| anonim_4396 a întrebat:

big grin Am o problema! Mai mare. big grin
Acum cateva zile, eram acasa la cea mai buna prietena a mea, Madalina (16 ani). Ne plictiseam de moarte. Cautand ceva de facut, Madalinei i-a venit o idee. Mi-a zis sa astept pe hol, in timp ce cotrobaia ceva prin camera ei o.o. Dupa ceva timp, vine cu o cutie foarte mare din lemn. Eu credeam ca sunt pantofi si haine. Dupa a pus cutia in mijlocul holului si din ea a scos o carte mare si prafuita. Pe coperti nu era scris nimic. Semana cu un ceaslov gigantic. Eu, nedumerita, o intreb despre ce e cartea. Eh, si mare greseala am facut.
Vine la mine si imi zice ca imi va spune cel mai mare secret, pe care numai ea si familia ei il stie. Eu curioasa, gandind in sinea mea : ". oare o fi ceva jenant? ce secret sa aiba?" eram entuziasmata. Si acum momentul soc: Madalina se rasteste la mine : " Cred in Satana!" O.O. Eu, prima data credeam ca glumeste si am inceput sa rad. Insa vine la mine, ma apuca de mana si imi mai zice o data " Chiar cred in Satana, la fel si familia mea". Eu eram O.O. In sinea mea: " Ok... ceva mai rau de atat nu m-i se poate intampla. Cea mai bina prietena a mea e satanista. Oare vorbeste serios sau isi bate joc de mine?" Dupa a tinut neaparat sa imi dovedeasca.
A scos din din cutia cea mare niste lumanari, ulei de masline, niste clopotei, un fel de vas si un fel de sabiuta o.o. Le-a asezat foarte repede pe masa, si a inceput sa citeasca din cartea acea imensa ceva in latina, ceva despre Lucifer si Leviathan, care din cate am inteles sunt niste demoni. A desenat cu sabia aia prin aer un fel de cerc si a sunat din clopoteii de cateva ori. A aprins lumanarile si a ars niste foite. La sfarsit a zis ca trebuie sacrificiu, si a luat un cutit si si-a taiat varful limbii, sangele scurgandu-se in flacarile lumanarilor. Eu eram socata! Nu puteam scoate nici un cuvant. Am plecat repede din casa de la ea, ca o nesimtita. Nici macar nu i-am zis ca plec.
De atunci nu am mai vorbit deloc cu ea, imi este prea frica. Nu credeam ca se poate asa ceva! Cea mai buna prietena a mea, sa fie satanista? Ce pot sa fac ca sa ma pot vedea cu ea din nou? Si daca voi sta cu ea, oare voi devenii si eu satanista? Nu am cui sa ii cer parerea, asa ca va rog, macar o parere! Tin foarte mult la ea!

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

It's a Long Story.
Văd că nu prea ai timp să te plictisești.
Cred că e real ceea ce spui tu, nu știu ce să zic.Mie mi se pare amuzant într-un fel.
Aș putea să fac un film din povestea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc.

| Dreamer a răspuns:

Incearca sa nu-i judeci, atei, credinciosi, satanisti...toti suntem oameni, iar ea in primul rand este prietena ta... nu o judeca pentru credinta sau pentru ceea ce face.
Ti-e frica sa nu devii satanista?! Nu ai cum, tu fiind atee nu iti poate schimba nimeni non-credinta...doar tu te poti hotari daca vei crede in ceva sa nu.

| anonimg a răspuns:

