| goldheart a întrebat:

Buna! Dc noi, ortodocsii, folosim crucea? (de ex Martorii lui Iehova cred ca "Isus" a fost rastignit pe... straight face... un lemn drept, ca un stalp, netraversat de cea de-a doua "linie", ca sa formeze o cruce). Intelegeti? Multumesc anticipat.

29 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Eu zic sa stam strimb si sa judecam drept.Pe TPU sunt citiva amariti de Crestini si o turma de atei organizati in legiuni Condusi de,,,,, 1961 si 2-3 capetenii.Eu zic sa luam ce ne leaga si sa lasam in particular ce ne deosebeste.Eu zic ca avem Dumnezeiestile Scripturi in comun si ar trebui pe TPU sa ne folosim doar de cuvintul lui Dumnezeu.Ema a avut un comentariu intelept "pe vremuri crestinii aveau in mina o cruce de lemn si un suflet de aur, acum multi din noi avem la git cruciulita de aur si sufletul de piatra.Eu zic sa ne intoarcem cu fata la Dumnezeu si sa devenim mai buni. Dumnezeu inseamna dragoste

| Rapunzell a răspuns:

Pentru ca ortodocsii urmeaza invatatura dreapta. Sectantii s-au denaturat, vrand sa fie mai presus de Hristos.

| Anonymus314 a răspuns:

Pentru ca Iisus a invins diavolul prin Cruce iar tot El a fost rastignit pe ea, si la fel cum s-a vindecat femeia care avea scurgere cand s-a atins de hainele lui, asa si noi ne vindecam prin tot ce a sfintit el.Fie defecte fizice,fie defecte morale.
De-aia noi folosim Crucea.
Iar pentru martorii lui Iehova, ce a facut Dreptul Simeon? a scris "femeia" dupa cum era corect dupa traducerea normala, insa noaptea un inger stergea "femeie" si inlocuia cu "fecioara", Dreptul Simeon a vazut ca ingerul inlocuieste, iar pentru ca s-a indoit, a fost blestemat sa traiasca pana la vederea lui Dumnezeu Fiul.

| ML001 a răspuns:

Iti spun eu!: crucea a fost folosita de soldatii romani pentru a se recunoaste intre ei. martorii lui Iehova au luat-o razna tare de la dreapta credinta spunand tot felul de bazaconii " ca Isus ar fi o fiinta creata de Dumnezeu, nu ca El ar fi Dumnezeu. " Duhul Sfant e Doar o putere ceea ce nu e adevarat! biblia ne spune " sa nu intristam Duhul Sfant" o putere nu o poti intrista ci doar o fiinta, ei interpreteaza un verset cum vor ei... daca vrei sa Il urmezi pe Dumnezeu nu o sa-L gasesti nici in biserica orthodoxa nici la martorii lui Iehova ci in inima ta daca tu esti sincer si intr-adevar doresti sa-I simti prezenta in viata ta!

| AnghelB a răspuns:

Iata ce a zis parintele Cleopa:
De cate ori auziti cuvantul " Cruce ", sa nu intelegeti ca sectarii cei nebuni, ca baptistii, adventistii, evanghelistii, penticostalii, nazarinenii, pocaitii, seceratorii, tudoristii, martorii lui Iehova si toti ceilalti sectari, care bantuie lumea; gurile sectare cele hulitoare, care au umplut lumea si care vatama tarina lui Dumnezeu-Cuvantul.

| AnghelB a răspuns:

...(cont)Sa nu ganditi despre Sfanta Cruce ca ei, ci asa sa intelegeti si sa tineti minte ca, cuvantul " Cruce " are indoita putere si taina. Indoita este Crucea, indoite sunt intelesurile Crucii.
Sa intelegeti despre Sfanta Cruce nu asa ca cei scurti la minte si neintelepti, care nu vor sa se inchine mantuitoarei Cruci a lui Hristos, cum zice Sfantul Apostol Pavel.
Lasa-i sa huleasca pentru ca i-a intunecat satana, le-a pus pecetea pe frunte mai intai, adica unde sta creierul mare, ca sa nu creada. Le-a pus pecetea pe mana dreapta, ca sa nu o ridice la frunte si sa faca semnul cel mantuitor al preacinstitei si de viata facatoarei Cruci a lui Hristos.
Deci sa stiti ca indoit este omul, indoita este si Sfanta Cruce. Nu vezi la om un ipostas in doua firi? O parte se vede, adica trupul, una nu se vede, adica sufletul, pentru ca este de natura nevazuta. Asa si Crucea sa o intelegem.
Una este Crucea materiala, vazuta, si alta cea tainica, mistica si nevazuta, pe care o purtam in inima noastra. In Sfanta Evanghelie auzim zicand asa : Si statea langa crucea Lui mama Lui, Maria lui Cleopa si Maria Magdalena.

