| anonim_4396 a întrebat:

Buna

Deci nu mai stiu cum sa mai spun aceasta problema
Am pacatuit de doua ori
Sunt baiat, si acum doi ani am facut sex cu un baiat
Iar acum 5 zile am facut-o din nou
De data asta cu un coleg
M-a luat valul,eram inconstient
Dar nu mai pot sa mai dau timpul inapoi
M-am orientat spre baieti pentru ca realizasem ca la fete n-am nicio sansa
Cu prima iubita m-am certat dupa doua saptamani, cand aveam 13 Ani

31 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intr-adevăr este un păcat. Depinde doar de tine dacă vrei sau nu sa asculți de Dumnezeu.

| Diaboliq a răspuns (pentru danay72):

Este un pacat daca crezi in religie, poate el nu crede cum o fac multi. happy O zi buna!

| danay72 a răspuns (pentru Diaboliq):

Eu cred în Biblie.El a zis ca a păcătuit de 2 ori, ceea ce înseamnă că crede în Biblie. De aceea i-am zis cum privește Dumnezeu lucrurile.Și tu sa ai o zi frumoasă.

| Drimmero a răspuns:

Puteai zice mai pe scurt ca esti gay, nu esti primul sau ultimul care face chestii de genul,, bine ca reprezentati doar o minoritate si cresterea numarului de gay ramane acolo.
Da' am si eu o intrebare,, tu asa te-ai nascut, asta ai simtit din primul moment in care ai intalnit baieti si te-ai simtit atras de ei, sau ai devenit dupa anumite circumstante? Ai acolo o propozitie care contrazice multe si anume 'M-am orientat spre baieti pentru ca realizasem ca la fete n-am nicio sansa' /

| Mayhem666 a răspuns:

Si care ar fi problema, ca nu pot sa imi dau seama?
Cu aceasta orientare sta altfel treaba. Asa te nasti, nu poti sa alegi asta. Multi spun ca e o alegere, dar aceia care spun asta ori sunt p.r.o.s.t.i, ori nu s-au documentat despre asta.
Orientarea sexuala ti se "stabileste" inca din uter, nu poti sa o schimbi doar pentru ca asa vrei tu.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cuvantul pacat a fost inventat de niste inapoiati acum cateva mii de ani.De atunci unii nu au mai evoluat.
Eu as inlocui termenul cu experienta.

| BlackRose03 a răspuns:

Orientarea sexuala nu e un pacat, e o boala mintala. Dragul meu baiat, ai incercat de cateva ori sa agati o fata si pentru ca nu ti-a iesit ai ajuns sa te dai la baieti si sa faci prostii cu ei? Mereu am incercat sa ajut, zic totul pe fata in speranta ca cineva se va lasa de obiceiurile sale prostesti. Oare sunt prea dura? Vreau doar sa ajut, dar nimeni nu asculta.Degeaba incerc, dar tot o fac straight face
In fine...e ceva greu de inteles si o problema serioasa, nu inteleg ce vezi la un barbat si la o femeie nu, adica femeile au un aspect fizic mai atractiv fata de un barbat.Aici nu e alegerea ta, e impotriva legilor naturii.Nu e ok, trebuie sa rezolvi asta.Incearca sa-ti gasesti pe cineva(o persoana de sex opus) si sa mergi la un psiholog.Esti perfect constient de faptul ca nu e normal, atunci de ce continui sa o faci? E ceva gresit.Bine,asta e orientarea ta sexuala, nu te nasti cu ea ci ti-o formezi dar nu poti sta departe de relatiile intime cu barbati? In tinerete ai fost tratat ca o fata ca sa ai atractie pentru barbati? Alt motiv n-as putea gasi, decat lasitatea. Fugi de o relatie normala de frica si alegi asa ceva? Acum ca unii ti-au dat raspunsuri in care au mentionat faptul ca nu e un pacat poate tu ti-ai bagat in cap urmatorul lucru:"Super, pot continua ca nu pacatuiesc!"
GRESIT! Intr-un fel e un pacat, chiar tu ai zis ca la 13 ani ai avut o prietena care te-a lasat dupa 2 saptamani dintr-o cearta,deci asta era si inca este probabil orientarea ta sexuala, dar tu faci asta pentru ca nu ai sanse cu fetele, deci da, in cazul asta e pacat.Tu te-ai facut asa si ar trebui sa te indrepti, e gresit.Mai incearca, e imposibil sa nu existe nicio fata disponibila si pentru cineva ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu există păcate. Dacă ai ales să întreții relații sexuale cu persoane de același sex, este strict alegerea ta și nimeni nu ar trebui să aibă dreptul să te judece pentru asta. N-are nicio legătură religia aici.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ai un Craciun Fericit si bunul Dumnezeu sa iti lumineze mintea.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da! Exista doi ingeri pe fiecare om si isi scriu faptele bune si rele!

