| Boeru_Georgiana_1995 a întrebat:

Buna!
Daca de exemplu eu sunt creștin ortodox iar iubitul meu este pocait ne este interzis sa fim împreună?

Cine stie va rog sa imi răspundă...

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Legal nu este interzis, DAR din punct de vedere al religiei sunt mari probleme. Un neoprotestant NU va accepta o casatorie intr-o Biserica Ortodoxa, deci aici vei avea o problema, la ortodocsi daca ai trecut pragul Biserici popa te face ortodox prin asimilare deci casatoria poate avea loc DAR la Neoprotestanti TREBUIE sa te botezi in credinta respectiva pentru ca actul NUNTI sa aiba loc. Apoi viata unui ortodox difera radical cu viata unui Neoprotestant si in special la cei cu o religie conservatoare. Cinstit, daca vrei o unire religioasa care este OBLIGATORIE la neoprotestanti puteti fi impreuna NUMAI daca unul renunta la RELIGIE in favoarea celuilalt. Acesta este adevarul, degeaba se chinuie unii cu tot felul de explicatii, nu poti intelege problema decat daca esti in INTERIORUL actiunii, nu de pe margini ca la stadion.

| Boeru_Georgiana_1995 explică (pentru danut):

Deci problema este doar daca ne casatorim?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oricum nu ar trebui sa fiti impreuna daca e mai importanta religia decat relatia voastra

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vă luați după popi. Iubirea vine de la Dumnezeu, nu de la popi.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este nicio problemă din punct de vedere biblic, dar mai mult de credința adevărată se apropie cea a pocăiților decât a ortodocșilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Legea nu va interzice. Daca va luati dupa tempenii religioase, alea s-ar putea sa aiba ceva impotriva, dar totusi, chiar va pasa de traznaile alea?!

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

De ce spui s-ar putea? Pentru că cel mai probabil nu ai citit Biblia, deci, nu ești sigur, de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Sa fiti impreuna nu, dar la un moment dat trebuie sa va casatoriti daca va puneti amandoi de acord, iar in Biserica Ortodoxa nu se poate face casatoria decat daca iubitul tau trece la credinta ta. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"iar in Biserica Ortodoxa nu se poate face casatoria decat daca"

Casatoria se face la Starea Civila. Mersul la biserica sau restaurant dupa aia, sunt doar traditii fara legatura cu actul casatoriei. Asa ca n-ar trebui sa-i streseze daca o biserica sau alta nu e de acord, scapa de o cheltuiala fara rost.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

Nu te-a intrebat absolut nimeni

| Digikey a răspuns:

Depinde care dintre voi este mai indoctrinat decat celalalt sa tina cu dintii de cultul lui, deoarece crestini sunteti amandoi, difera doar niste bazaconii intelese diferit de un cult fata de altul.

| Algo098 a răspuns:

Acalasi raspuns ca si Holiday. Nu trebuie sa ne conducem viata dupa fantezie, basme si povesti.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Și evoluționismul este basm din punctul de vedere al creaționiștilor, deci nu trebuie să trăim cu iluzia că ne tragem din strămoșul primatelor. Chiar, răspunzi ca Holiday? Nici tu nu ai citit toată Biblia?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Evolutionismul are la baza ratiune si cercetare. Creationismul e mai mult credinta si poveste.

| Celcestietot a răspuns (pentru Algo098):

Deci ceea ce au putut descoperi arheologii datorita surselor Bibliei, este poveste și credință, nu? Se cercetează pe rupte veridicitatea Bibliei de către oamenii din diverse domenii. Să nu mai vorbim că știința în mare parte își imaginează tot felul de scenarii fantastice cu privire la viitor și trecut, dar dacă intervine o greșeală de calcul (ceea ce nu este deloc imposibil), s-a dus toată teoria lor. Ce părere ai?

| Algo098 a răspuns (pentru Celcestietot):

Avem atatea religii, nu numai una, si asta care e, nu e de milioane de ani si nu poate explica fara cercetare, doar pe presupuneri si legende existenta lucrurilor. Scenariile din biblie sunt mai primitive si sunt fixate pe o pozitie, nu tin cont de realitate, in timp ce stiinta e intr-o evolutie continua. Daca ceva nu e bine, se recalculeaza si e din ce in ce mai aproape de adevar.

Răspuns utilizator avertizat
| alex598 a răspuns:

Cel puțin din punct de vedere biblic nu. Însă unele religii interzic asta (deși biblia nu o face)