| Constantin1963 a întrebat:

Daca de exemplu un copil se naste intr-un trib in Africa si este educat sa slujeasca tot felul de zei, daca intr-adevar exista Dumnezeu (rai si iad) acest om unde ajunge? Daca el a pacatuit toata viata insa fara a sti ca lucrurile pe care le-a facut se numesc pacate.

20 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Daca isi va respecta constiinta si legea pe care o are tribul acela, atunci nu va ajunge in iad, ci va fi cu Dumnezeu, ar fi absurd sa il pedepseasca daca el nu a stiut.

| milan9 a răspuns:

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, happy a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar SCRIPTURA SPUNE în mod categoric:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceillaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: 1. „Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."
Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNȚELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Organizaţia iehovistă, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă?

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10). Dacă cei numiti "iehovisti" ar avea dreptate, ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul?

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

| milan9 a răspuns:

În Fapte 24, 15, învierea celor "drepţi" şi a celor "nedrepţi" se referă DOAR la natura biologică a omului, la trupul său, la "ţărâna" dspre care s-a spus că se întoarce în pământ, pentru că SUFLETUL, sufletul este nemuritor, veşnic nemuritor! ("am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi.")

Scriptura NU FACE CONFUZIE între SUFLET şi TRUP, aşa cum fac cu satisfacţie unii sectanţi!

Astfel,
Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| sublime89 a răspuns:

Crestinismul spune clar ca toti ceilalti de celelalte religii se duc in iad pentru ca nu-l cunosc pe adevaratul d-zeu.

| Rockefeller a răspuns (pentru sublime89):

Prostii! vorbesti in necunostinta de cauza

| sublime89 a răspuns (pentru Rockefeller):

Si tuhee hee

| Rockefeller a răspuns (pentru sublime89):

Nu-s prostii de loc

| sublime89 a răspuns (pentru Rockefeller):

Se scrie "deloc".

| Rockefeller a răspuns (pentru sublime89):

Nu stiu unde eram cu mintea...

| iurii75 a răspuns:

Chiar crezi că e o dificultate pentru El cum să-i judece?

| Miauti a răspuns:

Ma intreb oare sufletele extraterestrilor unde vor ajunge?

| Rockefeller a răspuns (pentru Miauti):

Se poate ca Dumnezeu sa fi creat alte fiinte asemnatoare noua cu ratiune!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cum deja am mai amintit Biblia nu învaţă că noi avem un suflet nemuritor care ajunge în rai sau în iad după moarte. Speranţa biblică pentru cei care îşi pierd viaţa este învierea. (Ioan 5:28, 29)

"Daca el a pacatuit toata viata insa fara a sti ca lucrurile pe care le-a facut se numesc pacate."
În Faptele 24:15 citim: "am în Dumnezeu speranţa pe care o nutresc şi oamenii aceştia: că va fi o înviere atât a celor drepţi, cât şi a celor nedrepţi." Acest verset spune că Dumnezeu îi va învia atât "pe cei drepţi" cât şi pe cei "nedrepţi". La cine se referă aceste expresii? Cei "drepţi" care vor învia sunt cei care l-au slijit îm mod loial pe Dumnezeu, astfel şi-au câştigat reputaţia de persoane drepte înaintea lui Dumnezeu. Cei "nedrepţi" se referă la acele persoane care dintr-un motiv sau altul nu au avut ocazia de a învăţa despre Dumnezeu şi de a demonstra dacă vor să-i slujească sau nu. Dumnezeu îi va învia şi pe ei pentru a le da ocazia să afle despre el şi să demonstreze dacă doresc să asculte de Creator şi să-i fie supuşi.

| Maxim96 a răspuns:

Sunt pagani care pot sa fie drept dupa glasul constiintei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In iad pentru ca asta este dreptatea divina! Ghinionul lui ca s-a nascut acolo.
Sa se bucure ca a trait 50 de ani si a ars o eternitate - asta ne spune crestinismul. laughing frumoasa viata.

| BlackSulphur a răspuns:

Shit happens! In lava with him!

| Aiwendil a răspuns:

Indiferent de religie daca face fapte bune se va duce in Rai sau intr-un loc asemanator Raiului.De ce sa trimiti un om care a facut toata viata bine in Iad? E aiurea.

| Dragonfly6 a răspuns:

Cum unde ajunge? In mormant sau intr-un bol cu cenusa.

| Rockefeller a răspuns:

Dumnezeu e la ei sub forma diferitelor zeitati, asa i se arata lor. Daca crede cu adevarat credinta pe care o are, chiar daca nu e ortodox, si o sa faca exact ce trebuie pentru a respecta credinta lor o sa ajunga in rai.Noi credem intr-o DIVINITATE, pe care o numim Dumnezeu, turcii o numesc Alah, chinezii o numesc Buda etc...In orice religie te-ai naste, important e sa crezi cu adevarat si vei fi mantuit!