| Holiday a răspuns (pentru untu):

Trezeste-te...nu exista ingeri, doar in povestea crestina apar aceste personaje imaginare. Iar povestea nu are nici o baza reala.

| August99 a răspuns:

Orientarea sexuala nu e un pacat wtf...

| drutzix a răspuns (pentru August99):

Este daca te iei dupa religie

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca te intereseaza un raspuns din punct de vedere crestin, gasesti aici : http://www.crestinortodox.ro/......81917.html

Eu personal sunt total impotriva relatiilor sexuale cu persoane de acelasi sex.
Sa nu uitam ca principalul obiectiv al acestei activitati este perpetuarea speciei.

| YourAnonimus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

... sunt 7 miliarde jumătate de oameni pe pământ, in afara ca poluăm nu prea facem multe. Suntem deja prea mulți ce sa mai perpetuăm?

| Idris a răspuns:

Singurul lucru de care dai dovada este lasitatea. Lasand la o parte fapta abomminabila pe care ai facut-o, si anume sodomia, spui ca te-ai reorientat spre baieti ca ai realizat ca la fete nu ai nici o sansa, de unde stii asta, sau de ce ai cedat atat de usor? Daca chiar te macina treaba asta care o faci, ar trebui sa te controlezi, ai dovedi ceva mai multa ambitie, mai multa tarie de caracter. In sfarsit, opreste-te din asta. În loc sa te impreunezi cu o femeia tu iti faci nevoile cu un barbat? Daca simti acest lucru in inima, fara sa pui in aplicare, ai putea fi inteles, insa cand tu nu esti atat de barbat si de capabil incat sa iti controlezi starnirile atunci nu ai nici o scuza. Cum am spus, daca voua vi se arata sau vi se ofera libertatea de a practica asa ceva, atunci ar trebui sa le oferim libertatea si cleptomanilor si piromanilor. Pentru ca la fel ca si voi, si ei simt sa fure sau sa dea foc, si se abtin doar pentru faptul ca nu le este permis. Aceeasi situatie se aplica si in cazul vostru, al sodomitilor. Caieste-te pana nu e prea tarziu, si cum am spus, daca ai boala asta doar in inima, si incerci sa o stapanesti si sa treci peste nu este nici o vina asupra ta, insa daca raspunzi cu fapte la astfel de sentimente esti de condamnat.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"..., atunci ar trebui sa le oferim libertatea si cleptomanilor si piromanilor."

Bati campii ca de obicei, atat cleptomanii cat si piromanii prin actiunile lor cauzeaza prejudicii altor persoane, pe cand persoanele homosexuale, femei sau barbati, nu fac asta. Deci nu poti compara lucrurile sub nici un aspect.
Singurele "argumente" sunt niste carti religioase tampite. Dincolo de asta discutia este inchisa.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"atat cleptomanii cat si piromanii prin actiunile lor cauzeaza prejudicii altor persoane pe cand persoanele homosexuale, femei sau barbati, nu fac asta." - Daca tine nu iti cauzeaza prejudiciu si esti ok si de acord cu asta, sunt alte persoane care nu sunt de aceeasi parere cu tine. De ce voua ateilor vi se pare ca toti cei care nu sunt ce acord cu parerile voastre, bat campii?