| goldheart explică:

Intrebarea mea nu a avut ca scop pornirea certurilor dintre voi (care sunt falsii, care spun minciuni etc). Nu am nevoie sa stiu mai multe despre martori (am aflat deja destule de la colega mea de banca). Vreau doar sa fac o comparatie intre diferitele secte care s-au desprins din ortodoxism si catolicism, incepand cu marea schisma. Inca o data, va multumesc pentru ajutor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca conteaza atat de mult? pentru credinta ta? pentru martori, aceasta este o piatra de poticnire, iar pentru noi este o arma impotriva duhurilor rele.cu crucea mantuitorul nostru a sfaramat portile iadului eliberand mortii de acolo.si e un semn cu care ne insemnam fiindca santem crestini.si mai semnifica multe.

| Alyssutzaa a răspuns:

Buna eu studiez cu Martorii lui Iehova de cand eram ft mica! Uite in Biblie daca ai observat nu scrie nimic de vreo cruce, de fapt cuvantul e "stalp" asa s-ar traduce in ebraica! Sati dau un exemplu de la voi : Tie tiar placea ca de fiecare data cand ti se intampla ceva rau sa ti se aduca aminte de el? ...sigur NU, deci daca ar fi sa o luam dupa voi Isus a fost rastignit pe cruce, si de fiecare data voi ii aduceti aminte de suferinta prin care a trecut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alyssutzaa):

Ai dreptate dar ei se iau dupa ce zice parintele Cleopa, nu Cuvantul Lui Dumnezeu. Pentru ei mai importanti sunt preotii, sfintii parinti, traditiile si canoanele decat Sfanta Scriptura!

| Catalinnna a răspuns (pentru Alyssutzaa):

Momentul cand Iisus Hristos a fost rastingnit pe cruce nu reprezinta "ceva rau"(asa cum te-ai exprimat tu), deoarece El s-a jertfit pentru noi, a facut totul din iubire. Inainte de venirea Domnului pe pamant, toti oamenii mergeau in iad, indiferent de viata fara de pacat ce o aveau, iar Iisus Hristos i-a eliberat "cu noartea pe moarte calcand".
Daca acest lucru nu se intampla, neamul omenesc nu era rascumparat nici acum, nu degeaba ii spunem "Mantuitorul", caci El a venit sa ne mantuiasca.

| Catalinnna a răspuns (pentru anonim_4396):

Parintele Cleopa a fost un om al Domnului, tot ce a facut a fost pentru Dumnezeu, iar prin el multi oamenii, cu siguranta, s-au apropriat de Dumnezeu.
Sfanta Scriptura a fost scrisa prin Duhul Sfant, la fel si canoanele bisericesti, la fel si psalmii lui David. Iar Sfintii Parinti au ajuns la indumnezeire, au primit darul de a face minuni, de a invia mortii. Cum sa nu crezi?
Apropo, martorii lui Iehova, stau in mare parte cu tot Sfanta Scriptura in mana, incercand sa intoarca Adevarul Domnului in multiple feluri posibile si imposibile, toate la fel de neadevarate.

| Alyssutzaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite cineva care intelege ce vbesk!

| Alyssutzaa a răspuns:

Si te rog ceva pe tine si pe cei ce vor citi mesajul! De fiecare data cand Martorii lui Iehova vor venii la usa vostra deschideti-le nu dati inapoi. Si ascultati ce au de zis, intrebatii ce nu intelegeti si o sa vedeti ce frumos o sa fie sa inveti Bibilia alaturi de ei!winking

Răspuns utilizator avertizat
| William a răspuns (pentru Alyssutzaa):

Stii care sunt semnele sfarsitului lumii? sunt multe dar unul din ele este Profeţi falşi, care vin în Numele lui Iisus. Nu zic ca Martotii lui Iehova sunt profeti falsi dar daca ei sunt asa credinciosi de ce doar ei vin la casele oamenilor si preotii, adevaratii credinciosi nu vin? Pentruca nu trebuie sa vina Dumnezeu la noi sa ne roage cu mantuirea, noi trebuie sa mergem la El si sa Il rugam sa ne mantuiasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns (pentru Alyssutzaa):

