| anonim_4396 a întrebat:

Din cate stiu, omul crestin ar trebui sa fie ca mort, adica sa nu fie afectat nici de insulte, nici de laude. De cand am auzit asta, am reusit sa invat sa fiu ca moarta in fata insultelor, dar in fata laudelor nu reusesc. Stiu ca daca te smeresti, atunci cand esti laudat sau vorbit de bine plangi, dar pana la acest,,nivel" de smerenie e lung drumul. Deci, ce credeti ca ar trebui sa fac ca sa ajung la acest,, nivel"?

Răspuns Câştigător
| sprezero a răspuns:

Cercetare multă de sine și spovedanie la duhovnic, nu trebuie să fii cu nasul în pământ să fii smerită.
Sus inima!
Crucea trebuie purtată pe sus nu trebuie târâită, trebuie purtată cu dragoste și bucurie!
Ne mai rămâne să fim firești și să ne gândim că nu ne putem niciodată smeri îndeajuns așa cum s-a smerit Domnul Hristos, încât s-a răstignit pentru fiecare din noi.
Citiți mântuirea păcătoșilor și alte cărți care aduc starea de umilință.
Cu dragoste creștineasca! Spor duhovnicesc!

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e greșit sa fii lăudat. Și Dumnezeu l-a lăudat pe Isus. Problema apare, dacă atunci când cineva te lauda, devii mandra în sinea ta. E important ca sa fim echilibrați și sa fim mereu conștienți ca trebuie sa facem îmbunătățiri în comportament. Matei3:16,17.

| T0T a răspuns:

Întreci limita de fanatism de bun simț.

| xerxes1 a răspuns:

Orice om evoluat spiritual ar trebui sa fie imun in fata laudelor sau insultelor.
Au zis-o filozofii din toate timpurile, inainte ca primul crestin sa fi aparut pe planeta.

| Lina1993 a răspuns:

Sa iti traiesti viata si sa inveti sa apreciezi laudele pentru ca datorita lor, poti evolua pe plan profesional, sentimental etc si ti se imbunatateste considerabil stima de sina. Nu mai incerca sa iti faci singur rau si nu mai interpretati prost tot ce cititi.