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Daca tine nu iti cauzeaza prejudiciu si esti ok si de acord cu asta, sunt alte persoane care nu sunt de aceeasi parere cu tine"

Concret, cu ce te deranjeaza pe tine un homosexual? Bineinteles cu nimic, doar ca idiotenia de poveste cu spiridusi pe care o promovezi nu e de acord si atunci orice fanatic trebuie sa latre conform cu ce zice aia.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Concret, cu ce te deranjeaza pe tine un homosexual?" - Cred ca e mai simplu si mai scurt de raspuns sa zic ce nu m-ar deranja. Nu m-ar deranja daca aparent ar parea o persoana normala si s-ar purta ca atare. Ca in intimitatea lui face ce face, nu pot aproba acest lucru insa nici nu ma deranjeaza. Dar asta nu inseamna ca sunt de acord sa ca ce face este legal din punctul meu de vedere. Ceea ce el face este o ilegalitate in conformitate cu Shari'ah si este pasibil de hadd daca acest lucru este demonstrat in instantele de judecata. Asta este legea si trebuie sa o respectam. Ar fi ipocrit din partea oricui sa spuna ca nu e de respectat legea, atat timp cat traim intr-o tara in care ni se cere sa respectam legea.

Ceea ce am observat la voi, la atei, este ca nu stiti sa ii respectati pe cei din jur, asa cum sunt cu bune si cu rele. Cu atat mai putin nu stiti sa le respectati parerile si opiniile. Mai pe scurt, cine nu este cu voi, este impotriva voastra. Cine nu are aceeasi parere cu voi este idiot, tampit sau cum mai spuneti voi. Asta este unul dintre motivele pentru care trebuie sa urmati Legea Divina, pentru ca altfel, daca va ghidati dupa propriile voastre naravuri, placeri si idei ar ajunge un oras pe care voi l-ati conduce un fel de Sodoma si Gomora in varianta moderna. Poate suna dur, insa acesta este adevarul. Si poate nu ar fi o problema, daca scoatem din ecuatie faptul ca voi pretindeti ca sunteti deschisi, si aveti respect fata de un alt om doar pentru simplu fapt ca sa va spune constiinta. De fiecare data demonstrati exact contrariul. Si asta vede oricine, in afara de unii dintre voi, ca sa nu generalizez.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Ceea ce el face este o ilegalitate in conformitate cu Shari'ah si este pasibil de hadd daca acest lucru este demonstrat in instantele de judecata."

Asta e legea in tara TA, poate, nu aici si nici in tarile civilizate. Iar sa vii sa zici ca la voi e cum trebuie si dincoace e gresit e o ipocrizie fara margini. Nu europenii dau navala in tarile arabe, ci invers, ai vostri vin incoace ca sunt scarbiti de ceea ce creaza "legea" asta a voastra.
Sa nu vii sa-mi zici ca legea e buna, dar e aplicata prost, ca nu tine. Legea e pur si simplu proasta si inaplicabila, de aia duce la toate rahaturile alea.

"... daca va ghidati dupa propriile voastre naravuri, placeri si idei ar ajunge un oras pe care voi l-ati conduce un fel de Sodoma si Gomora in varianta moderna."

Daca e asa, ce puii mei cautati in Germania, Franta, Anglia, Belgia, etc unde povestile religioase nu prea mai tin si dupa cum zici tu exista niste riscuri? Cum dracu se face ca acolo e Sodoma si Gomora si voi dati navala... ceva nu e in regula, nu? Si acum nu vorbesc de aia care vin sa faca tot felul de rahaturi, vorbesc de aia care vin sa-si faca o viata mai buna. Sau astia linistiti, care vin doar sa traiasca mai bine tradeaza "legile" alea ale tale si pactizeaza cu dusmanul iar adevaratii aparatori ai legii sunt bezmeticii care isi leaga dinamita de oua? Din cate zici, cam asta sugerezi.

