| DeliaLavinia1999 a întrebat:

deci cand am intarta la biserica m.am dus sa a rog la icoana Mantuitrului si langa mine se ruga si doamna de la chioscul bisericii.Si din candela de deasupra icoanei a curs undelemn sfintit si doamna a sters cu un servetel si i-am dat si eu unca un servetel
Si mi-a spus sa ma duc si sa ard servetelelul cu mir pana se face cenuda si o il pun la.un pom sau planta ca e pacat sa fie aruncat si sa il calce cineva pentru ca undelemn sfintit.Si sa fac cum a zis ea sa nu paim ceva.

E ok sa il arzi? Mie mi frica...

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa-l arzi... eu l-as pastra... Daca nu, il poti da unui preot si o sa stie el ce-i de facut.
Lucrurile sfintite nu se arunca - de aceea se ard sau se ingroapa in pamant. Este un comportament cucernic. Nu poti arunca servetelul de mir sfintit in acelasi gunoi in care arunci tampoane (de exemplu).

Si, sa spunem, ca l-ai arunca pe jos - tot n-ar trebui sa-ti fie frica. Iisus ar lua asupra sa batjocura aceasta, cum a luat toate pacatele lumii pe Cruce.

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E doar o superstiție. Nu se întâmplă nimic.

| ania a răspuns:

Frica de Dumnezeu e doar începutul înțelepciunii, maturiatea înțelepciunii e relație de dragoste încrezătoare și liberă cu Dumnezeu.

| anonimg a răspuns:

Daca acel undelemn sfintit ar fi cazut pe haine, le-ai fi dat foc sau le-ai fi aruncat? Oare nu le-ai fi spalat? Arunca servetul fara probleme.
In vechiul testament gasim scris ca daca un om se atingea de un lucru (sau un om) sfant, omul nu devenea sfant. Dar daca se atingea de un lucru nesfant (sau necurat) acel om devenea necurat.
Biserica ortodoxa este tare ciudata in datinile si ritualurile ei.
Servetelul nu a devenit sfant daca s-a sters cu el uleiul, dupa cum nici carpa sau matura cu care se curata biserica nu devin sfinte. Le poti arunca fara probleme. Teama pe care o inspira biserica otodoxa nu are legatura cu dragostea.
Daca tot te simti nelinistita, atunci du-te la biserica cu acel servetel, da-i-l femeii inapoi si spune-i ca sa il arda ea ca tu nu poti sa faci asta acasa pentru ca te va certa parintii din pricina fumului care se va duce in toata casa. Si o sa arda multa vreme pentru ca are ulei pe el.

Stau si ma gandesc: daca-i cadea candela in cap, ce-ar fi facut cu parul; i-ar fi dat foc sau nu l-ar mai fi spalat multaaa vreme?
Este o idee prosteasca ce ti-a spus femeia aceea. Daca o vei spune mai multor preoti diferiti(fara sa le spui ce ti-a zis femeia) o sa vezi ca o sa primesti raspunsuri diferite. Pana la urma chestiunea servetelului imbibat de ulei sfintit va ajunge o taina mai ceva ca cele din Biblie; o taina in care oamenii se vor incurca singuri.

| Holiday a răspuns:

Romania...sec XXI...ce dracului sa mai comentam?!?

| Clorox a răspuns:

Distruge barierele din cap, esti mica inca, mai ai putin si o sa te trezesti la realitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există așa ceva.
Eu zic că deschizi ochii cât ești tânără, că după va fi prea târziu.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti explica te rog, ce anume nu exista?
Si de ce sa deschida ochii ce se va intampla mai tarziu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu exista in sensul ca a arde un servetel cu untdelemn nu simbolizeaza nimic.
Sa deschida ochii in sensul ca sa realizeze ce este de fapt religia crestina.
Si mai tarziu se vor intampla cu siguranta lucruri cam nasoale dar daca iti zic o sa ma acuzi probabil dupa de teorii conspirationiste deci nu cred ca are rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi aminteste de un mic accident de la biserica prin care am trecut. Ajungand inainte de inceperea liturghiei, am mers sa sarut icoanele. Ajungand la icoana Mantuitorului, am sarutat-o.Dar cand m-am ridicat, m-am lovit de candela si niste ulei din ea mi-a curs direct in cap. Eu cred ca e bine sa asculti si sa arzi servetelul.

Răspuns utilizator avertizat
| BogdantheDreamer a răspuns:

Se practica astfel de ritualuri. Dar nu tin de crestinism, ci de religia babelor. Procedeaza totusi cum a zis, in semn de respect pentru credinta.

| Nitroblast a răspuns:

E foarte ok sa il arzi. Doar la cos sa nu il arunci, din respect pentru sfintirea acelui untdelemn.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Sunt niste doar traditii.