Ma gandesc ca tu nu stii cu ce ochi sa o privesti acum pe prietena ta.
In primul rand ea este un om; Dumnezeu o iubeste. Domnul Isus chiar a scos demoni din oameni -si asta pentru ca ii iubeste chiar si pe acestia.
Cauta sa vorbesti cu ea, si spune-i ca lucrurile pe care le face -nu ca nu vor duce la nimic bun, ci vor duce la rau.
Totodata, Biblia ne avertizeaza ca "tovarasiile rele strica obiceiurile bune". (1Corinteni.15:33)
Ai spus in alt post ca esti ateu; totusi, nu merge mai departe de atat cautand sa te alaturi ceremoniilor prietenei tale. Si spun lucrul acesta pentru binele tau.
Daca ti s-a ingaduit sa vezi raul, ti s-a ingaduit ca sa iti dai seama ca el exista. Iar daca exista un vrajmas al omului, atunci exista si un Mantuitor(trad.`Salvator`).
Adevarul este ca in lupta aceasta nu exista teren neutru. Vrajmasul are putere asupra omului doar daca ii ingaduim. Pentru ca libertatea de constiinta este darul lui Dumnezeu, ingerii sfinti se retrag de la noi cu intristare daca in mod voit intram pe terenul vrajmasului.
Aici gasesti mai multe despre lucrarea ingerilor: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html "Adevărul despre îngeri".

| infectieacuta a răspuns:

laughing da, foarte convingator nu-i rea povesteawinking

| AndreCrazy a răspuns (pentru infectieacuta):

Nu ma dar acum serios. Nu-i poveste. Serios o.o

| infectieacuta a răspuns (pentru AndreCrazy):

Nu mai conteaza ce e, ideea e ca e originala "intamplarea" laughing chiar daca e a ta sau a altuiawinking

| mary4048 a răspuns:

Daca nu e doar o fantezie, fugi cat poti!

| Azµre a răspuns:

Cred că și-a bătut joc de tine. Nu cred că are vreo treabă iar dacă chiar a făcut pe bune treaba aia cu limba eu zic să spui părinților, are nevoie de ajutor!

| Gabriela1313 a răspuns:

Suno sa va vedeti undeva. Fii sincera cu ea si spune-i cu adevarat ceea ce crezi. Nu cred ca se va supara.

| AliGab a răspuns:

Draga mea
mai intai hotaraste-te ce varsta ai 13 sau 16 ani? Mai apoi cauta o ocupatie demna de a fi facuta. Daca tot stai sa spui minciuni si povesti pe TPU sa nu te mire daca intr-o zi te vei confrunta numai cu minciuni din partea celor dragi si a celor ce te inconjoara. Mai bine revizuieste-ti atitudinea acum decat sa cazi prada propriilor minciuni. Succes

| Fantastic7 a răspuns:

Îmi place scriitura ta happy
Felicitări.

| BlackSulphur a răspuns:

Daca iti rupi prieteniile cu alte persoane din cauza religiei, atunci TU nu o meriti pe persoana respectiva... Bravo ei! Fata curajoasa, ce pot spune.

| HueyFreeman a răspuns:

Si care este problema? Orice crestin crede in Satana, ca altfel nu ar mai fi rau in lume, nu? Herp Derp.

Si cand te-ai trezit ursul invelea marmota-n staniol, nu-i asa?

| robijam a răspuns:

Nu stiu de ce iti e frica de asa ceva, cineva care face asa ceva e bolnav mintal. Eu care nu cred in divinitati nu sunt speriat de lucruri dinacestea, in cel mai fericit caz prietena ta care vede demoni si crede in ei are o psihoza. Las-o balta de prostie, din partea mea daca as avea un prieten care ar face lucruri de genul asta l-as lasa sa se si impuste ca nu mi-ar pasa, un nebun in minus. Sunt ritualuri sataniste foarte sangeroase, in locul tau nu as sta in preajma ei deoarece tu ai putea fi "Sacrificiul" citeste aici: http://www.ocult-ro.com/2012/05/ritualuri-sataniste.html Ce face religia din oameni...

| Miauti a răspuns:

Ma mir ca mai sant fete la 16 ani care fac vrajitorii decat sa faca sex.

| thealchemist a răspuns:

Eu zic ca ai 8-9 ani si ai vazut prea multe filme.

| sitărescu a răspuns:

"Tin foarte mult la ea!"

Dacă ții cu adevărat la ea, te îndepărtezi de ea ca să înțeleagă că nu e ok ce face.

Nu ești destul de tare ca să înțelegi influențele negative care gravitează în jurul ei.