"...si aveti respect fata de un alt om doar pentru simplu fapt ca sa va spune constiinta."

Cine zice ca are respect pentru oricine, sa-si asume spusele. Eu nu am afirmat niciodata asta despre mine. Asa ca cearta-te pe tema asta cu altii. De exemplu, eu nu am nici un fel de respect pentru fanaticii religiosi, indiferent de tabara. Daca unu zice ca LUI religia nu ii permite sa faca ceva, e ok, dar cand vine si spune ca TOATA LUMEA trebuie sa faca ce i-a bagat lui in cap religia, deja isi pierde orice respect din partea mea. Vorba ta, ce faci tu in intimitate, cu ce spiridus te culci, e treaba ta, dar nu vii sa-mi spui mie, si in general oricui ca toata lumea trebuie sa se culce cu spiridusul lui. Mai ales ca, fara suparare, prea prost sa fii, sau fanatic, sau sa ai un interes sa nu vezi ce rahaturi creaza joaca asta cu spiridusii...

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"Nu europenii dau navala in tarile arabe, ci invers, ai vostri vin incoace ca sunt scarbiti de ceea ce creaza "legea" asta a voastra. " - Eu personal, m-as gandi de 2-3 ori inainte de a face o astfel de afirmatie.

"Daca e asa, ce puii mei cautati in Germania, Franta, Anglia, Belgia, etc" - Nu poti pune problema asa. Multi musulmani, desi sunt arabi sunt nascuti in aceste tari si sunt cetateni, sau sunt musulmani chiar si dintre ei germani din tata in fiu, francezi, englezi si asa mai departe. In plus, eu nu am afirmat ca orice tara sau oras in care traiesc atei este ca si Sodoma si Gomora. Departe de mine asta.

"Sau astia linistiti, care vin doar sa traiasca mai bine tradeaza "legile" alea ale tale si pactizeaza cu dusmanul iar adevaratii aparatori ai legii sunt bezmeticii care isi leaga dinamita de oua? Din cate zici, cam asta sugerezi." - Eu traiesc aici, nici nu imi tradez legea si nici nu imi leg nimic de un organ sau membru. Deci se poate sa nu ducem la extrem.

"De exemplu, eu nu am nici un fel de respect pentru fanaticii religiosi, indiferent de tabara." - Nu sunt de acord cu acest termen de fanatic religios. Lasa un pic religia de o parte, ce spui despre un cetatean corect, care respecta legiile societatii in care traieste intocmai si ii indeamna si pe cei din jurul sau sa faca la fel?

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

"Eu personal, m-as gandi de 2-3 ori inainte de a face o astfel de afirmatie."

La ce? Insinuezi ca ar trebui sa ma tem de razbunarea voastra?

"Multi musulmani, desi sunt arabi sunt nascuti in aceste tari si sunt cetateni, sau sunt musulmani chiar si dintre ei germani din tata in fiu, francezi, englezi si asa mai departe."

Bineinteles ca nu de un an-doi e mai bine in Europa decat de unde au venit ei. Si aia au venit la vremea lor tot din aceleasi considerente. Cu ce schimba asta lucrurile? Ba dimpotriva le confirma.

"eu nu am afirmat ca orice tara sau oras in care traiesc atei este ca si Sodoma si Gomora"

Tocmai de aia ti-am dat exemple de tari unde religia nu o duce deloc bine. Culmea, arabii tocmai in tarile astea trag, nu prea vezi ducandu-se in Brazilia, de exemplu, unde religia inca bantuie la greu si nu e "risc", sau chiar in Romania.

