| Yourfavgirl a întrebat:

Bună dimineaţa, TPU.
Cum aş putea să îmi fie iertate toate păcatele făcute până la vârsta de 17 ani? Mu am păcate grave, adica sa fie precum furtm omor etc. Îmi pare rău de toate cele făcute şi aş vrea să ştiu cum aş putea să fiu iarăşi drept şi să mă iubească Dumnezeu, voi cum v-aţi eliberat de păcate?

Răspuns Câştigător
| DuckDodgers0 a răspuns:

Spovedeste-te

| Yourfavgirl explică (pentru DuckDodgers0):

Cu cat ma spovedesc mai des, cu atat pacatele facute imi sunt iertate?

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru Yourfavgirl):

Trebuie sa te spovedesti regulat, pentru ca pacate faci tot timpul vietii tale, fie ca mai mici sau mai mari. Dar mergi si spovedeste-te acum si parintele duhovnic iti va explica ce trebuie sa faci in continuare... eventual sa te impartasesti...

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, prin puterea pe care o are de la Dumnezeu

30 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dumnezeu vrea mai mult de la noi decât să=L folosim pe post de detergent spiritual. adică să tot greșim și pe urmă să mergem să ne spovedim și apoi să greșim și să ne rugă ca nu cumva moartea sau sfârșitul lumii să ne prindă nespovediți.El vrea să ne dăruim viața și sufletul Lui, să alegem stăpânirea Lui peste viața noastră, să primim puterea Duhului Sfânt care să ne înnoiască mintea și să începem să gândim în fiecare zi tot mai mult ca și Mântuitorul Hristos.E o alegere de a da Lui controlul asupra vieții noastre.mai bine riagă/te/ Creatorul Meu îți dăruiesc viața mea Ție și îmi pare rău pentru toate păcatele pe care le-am făcut și care îmi apasă conștiința( spune tot ce te apasă pe suflet, specific) și +ți mulțumesc că Mântuitorul Hristos a murit pentru păcatele întregii lumi, inclusiv ale mele.primesc puterea de curățire a sângelui Mântuitorului peste fiecare păcat și vreau să fii tu Stăpân peste viața mea, primesc adopția pe care ai promis=o tuturor celor ce aleg să credă în Tine(Dar tuturor celor ce l=au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le=a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuți nu din sânge, nici din voia vreunui om ci din Dumnezeu Ioan 1/12 și 13)Iert și eu toate persoanele care m=au rănit, de dragul Tău ( spune pe cine și pentru ce specific).Te rog lasă în mintea mea puterea Duhului Tău cel Sfânt ca să înțeleg Cuvântul Tău, Biblia și să/mi găsesc locul meu în familia ta spirituală!
Eu așa am făcut, citesc în general zilnic Psalmii și Bblia de la cap la coadă( dacă n=ai citit=p până acum e mai bine să începi cu Noul Testament, cu Evangheliile și cred că Dumnezeu mi-a iertat păcatele și m=a adoptat și sunt fiica Lui.

| Panamax a răspuns (pentru ania):

Cuvinte frumoase, pacat ca la proba practica picati cu totii testul.

| Yourfavgirl explică (pentru ania):

Va multumesc din suflet.

| ania a răspuns (pentru Panamax):

Mântuitorul Hristos e singurul care nu a picat la testul practic. De aceea spune Biblia/Căci n=avem un Mare Preot care să n=aibă milă de slăbiciunile noastre ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca și noi, dar fără păcat.Să ne apropiem dar cu deplină încredere de tronul lui de har ca să primim îndurare și să găsim har ca să fim ajutați la vreme de nevoie/ Apocalipsa 4 /15, 16

| Panamax a răspuns (pentru ania):

Se pare ca si-a ratat misiunea de Mesia, cea de eliberare a poporului si a sfarsit agatat de un stalp.

| ania a răspuns (pentru Panamax):

Nu și=a ratat misiunea, milioane de oameni din toate națiunile îl declată pe Iisus regele lor pentru că a adus posibilitatea eliberării conștiinței pentru orce om. Pe tronul davidic regal se va așeza când va veni a doua oară, noi toți creștinii îl așteptăm.

| Panamax a răspuns (pentru ania):

Miliarde de zombie indoctrinati cred orbeste povestea inventata de Saul din Tars, epilepticul care il "vedea " pe Iisus si vorbea cu el cand cadea de pe cal.

| ania a răspuns (pentru Panamax):

Creștinismul nu a fost inventat de Saul din Tars, și tu în certificatul de naștere, în CI, prin oice electrinic ții evidența timpului scurs de când inițiatorul creștinismului a venit prima dată pe Tera.

| Panamax a răspuns (pentru ania):

Biserica a asteptat 530 de ani ca sa-i vina ideea si inca 300 ca sa puna in practica faza cu numerotarea anilor, si asta ca sa dea credibilitate povestii cu evreul mantuitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti cetin iertare celor de la care ai gresit. Nu vad cu ce te ar ajuta un personaj fictiv in dorinta ta de a fi mai bun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rugăciunea Tatăl nostru are în ea această solicitare.
Și ne iartă nouă păcatele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri.
Nu ai nevoie de mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Te spovedesti la un preot

| Panamax a răspuns:

Ce este facut ramane facut.Nimeni nu iarta nimic.Crestinii au inventat iertarea pacatelor asa cum guvernantii maresc pensiile si salariile bugetarilor inainte de alegeri.Praf in ochi pentru prostime.

| cristi202 a răspuns (pentru Panamax):

Inventat? Nu iti doresc sa ajungi sa omori din greseala pe cineva (sau sa faci ceva la fel de grav) si mai apoi constiinta (bamuiesc ca ai) sa te macine zi si noapte pentru ce ai facut, si de asta sa cauti la sange iertarea. Sunt destui aceia care sunt in acest punct, o doresc, si nu o gasesc. Dar cei ce au gasit-o datorita crestinismului, iti pot spune cit de reala e. Pentru ei nu e o chestie inventata, e ceva real ce le-a adus pacea inimii si a mintii.

| Panamax a răspuns (pentru cristi202):

Este Karma. Daca moare inseamna ca i-a sunat ceasul.Cu totii suntem datori o moarte.

| pacatosulBogdan a răspuns:

"Dumnezeu nu este al neoranduielii", ne spune Sfantul Apostol Pavel la I Corinteni 14:33. Atunci, cine cinsteste pe Dumnezeu, respecta randuiala pe care a lasat-o in Biserica Sa, pe care a castigat-o cu insusi sangele Sau. -Faptele Apostolilor 20:28
Dumnezeu nu S-a aflat in treaba cand a dat putere Sfintilor Sai Apostoli sa dezlege si sa lege, sa ierte si sa tina pacatele oamenilor! Matei 18, 18; Ioan 20, 22-23
Asa cum Fiul Omului are putere sa ierte pacatele oamenilor (Matei 9:6; Marcu 2:10; Luca 5:24), tot asa Sfintii Apostoli au primit de la Hristos Dumnezeu puterea de a ierta pacatele oamenilor; si fiindca toti avem nevoie de iertare, toti din toate timpurile, aceasta putere a fost transmisa prin succesiune apostolica si prin Taina Hirotoniei, preotilor si episcopilor.
Sectele neoprotestante nu au succesiune apostolica, nu au invatatura dreapta a Domnului Iisus Hristos, si nu au har. Partasia cu ele duce la pierzanie, iar imparatasirea cu Hristos in Biserica Sa, una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca, aduce viata vesnica.
Doar spovedania in Biserica Ortodoxa de Rasarit are puterea de a ierta pacatele!

| Whateverrr a răspuns:

Cu totii pacatuim, indiferent daca recunoastem sau nu, insa Domnul nu v-a ignora niciodata pe cel ce vine la El cu o inima sincera, cerand iertare. Credinta in jertfa Domnului Iisus este singura care ne poate mantui, pentru ca El a murit (plata pacatului este moartea) si a inviat (asta ne demonstreaza ca moartea nu L-a putut infrange, ca a biruit-o).
Ioan 3:16 "Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca L-a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica."
Uite un articol care cred ca ar putea ajuta https://www.gotquestions.org/how-can-I-be-saved.html
Este argumentat obiectiv, pe baza Bibliei (care, pana la urma, e baza oricarui cult crestin)

| Whateverrr a răspuns (pentru Whateverrr):

'Va', nu 'v-a' voiam sa scriu** happy

| roty78 a răspuns:

Prima cale prin care primim iertarea păcatelor este cea din rugăciunea Tatăl nostru: „și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri."
A doua cale prin care putem primi iertarea păcatelor este modelul femeii păcătoase, care șterge cu lacrimi și cu părul capului ei picioarele lui Iisus, auzind de la acesta: „Iertate sînt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit" (Luca 7, 47). Și ce-a iubit ea, femeia aceasta păcătoasă? Firește, l-a iubit pe Domnul, nu pasiunile ei.
A treia cale este cea a prietenilor care te poartă înaintea lui Iisus. Patru bărbați fac un drum lung și obositor, purtându-l pe o targă pe tovarășul lor neputincios, paralizat, pentru a-l aduce înaintea lui Iisus, ca să fie vindecat (Matei 9). Dar casa unde se află acesta este înconjurată de mulțimile de oameni și atunci, ei se urcă pe acoperiș, desfac cărămizile și, prin spărtură, coboară înaintea lui Hristos cu bolnavul lor.
A patra cale spre iertarea păcatelor este spovedania.

| CuvantulLuiPetru a răspuns:

Dumnezeu te iubeste oricum, du-te la un preot spovedeste-te fa altele intoarce-te tot asa big grin

| sabin89 a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

Cei care nu sunt ortodocşi, ci sunt baptişti sau penticostali, la cine să se spovedească?

| CuvantulLuiPetru a răspuns (pentru sabin89):

I don't know... la cine vreti voi...

| sabin89 a răspuns (pentru CuvantulLuiPetru):

Nu sunt nici una nici alta, am întrebat aşa ca principiu.