Dacă o susții în înșelare, nu-i vei face bine din contră,

Tu îți vei distruge viața stând tot timpul cu frică, iar, ea la Judecata de Apoi va fi pedepsită și pentru că te-a atras la rătăcire.

| sitărescu a răspuns:

De vrăjitorie se scapă foarte greu mai ales dacă e într-o familie care a practicat asta câteva generații.

E posibil ca ea la naștere, în loc de botez, să fie închinată diavolului de către părinții ei.

Ea s-ar putea să fie un suflet captiv într-o conjunctură proastă.

Tu apropie-te de Biserică și vei vedea că încet, încet spaimele și confuzia vor dispărea.

Și prietena ta văzând schimbarea ta poate se va apropia de Dumnezeu și va lăsa acele practici.

Așa o vei ajuta cu adevarat mântuindu-te în primul rând pe tine și salvând și sufletul ei.

Să nu te temi de preoți, doar pentru că unul a reacționat așa.
Cere Sfat unui preot la Spovedanie.

De la Spovedanie și din Biserică, nu te va da afară nimeni, dacă te duci cu sinceritate să ceri ajutor.

| sitărescu a răspuns:

Să știi un lucru :

Un om care are astfel de practici va căuta să facă strâmbătate tuturor, pentru că altfel, el va fi chinuit de demoni, dacă nu îi trimite la alții.

Un astfel de om, nu are prieteni cu adevărat pentru că slujește unui domn care urăște oamenii.

Deci s-ar putea ca "prietena ta" să citească incantații ca să te lege de ea.

Ai grijă să nu fii chiar tu sacrificiul viitor.

"Am plecat repede din casa de la ea, ca o nesimtita. "

Îți spun de acum că vrăjitorii pot prin telepatie să-ți transmită stări de depresie profundă și spaime.

Asta ca să te facă să te simți prost și să te lege emoțional de ei.

Tu caută-l pe Dumnezeu și nimic nu te va putea atinge, pentru că ești sub paza Lui.

| KnowEverything a răspuns:

Solutie : Scrii o carte, o vinzi, devii milionara, te duci in Dubai si toata lumea e fericita big grin. (in carte sa spui si ceva de o secta, care vroia sa va. bla bla. big grin )

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Un proverb spuneca prietenia la nevoie se cunoaste, insa adevarata prietenie este manifestata printr-o iubire de sacrificiu, fapt manifestat in primul rand de Dumnezeu care l- trimis pe fiul sau,, unic nascut" sa -si dea viata petru salvarea omului din pacat si din moarte,- mare lucru - un act de sacrificiu inegalabil, noi nu suntem instare sa ne indreptam pasii fara El, in situatia ta daca vrei cu adevarat sa ajuti un om la care tii faci un sacrificiu de orce crezi ca te-ar impiedica sa iei legatura imediata cu Martori lui Iehova, ei sub indrumarea Bibliei cu siguranta te vor ajuta. Jehova Dumnezeul adevarat i-a salvat pe multi oameni de sub autoritatea lui Satan, de practicile promovate de el si de anturajele lui rele.Succes! daca doresti mai vorbim, cauta in Biblie daca o ai Iacob24:14;,1Ioan5:19,.

| dodicuta a răspuns:

M-am speriat eu si nici nu am fost acolo! Sunt doua variante: ori e nebuna si trebuie sa pleci ca sa fii desteapta, ori e insasi e un demon si nu trebuie sa stai langa ea ca te influenteaza negativ.Roga-te sa fi facut misto de tine cu ceva de plastic in gura.

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Ce proasta cum sa isi taie limba? ce a face tapu ala stelat cu un varf de limba?

| SymphonyOfDestruction a răspuns:

Nu ai fost de 1 aprilie la ea?

| PancuVictor1994 a răspuns:

Du-te la o biserica si cere ajutorul unui preot.Ti-as recomanda sa nu zici fiindca vestea se va intoarce la ea foarte repede.Ar fi cel mai bine sa stai departe de ea