| HopeYup a întrebat:

Daca el este penticostal ( obisnuiti fara batic etc. ) si ea ortodoxa se poate face o casatorie religioasa, ei sa ramana la aceeasi religie?

12 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Sa ma cac pe religiile voastre si pe mentalitatea voastra. Nu vreau sa par homo/eminescu, dar daca va iubiti si vreti sa va casatoriti, bagati-va ceva in ea de religie.

| HopeYup explică (pentru Thunderstruck):

Nu este vorba de mine.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

Colegule, comment-ul asta e chiar aiurea. N-ai pic de respect pentru participantii la discutii sau pentru cei care au o oarecare credinta... Eu te-as da afara de la discutii, in locul admin-ului. Sorry, dar eu asa vad lucrurile.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Si eu m-as da afara daca as fi admin, dar nu sunt. Ma rog, am apelat la astfel de limbaj, sperand ca o sa inteleaga si creierasele lor.

| tasmania a răspuns (pentru Thunderstruck):

E impotriva regulilor. Si a bunelor maniere. Fiecare are dreptul de a crede in ceva si fiecare e liber sa aleaga ce vrea.

| Thunderstruck a răspuns (pentru tasmania):

Ai si tu dreptate, de-aia exista spitale pentru nebuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic da,practic, penticostali tin musai ca sotii sa aiba aceiasi religia, cu alte cuvinte daca nu esti botezata la ei nu te lasa sa te casatoresti, stiu situatia ca traiesc intr-o familie penticostala, desi sunt ateu.

| ovidius a răspuns:

Da, se poate ÎNSĂ depinde de biserica/preotul care îi cunună. Sunt preoţi mai îngăduitori care pentru o anumită sumă de bani (sau chiar gratis) trecu cu vederea aspectul ăsta. Însă legal vorbind din punct de vedere ortodox, penticostalul trebuie să tracă la ortodoxie înainte de nuntă; sau măcar să facă o promisiune înaintea lui Dumnezeu cum că pruncii rezultaţi din acea căsătorie vor fi crescuţi în credinţa ortodoxă.
Cam asta.

| HopeYup explică (pentru ovidius):

Deci, penticostalul poate sa treaca la religie ortodoxa si sa fie o familie normala. Iar copii tot ortodoxi. Merci.Deci este legal.

| ovidius a răspuns (pentru HopeYup):

Da. Dar ţin să precizez ceva: se scrie "copii ordodocşi"...

| HopeYup explică (pentru ovidius):

Scuze. Nu stiam sigur.

| Andrei258 a răspuns:

Doamne ajută,

C0onform unei hotărâri a Sfântului Sinod al Biserici Ortodoxe Române, căsătoriile mixte se oficiază pe baza unui pogorământ (DISPENSĂ CHIRIARHALĂ) altfel trebuie să se convertească

Noapte binecuvântată.