| imale a întrebat:

Buna dimineata. Pentru cei care posteaza tot felul de clipuri pe internet..si aici pe TPU despre asa-zisii "pocaiti", clipuri din alte tari cu tot felul de nebuni si indraciti si zic ca asa sunt pocaitii si asa arata un program la pocaiti, vreau sa va intreb, de ce oare se fac toate astea in necunostinta? Va invit sa va lamuriti singuri, este live la o biserica penticostala din Bucuresti de "pocaiti" daca asa vrea lumea sa le zica. (intre orele 10 si 13 ) http://live.brvmedia.ro/? q=h

19 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Oh Doamne..secta.
Religia adevarata e crestina ortodoxa.

| EmaS a răspuns (pentru Mikhtarian):

De unde stii, unde scrie?

Foarte frumos, multumim. Acum urmaresc, pana acum am urmarit Biserica Albini.

| SisMusic a răspuns:

Asta este efectul Babilonului si a credintei lui cum se stia din cele mai vechi timpuri, cum este si acum religia ramane o forma de manipulare in masa a oamenilor cu minte slaba si usor de influentat!
Ce se face acolo si in alte religii(Crestinism Budism Iudaism...)sunt acele forme de manipulare pentru tinerea sub control a populatiei de marile puteri ale lumi! Acestea tinand-ne izolati de ceia ce ne-ar putea aduce intr-un haos general!
Ganditiva daca maine Guvernele lumi ar da date oficiale ale axistentei extraterestrilor asta ar provoca o isterie in masa absolut toata religia s-ar pierde tot ce se stia despre religie ar fi data uitari! De asta nu ni se dau toate informatiile despre religie si acum noi suntem sub un bol de sticla numit religie care daca el este inclinat de marile puteri si duce si restul populatiei dupa el!
Religia este o forma de manipulare atata tot, desigur sunt si alte religii care incearca iluminarea acestor mase de oameni(dupa parerea mea Rastafay).
Bafta in continuare!

| RAY a răspuns:

Ai vazut tabara lui isus si mici predicatori?

http://istoria-lumii.ucoz.com/publ/indoctrinare_religioasa/9

exagerati si voi cu religia voastra, copii mici care plang de frica iadului sa fim seriosi

| Maxim96 a răspuns:

Sectele sunt neghina din biserica

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Sigur nu esti tu?

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Nu eu sunt crestin ortodox si nu marturisesc alta credinta ca fiind adevarata.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Unde este scris asa ceva?

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Nu trebuie sa fie scris undeva ci trebuie in inima si in minte credinta adevarata.

| Maxim96 a răspuns:

Nu sunt influentat de nimeni e propria mea alegere si-i multumesc Lui ca mi-a deschis calea cea adevarata.Sunt convins ca sunt in credinta adevarata caci cand am stat in coma mi s-a descoperit Dumnezeu ca pana atuncia eram ateu.

| EmaS a răspuns (pentru Maxim96):

Si ce faci tu, cum te inchini, cand mergi la biserica, citesti Biblia?

| Maxim96 a răspuns (pentru EmaS):

Merg la biserica regulat, citesc biblia si alte carti sfinte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Da,din punct de vedere istoric cea mai autentica este ortodoxia,astazi am fost pentru prima ora la un intreg program ortodox, mi-a placut l-a nebunia, a fost pace.
EU unul m-am nascut intr-o familie sectanta, oricum nu e diferenta prea mare ne inchinam aceluiasi Dumnezeu, dar practica ortodoxa mi se pare mult mai autentica.
Daca bunul Dumnezeu, ma va tine pe aceasta cale planuiesc chiar sa ma botez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Personal m-as bucura daca mi-ai recomanda o carte crestin-ortodoxa.

| Mikhtarian a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia,Psaltirile.

| William a răspuns:

Mai bine merg intr-un bar si ma imbat decat sa merg la astia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mikhtarian):

Daca nu ma insel Psaltirile este o carte de cantari Psatice.

| Mikhtarian a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact,dar acolo poti gasi lectii despre iubire fata de Dumnezeu.

| ProSystem a răspuns (pentru EmaS):

Nu prin faptul ca mergi la biserica dovedesti ca esti un crestin autentic. Nu spun ca acest lucru trebuie ignorat... din contra mergeti in fiecare duminica la biserica pentru ca nu o sa regretati. De ce spun ca nu asa se dovedeste? Pt. ca tu poti merge la biserica dar te joci pe telefon ...sau esti cu gandu' in alta parte, asa n-ai facut nimic mai bine stateai acasa. Iar cu cititul in Biblie, NU AR trebui sa treaca o zi si sa nu fi citit macar un verset.