"ce spui despre un cetatean corect, care respecta legiile societatii in care traieste intocmai si ii indeamna si pe cei din jurul sau sa faca la fel?"

Tocmai despre asta e vorba, daca mergi undeva respecti legile locului unde mergi. Daca legile tale ar fi fost bune, doreau altii sa vina la tine, dar cum e tocmai invers inseamna ca ale tale sunt proaste. Nu poti veni cu naravurile care au facut societatea de unde vii insuportabila pentru multi membrii ai ei. No-i fi tu de acord cu termenul de "fanatic religios", dar cand vezi ca ceva e prost si tot continui sa il sustii doar ca asa ai auzit tu ca spune un spiridus, nu inseamna fanatism religios?!? Preferi prostie?!?

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"La ce? Insinuezi ca ar trebui sa ma tem de razbunarea voastra?" - Nu m-am referit nicidecum la razbunare, ci m-am referit la faptul ca nu interpretezi corect situatia. De aceea am spus ca m-as fi gandit de 2-3 sau mai multe ori inainte de a afirma ca "Nu europenii dau navala in tarile arabe, ci invers, ai vostri vin incoace ca sunt scarbiti de ceea ce creaza "legea" asta a voastra." - Daca ai interpreta corect situatia, ti-ai fi raspuns de o data si la intrebarea de ce arabii au venit in Europa, sau America sau mai stiu eu unde. Nu e locul potrivit in care iti pot raspunde eu, dar cred ca esti destul de informat si inteligent sa iti oferi un raspuns corect si singur.

Deci cam atat, prin fraza de mai sus am cam spus tot daca ai urechi sa auzi si ochi sa vezi, lasand la o parte pentru moment religia, legea islamica si altele. Pentru ca nu despre asta este vorba.

La tot ceea ce te-ai referit tu in ultimul tau post, eu ti-am oferit acum raspuns, pe care il voi lasa in aceasta forma. Asta ar fi un indiciu care te-ar face mai usor sa intelegi ce am vrut sa zic.

| Holiday a răspuns (pentru Idris):

Mai lasa-ma cu secretismele astea, e evident ca majoritatea vin de naspa ce e acolo, si da, mai vin unii ca sa imprastie rahatu` si in alte parti. Fanaticii, care cred in povestea musulmana si au in fisa postului sa faca asta, din ei alegandu-se si aia cu dinamita agatata de oua de care vorbeam mai sus si cei care, desi majoritatea nu cred in povestie, au interese interese directe in imprastierea povestii, astia fiind liderii religiosi.
Restu-s povesti pentru fraieri.

| Idris a răspuns (pentru Holiday):

"vin de naspa ce e acolo," - Pai normal ca din cauza asta, insa nici decum nu este naspa din cauza legilor islamice. Prefer sa inchei discutia aici.

| YouAreTheBestCutie a răspuns:

Buna! Nu sunt cea mai crestina persoana asa ca vreau sa ti spun ca orientarea ta sexuala nu este in niciun caz un pacat, nu ne nastem cu ea ci poate ne o formam in timp. Poti sa stai linistit. Este ok.

| untu a răspuns (pentru YouAreTheBestCutie):

Gresit raspuns! E pacat mare! Este din vina parintilor ca nu l-au educat cum trebuie!

| YourAnonimus a răspuns (pentru untu):

Doamne nu pot sa cred ca am văzut asemenea răspuns... in majoritatea cazurilor părinții nu știu despre orientarea copiilor sexuală

| untu a răspuns (pentru YourAnonimus):

Da,s-ar putea sa ai dreptate ca majoritatea parintilor nu stiu despre orientarea sexuala a copiilor, de vina este anturajul prietenilor!

| YourAnonimus a răspuns (pentru untu):

Cum se face, cu hashtagul aferent, ca n-am prieteni gay dar eu sunt așa?! Ai niște idei ilogice