mai repeti, multumesti Domnului pentru iertarea primita la cruce prin sangele Domnului Iisus Hristos si mergi mai departe. Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| selfconfidenttree97 explică (pentru Irinel15123532):

Buna! Momentan contul de pe TPU nu ma lasa sa-ti trimit mesaj inapoi, dar am vazut tot ce mi ai scris, iti multumesc mult pentru tot timpul acordat si toate randurile frumoase. Iti doresc numai bine, Dumnezeu sa te binecuvanteze! Apreciez foarte mult tot ce am citit, multumesc din suflet.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru selfconfidenttree97):

Cu mare drag. Domnul sa te binecuvanteze, o zi frumoasa in continuare.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Irinel15123532):

Hai ca se roaga preotul pentru ea daca e...Fix asta face el cand se plictiseste laughing

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cel mai simplu si frumos e cum ai scris aici. M-am culcat cu un baiat. Nu vad mai usor si mai simplu decat asa.

| danut a răspuns:

DE CE te-ai duce sa te spovedesti la unul care poate avea mai multe pacate ca tine cand te poti spovedi direct lui Dumnezeu?

| Violleta2022 a răspuns:

Simplu:
"am pacatuit parinte, m-am culcat cu un baiat, 1 data ( sau de mai multe ori, dupa cum s-a intamplat).
Important este sa fii foarte sincera si sa spui advarul, ca parintele iti va spune ce sa faci, ca sa "te cureti" de pacate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce i ai spune unui popa despre viata ta intima?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stiu ca se folosea cuvantul "desfranare" din punct de vedere religios, dar daca chiar vrei sa spui, poti sa ii spui ca ai facut diverse lucruri cu prietenul tau. O sa isi dea el seama.

| anonimg a răspuns:

De ce trebuie sa afle un preot lucrul acesta? Adu parerea ta de rau inaintea lui Dumnezeu in cuvintele tale, chiar la marginea patului, in camaruta ta, in intimitate atunci cand stii ca nu te va deranja nimeni; si chiar si in gand.
Crede ca El te-a iertat, fara sa astepti sa simti acest lucru, pentru ca a promis: "Pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afara". (Ioan.6:37)
Apoi nu uita sa-I multumesti.

| Celcestietot a răspuns:

Preotul nu te-a vazut cand ai facut asta, dar Dumnezeu, da. Trebuie sa te schimbi in numele lui Dumnezu, nu a unui preot.

| mentholinks a răspuns:

Trebuie sa ii arati preotului ce si cum ai facut.

| Digikey a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa-i explici prin gesturi.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca oricum ar fi exprimarea se intelege despre ce e vorba, deci se poate spune oricum.

| JulyDreams a răspuns:

Poti sa te exprimi la fel ca si aici, nu vad problema.
Dar daca vrei sa folosesti un eufemism, poti incerca "prietenul meu a dus pionierul la ecluza" laughing daca e mai in varsta preotul, sigur o sa inteleaga.