| NattyMadda a întrebat:

Daca Adam si Eva au fost primii oameni, ei au avut doi copii, Cain si Abel, iar noi provenim de la ei, cum s-u inmultit?

Răspuns Câştigător
| dani145 a răspuns:

Pai hai sa-ti explic:dam si Eva au avut mai multi copii, dar Cain si Abel sunt cei mai renumiti.Al treilea copil al lor o fost Set si dupa el probabil au mai fost si altii/altele.Intelegi?

25 răspunsuri:
| William a răspuns:

Arata-mi unde scrie ca Adam si Eva au avut doar doi copii.

| NattyMadda explică (pentru William):

In biblie, draga.

| Dandanache a răspuns (pentru NattyMadda):

In Biblie scrie ca au avut si alti copii, baieti si fete. (Geneza 5:4)

| QuaresmaRicardo a răspuns (pentru William):

Pai da ma, ce ai rezolvat, logic daca a existat doar o femeie si un barbat iar noi suntem urmasii lor, nu e clar ca intre noi toti suntem frati?

| William a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Ai zis sa iti arat daca aveau si fiice, ti-am aratat.

| mihaibrasov a răspuns:

Biblia e in mare parte metaforica. La fel si istorioara cu Adam si Eva.

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă şi cu Parcă se plimbau pe-o barcă. Şi dacă Dacă nu era, Parcă parcă se-neca.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/uaOltyS.png

NOname
| NOname a răspuns:

- http://youtu.be/1PT90dAA49Q
- http://youtu.be/f0vlrTVC2tQ

| danay72 a răspuns:

Adam a avut si fiice si Cain s-a casatorit cu o sora sau nepoata de a sa.

| RAY a răspuns:

Biblic cain dupa ce il ucide pe abel isi gaseste nevasta in desert desi existau si alti oamenii neecreati de iahve

| RAY a răspuns:

Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.
18. Iar lui Enoh i s-a născut Irad; lui Irad i s-a născut Maleleil; lui Maleleil i s-a născut Matusal, iar lui Matusal i s-a născut Lameh.
19. Lameh şi-a luat două femei: numele uneia era Ada şi numele celeilalte era Sela.
20. Ada a născut pe Iabal; acesta a fost tatăl celor ce trăiesc în corturi, la turme.
21. Fratele lui se numea Iubal; acesta este tatăl tuturor celor ce cântă din chitară şi din cimpoi.
22. Sela a născut şi ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă şi de fier. Şi sora lui se chema Noema.
23. Şi a zis Lameh către femeile sale: "Ada şi Sela, ascultaţi glasul meu! Femeile lui Lameh, luaţi aminte la cuvintele mele: Am ucis un om pentru rana mea şi un tânăr pentru vânătaia mea.
24. Dacă pentru Cain va fi răzbunarea de şapte ori, apoi pentru Lameh de şaptezeci de ori câte şapte!"
25. Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain.
26. Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu.

| Lizzu a răspuns:

Au avut si pe Seth,mai tarziu,se spune,dupa ce Abel a fost ucis de Cain.
Si sigur au avut si fete,ca doar nu faceau o generatie masculina.

S-a produs incestul, e normal.
Nu stiu de ce credinciosii refuza acest fapt cand el se intampla foarte bine si in ziua de azi, daramite pe timpurile acelea (asta daca cei doi au si existat) cand oamenii traiau simplu.

Si in triburile de astazi de pe intinsul lumii se practica incestul. In acele triburi, incestul este privit ca un fapt absolut normal.
Adam si Eva nu crezi ca erau si ei doi oameni ca si cei din trib?

Asta daca au existat cu adevarat, ma repet.

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Normal ca n-au existat. Ala e un basm mai stupid decat Praslea cel voinic si merele de aur. Nu c-as avea ceva cu Petre Ispirescu laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Geneza 5:4 - " Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi FIICE."

