| Decster a întrebat:

Buna dimiiii credinciosi! Am o intrebare despre un subiect bizar. Daca Adam si Eva au avut doi baieti, cum au putut popula planeta? Adica sa fim seriosi, baietii nu pot da viata, doar femeile.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

A avut și fete, asa cum se arata în Geneza 5:4.

| RAY a răspuns:

Cain dupa ce il omoara pe abel pleaca in desert unde intarneste o femeie cu care face copii aia are si familie

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Decster):

Buna intrebare

Răspuns utilizator avertizat
| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Decster):

1)acea femeie era fica lui Adam și a Evei (născută după Cain) 2) primi oameni trăiau mult(Adam a trăit peste 900 de ani), incestul mărește șansele ca copilul să se nască bolnav dacă părinți au diferite boli, primi oameni find perfect sănătoși asta nu era o problemă.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Minti fica aia nu era urmasa lui adam si eva, Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
capitolu 4
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.

dupa ce cain la omoram pe abel el a mers si a intarnit o femeie care deja avea o familie, apoi in alt capitol se spune ca adam si eva sau mai impreunat inca o data, cain deja avea familie
capitolu 5
Iată acum cartea neamului lui Adam. Când a făcut Dumnezeu pe Adam, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu.
2. Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
5. Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.
6. Set a trăit două sute cinci ani şi i s-a născut Enos.
7. După naşterea lui Enos, Set a mai trăit şapte sute şapte ani, şi i s-au născut fii şi fiice.
8. Iar de toate, zilele lui Set au fost nouă sute doisprezece ani şi apoi a murit.
9. Enos a trăit o sută nouăzeci de ani şi atunci i s-a născut Cainan.
10. După naşterea lui Cainan, Enos a mai trăit şapte sute cincisprezece ani şi i s-au născut fii şi fiice.
11. Iar de toate, zilele lui Enos au fost nouă sute cinci ani şi apoi a murit.
12. Cainan a trăit o sută şaptezeci de ani şi atunci i s-a născut Maleleil.
13. După naşterea lui Maleleil, Cainan a mai trăit şapte sute patruzeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
14. Iar de toate, zilele lui Cainan au fost nouă sute zece ani şi apoi a murit.
15. Maleleil a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani şi atunci i s-a născut Iared.
16. După naşterea lui Iared, Maleleil a mai trăit şapte sute treizeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
17. Iar de toate, zilele lui Maleleil au fost opt sute nouăzeci şi cinci de ani şi apoi a murit.
18. Iared a trăit o sută şaizeci şi doi de ani şi atunci i s-a născut Enoh.
19. După naşterea lui Enoh, Iared a mai trăit opt sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
20. Iar de toate, zilele lui Iared au fost nouă sute şaizeci şi doi de ani şi apoi a murit.
21. Enoh a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani, şi atunci i s-a născut Matusalem.
22. Şi a umblat Enoh înaintea lui Dumnezeu, după naşterea lui Matusalem, două sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
23. Iar de toate, zilele lui Enoh au fost trei sute şaizeci şi cinci de ani.
24. Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.
25. Matusalem a trăit o sută optzeci şi şapte de ani şi atunci i s-a născut Lameh.
26. După naşterea lui Lameh, Matusalem a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
27. Iar de toate, zilele lui Matusalem, pe care le-a trăit, au fost nouă sute şaizeci şi nouă de ani şi apoi a murit.
28. Lameh a trăit o sută optzeci şi opt de ani şi atunci i s-a născut un fiu.
29. Şi i-a pus numele Noe, zicând: "Acesta ne va mângâia în lucrul nostru şi în munca mâinilor noastre, la lucrarea pământului, pe care l-a blestemat Domnul Dumnezeu!"
30. Şi a mai trăit Lameh, după naşterea lui Noe, cinci sute şaizeci şi cinci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
31. Iar de toate, zilele lui Lameh au fost şapte sute cincizeci şi trei de ani şi apoi a murit.
32. Noe era de cinci sute de ani, când i s-au născut trei feciori: Sem, Ham şi Iafet.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Orice crestin incepe sa se scarpine in cap la o asemenea intrebare.
Cain a plecat si a gasit nevasta in satul vecin.
Asta cu Adam si Eva primii oameni este o exagerare a evreilor si o lipsa de inteligenta a crestinilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Adam şi Eva nu au avut doar 2 băieți, ci mai mulți copii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mașka98 a răspuns:

Geneza 5:4, 5:
Zilele lui Adam, după ce i s-a născut Set, au fost de opt sute de ani. În acest timp i s-au născut fii şi fiice. Toate zilele pe care le-a trăit Adam au fost de nouă sute treizeci de ani, apoi a murit.
Daca observi, ei au mai avut fii si fiice, iar pe vremea aceea, si mult timp dupa, casatoriile dintre frati erau ok.

| Vali1234gahavjygjaka a răspuns:

Adam si Eva au avut o gramada de copii.

| Georgiana8 a răspuns:

Daca citești în Biblie vei vedea că Adam și Eva nu au avut doar 3 băieți:Cain, Abel si Set, ei au avut mai mulți copii, printre care și fete.
Acum vei crede că urmasii lui Adam și Eva s-au înmulțit prin incest(soră cu frate).
"Însă problema "incestului" nu incepe de la Cain și sora sa, așa cum s-ar crede, ci porneste chiar de la primii oameni: Adam si Eva. Cum aceasta? Prin simplul fapt ca trupul Evei a fost facut din coasta lui Adam [1], si ca urmare, din punct de vedere al rudeniei de consangenitate, Adam si Eva erau mai apropiati decat un frate cu o sora, sau decat un tata cu o fiica. Sfantul Ioan Gura de Aur ne explica: "A îngăduit ca sora lui Adam să-i devină acestuia soţie; sau mai bine-zis, nu sora, ci fiica sa; sau poate nici fiica lui, ci ceva mai mult, însuşi trupul lui. Iar legătura lor a stabilit-o direct de la început, ca pe o stâncă, unindu-i într-un singur întreg. De aceea nici pe femeie n-a făcut-o dintr-o natură străină lui Adam, pentru ca acesta să nu se lege cu ea ca şi cu o străină, şi nici n-a oprit căsnicia la unirea lui Adam cu Eva, ca acesta să nu se despartă, datorită unirii lui cu o singură femeie, de restul neamului omenesc." "http://ortodoxiatinerilor.ro/......eva-incest
Erau lucruri pe care Dumnezeu le îngăduia atunci pentru "creșterea neamului omenesc", cu timpul ele s-au schimbat tot în favoarea noastră.
Dumnezeu este mult mai profund de cât credem noi.
Gânduri bune.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Decster):

In cazul unui incest, diversitatea genetica este prea mica, cele doua organisme prea apropiate genetic. De aici apar problemele. Dar Adam si Eva contineau toata diversitatea genetica a omenirii, deci genetic era ca si cand s-ar fi casatorit un chinez cu o portugheza. Asta e valabil si pentru un numar de generatii dupa ei. Eu sunt de acord cu teoria evolutionista, iti arat numai logica interna a teoriei creationiste, ca prea esti incrancenat ca sa o poti vedea singur.