Sfanta Scriptura nu e o poezie pe care trebuie sa o inveti, trebuie sa traiesti ceea ce iti spune, iar complexitatea ei este imensa, motiv pentru care nu poate fi interpretata de orice persoana ce nu are nicio pregatire. Caci tot Sfanta Scriptura ne spune, "Nu toti cei ce vor spune Doamne Dumnezeule, vor cunoaste Imparatia Cerului".
Cum puteti voi, martori ai lui Iehova sa sustineti, ca nu exista iadul si chinurile vesnice? Cand Iisus Hristos a inviat din morti, dupa ce a eliberat sufletele tuturor oamenilor din iad ce se chinuiau pe nedrept, caci locul lor nu era acolo, insa, datorita pacatului stramosesc toti oamenii mergeau direct in iad?

| Urzi23 a răspuns (pentru Alyssutzaa):

(16 Noiembrie 2011 16:03 )
Alyssutzaa a răspuns:

Si te rog ceva pe tine si pe cei ce vor citi mesajul! De fiecare data cand Martorii lui Iehova vor venii la usa vostra deschideti-le nu dati inapoi. Si ascultati ce au de zis, intrebatii ce nu intelegeti si o sa vedeti ce frumos o sa fie sa inveti Bibilia alaturi de ei!

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Alyssutzaa multumesc de sfat dar la acest capitol eu sunt mai indaratnic si fac apel la Dumnezeiestile Scripturi.Mai pe scurt ma gindesc repede la Zaheu si le explic ca cel sanatos nu are nevoie de doctor. Apoi cu intelepciune ii iau la intrebari ce cauta peste crestini si de ce nu se duc la cei bolnavi, mai precis la circiuma la betivi si la casa de curve. Aici se cam incheie discutia noastra, stiu si ei ca betivii sunt organizati si o iau pe circa si suna la alta usa.

| Alyssutzaa a răspuns (pentru SOLDIER):

De fapt nu-i adev... nu MArtorii lui Iehova au zis de sfarsitul lumii caci in Biblie scrie clar " Sfarsitul va veni ca o clipeala! "winking Nimeni nu stie cand va veni! straight face

| Alyssutzaa a răspuns (pentru SOLDIER):

Ba nu-i adev!

| CynthiaAlyssa a răspuns (pentru Catalinnna):

Buna sunt Alyssutzaa dar de pe un alt profil mai vechi! Ai pus o intrebare ft buna! In Bibilie nu scrie nicaieri ca Isus cand a inviat sufletele oamenilor din iad! In Biblie nu spune ca dupa ce mori ajungi in iad sau paradis! Va veni sfarsitul lumii si toti oamenii vor fi judecati. Dupa ce se va sfarsii Armaghedonul oamenii credinciosii lui Dumnezeu vor trai in pace! Ca sa iti raspund la intrebare iadul si chinurile vesnice nu vor mai fi citeste Rvelatia 21:4, Isaia 35:6, Isaia 35:5, Ioan 5:28, 29, Isaia 33:24 si Psalmul 72:16! :*

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns (pentru CynthiaAlyssa):

Daca dupa judecata, "oamenii credinciosii lui Dumnezeu vor trai in pace", caci tu asa ai zis, iar iadul nu exista, ce se va intampla cu necredinciosii, cu pacatosii? Vrei sa spui ca dupa judecata, credinciosii vor sta impreuna cu necredinciosii? Si atunci unde mai este dreptatea Domnului? De ce mai suntem judecati daca tot vom ajunge in acelasi loc cu totii? Este complet ilogic! Ioan 5:30, "Eu nu pot sa fac de la Mine nimic; precum aud, precum judec; dar judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis". Ce rost ar mai avea aceasta judecata dreapta din moment ce nu ar exista Raiul si iadul, ca rasplata si pedeapsa pentru faptele noastre?
Versetul de la Ioan 5:28 este: "Nu vă miraţi de aceasta; căci vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui", nu inteleg unde vezi tu in acest verset inexistenta iadului. iar la versetul 29, "Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii". Te-ai contrazis singura, caci si aici arata clar Osanda, deci chin, deci existenta iadului.

| Alyssutzaa a răspuns (pentru Catalinnna):

Nu ma mai contrazic ca o fac degeaba!winking Citeste mai bine Biblia si dupa aia mai putem vorbi!winking

| Catalinnna a răspuns (pentru Alyssutzaa):

Sper sa vorbim mai multe cand te vei intoarce la Adevarata Credinta, la Ortodoxie! Chiar sper sa o faci, pentru mantuirea sufletului tau happy

| Alyssutzaa a răspuns (pentru Catalinnna):

Nu nu o voi face cat oi traiwinkingVoi ramane credincioasa Lui Iehova Dumnezeu!winking

| Catalinnna a răspuns (pentru Alyssutzaa):

Candva iti va parea rau, doar sa nu fie prea tazriu! Oricum e doar alegerea ta happy

| Alyssutzaa a răspuns (pentru Catalinnna):

Nu o sami para!winking