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Fi sincer omule cain a mers si tia gasit nevasta desi existau si alti oamenii fara familia adam si eva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si-au dato intre ei.dar adam si eva au facut mai multi copii.acum da-mi funda, caci am fost sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate cu sora, frate cu mama, sora cu tata (si pe undeva pe la mijloc era si o pisica implicata [sick bastards]).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adam si eva nu ai de unde sa stii ca au avut numai 2 copii. Nu scrie in Biblie ca au avut numai 2. Deci chiar te rog sa ne arati unde scrie.

| dragos38 a răspuns:

Chiar daca ar fi existat, actualele rase nu se trag din Adam si Eva. perioada a fost prea scurta pentru aparitia a 3 rase diferite dintr-o singura pereche.s-a descoperit un schelet al unei femei din Africa, datand de acum un milion de ani. Adam si Eva pe atunci nu existau.

| QuaresmaRicardo a răspuns:

Oameni mor omule de la 18 ani drogati, in accident, omorati, violati, crede-ma ultimul lucru pe care l-as face e sa citesc fabula aia de carte. In fiecare zi numai in Romania moare minim un om, sa fi murit ca nu stiau daca e incest sau nu, sau sa fi murit ca nu stiau cati copii au avut adam si eva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Fiecare moare dupa cum ii norocul. Treaba noastra este sa credem si sa il ascultam pe Dumnezeu si atunci moartea va reprezenta doar poarta spre Paradis.

| NattyMadda explică:

S-au*

| Inteleptus a răspuns:

Isac(1,5) "Eu sunt Adam cel ce a avut o suta de seminte cu Eva"
Edeniel (8, 5) "Si eu s-au inmultit inceput cu Adam si Eva care au avut 100 copii:1 – 2 Struţ Modest
Rândunel Pisică
3. dl. Carmen Stamatescu
4. Supplexa Memoranda Onac
5. Întuneric Steluţa Luminiţa
6. Rămurel Pastramă
7. Geniloni Sfeclă
8. Gigel Potrivitu
9. Rudolf Pufulete
10. William Brânză
11. Andaluzia Poşircă
12. Renato Lacrimă
13. Tuduce Dorule Dicusară
14. Triţă Făniţă
15. Raiu Viorica Speranţa
16. Roxana Grivei
17. Artaxerxe Bubulac
18. Exacustodian Păuşescu
19. Amorel Vătămănescu
20. Marcelon Bunică
21. Fridolin Boacşă
22. Momcilo Luburici
23. Georgian Elvis Gagiu
24. Tolea Ciumac
25. Salomeea Guinea
26. Codruţ Dumbravă
27. Mariana Hopulele
28. Maer Analena Enola Fotini
29. Eugen Cătălin Prefacutu Timpău
30. Joacă-Bine Mirel
31. Sava Superman
32. Bred Pit
33. Cojocaru Tom-Mac-Bil-Bob-Constantin
34. Bogdan Vodă
35. Gheorghe Bettjinio Diamant
36. Adonis Bunghiş
37. Paraschiva Sulă
38. Argentina Aristotel
39. Mucea Zinel
40. Daniel Mai-mihai
41. Ruptureanu Rozeta
42. Antonio Momoc
43. Duru Marin Cervantes
44. Gogan Lidicica
45. Venera Baltă
46. Egidiu Condac
47. Leopoldina Bălănuţă
48. Vasile San Siro Ciocoi
49. Simiorina Rad
50. Nicu Bîzdoacă
51. Simion Berebună
52. Oana Duşmănescu
53. Mioara Ciobanu
54. Adina Coadăgalbenă
55. Vasile Grămadă
56. Tonchievici Gasparel Mimi
57. Dumitrescu Cireşel
58. Ion Ştefan cel Mare
59. Ion Mariano Monamour
60. Gânscă Gicu Agenor
61. Păsărică Alexandru – Dick
62. Ilegitim Vasile
63. Ilegitim Silviu Adrian
64. Chichihăzan Driada Afrodita
65. Acsente Bolesc
66. Jenel Copilău
67. Marcello Borcan
68. Toni Greblă
69. Epifanie Amohnoaie
70. Franţ Ţandără
71. Graţiela Leocardia Gavrilescu
72. Wilhelmina Arz
73. Marin Capdefier
74. Creangă Crenguţa
75. Fundătureanu Pişleagă Sorin
76. Puscaş Marin
77. Pantelimon Zeamăneagră
78. Penelopa Muilă
79. Turicea Bactelius
80. Napoleon Raţă
81. Joița Trestolian
82. Roland Laurentiu Cucuruz
83. Babacea Binel
84. Culiţă Tărâţă
85. Aliodor Manolea
86. Constantin Bălălău
87. Petru Carcalete
88. Moş Nicolae Crăciun
89. Cătălin Ovidiu Obuf Buhăianu
90. Doru Frunzulică
91. Dumitru Tărăşenie
92. Florin Tupilatu
93. Doruleţ Resmeriţă
94. Viorel-Riceard Badea
95. Sarmisegetuza Tulbure
96. Henorel Niţu
97. Pompilie Borş
98. Nini Săpunaru
99. Florentin Gust Balosin
100. Mihăiţă Găină"