| andreeaion a întrebat:

Daca am dat bani unei fete sa faca avort se imparte pacatul?

20 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Se imparte in trei, ca mai e si doctorul.

| KiszMy a răspuns (pentru sabin89):

Cred că păcatul aparține 99% doctorului, pentru că el a acționat direct asupra pruncului nenăscut.

| danay72 a răspuns:

Faptul ca pui aceasta întrebare, înseamnă că te gândești ca nu ai procedat bine.

| ania a răspuns:

Da e păcat, e complicitate la crimă. Dar te poți ruga să fii iertat, Mântuitorul Hristos a murit pentru toate păcatele pe care le mărturisim cu pocăință.

| SG1995 a răspuns:

Știi, e amuzant e la fel ca faza din Bibliei cu Pilat:
"Băieți eu vi-l d-au faceți ce vreți, n-am treabă man"

Cam așa ești și tu:
"Îți d-au bani, dar nu vreau să știu ce se întâmplă cu bietul copil."

| Clorox a răspuns:

Nu exista asa ceva!

| Clorox a răspuns:

Pacatul a fost creat de oameni pentru a-i tine in frau din a face anumite chestii!

| WaterDrop a răspuns:

Cu siguranta! Mai bine tineti copilul, si asa rata natalitatii e mica si pe viitor cine va mai finanta bisericile daca nu cei tineri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista pacate.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Cam da...

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da, se imparte. Tu trebuia sa faci tot posibilul pentru ca ea sa nu faca avortul, nu sa o incurajezi sa il faca. Roaga-te cat mai mult si vei fi iertat/a! Doamne ajuta!

| gratargratar a răspuns:

Nu se imparte, ci ea e direct vinovata de avort si tu esti indirect vinovata de avort.

| Elide a răspuns:

Dar de ce nu v.ati protejat sunteți inconstienti? Acum platiti, omorâți un suflet care nu are nicio vina!

| kratos1234 a răspuns (pentru Elide):

In primul rand, nu se curveste!

| Clockwork a răspuns (pentru Elide):

Sufletul nu poseda un trup pana la nastere. de ce crezi ca atunci cand iese bebelusul din "burtica" plange?

| Elide a răspuns (pentru Clockwork):

Sufletul poseda trupul cu primele bătăi ale inimii!

| Clockwork a răspuns (pentru Elide):

Cate carti despre suflet si corpul uman ai citit?

| Elide a răspuns (pentru Clockwork):

Nici una dar îmi este de ajuns sa-mi dau seama

| chazz a răspuns:

Nu o sa incep cu crestinisme, dar eu cred ca asta este o forma de crima, trebuie puscarie pentru. asta, omori o fiinta care e pe cale sa se nasca. cum spunea un mc "nici animalele, fiarele nu isi omoara puii frate! "

| kratos1234 a răspuns:

O faceti cu constiinta, faci si tu parte! Singura cale este sa rupi legatura cu aceea persoana si sa te pocaiesti, pana la sfarsit!