| doremifasolasidodo a întrebat:

Buna!
Dumnezeu a fost foarte bun cu mine! L-am rugat sa imi iasa niste analize bune si mi-a ascultat rugaciunea. Si nu numai... Mereu ma ajuta si simt ca exista cu adevarat. Nu stiu cum sa-i multumesc. Aveti idei?

Răspuns Câştigător
| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Buna. Si pe mine ma asculta bunul Dumnezeu! De multumit, ar fi totusi, sa mergi mai des la biserica, sa stai la unele slujbe, sa tii post, sa ii multumesti intr-una in fiecare seara! Dar sa ai grija, sa faci cat mai putine pacate! Eu asa fac. Poti sa mergi si la spovedit si roaga-l sa fie alaturi de tine in clipa aceea si sa te incurajeze in continaure in tot ceea ce vrei tu sa realizezi. Fi pozitiva si gandeste pozitiv, iar Domnului o sa ii placa foarte mult ca Il asculti. Asta e cea mai mare multumuire pe care Ii poti da! O zi buna iti doresc si Domnul sa fie cu tine!

24 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Din punct de vedere probabilistic, daca exista o probabilitate ca un lucru sa se intample si se intampla, nu este minune, ci intamplare, ca daca ar fi miracol divin orice lucru ce are o probabilitate extrem de mica de a se intampla, tot miracol divin ar fi si atunci cand iti cade un avion in cap.

| danay72 a răspuns:

Aplicand in viata normele sale.www.jw.org

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună păi acum inseamnă că i ti dai seama de existența lui Dumnezeu, și că el îi ajută pe cei care cred in el, acum este rîndul tău să i-ți arăți față de Dumnezeu aprecierea si recunoștiința, rugîndu te lui cit mai des cu putiință, si multumindu i de fiecare dată si in orice ocazie pentru ceea ce ai si ce ti a dat.

| Lizzu a răspuns:

Cand eram mica credeam ca dzeu poate schimba cursul lucrurilor ...de exemplu cand ma rugam sa fi luat o nota buna la teste.
Nota era deja afisata dar eu ma rugam pe drum spre scoala sa fi luat o nota mare.
Cum se putea schimba daca era posibil sa fie mica deja? crezi ca dzeu crestea nota special pentru mine? cred ca era o iluzie.

Si mai sunt exemple la fel. Cand ne rugam ca ceva sa fie cum dorim noi chiar daca suntem constienti ca lucrurile sunt aproape imposibil de schimbat.
--De ce facem asta? crezi ca sta dzeu dupa fiecare sa-i indeplineasca lucruri imposibile? eu nu mai cred.

Daca se intampla atunci sunt coincidente sau, pur si simplu, conjuncturi care se aseaza perfect in viata noastra poate tot datorita noua si reactiilor noastre din trecut. Daca intelegi.

--Multumeste-ti tie pentru rezultatul bun de la analize. Pentru ca ai avut grija de organismul tau.
Cum avem grija de corp asa il avem.

Ai grija de tine.

| JustSolutions a răspuns (pentru Lizzu):

Hey tu nu intelegi ca daca tu ai luat o nota mica este posibil o parte din planul lui Dumnezeu de a realiza in viata si ca indiferent ce ce nota ai fi luat dumnezeu tot stie ce o sa faci in continuare si daca dumnezeu stia ca tu o sa te rogi in drum spre scoala crezi ca nu te ajuta atunci cand ti se corecta lucrarea

| Lizzu a răspuns (pentru JustSolutions):

happy laughing laughing mhm... deci le stie pe toate.
Pai nu ti se pare un picut cusut cu ata alba? deloc?
-cum adica daca stia ca oricum ma rog sa am o nota mare ..de ce-mi mai ajuta sa iau? adica si daca nu ma rugam? nu ma mai ajuta la corectare? straight face asta e ceva ciudat, recunoaste.

Nu cred asta. Totul e ca sa fii tu ca persoana trecut prin teste de credinta si pus la incercare? adica daca nu ma rog, ce? iau nota mica? exista multe persoane care nu se roaga pentru asta si cu toate astea iau note mari.
Cum iti explici? ca au invatat si se bazeaza doar pe mintea lor si nu pe o prezenta divina pentru ajutor... incearca sa-ti dai seama si sa vezi din alt unghi.

| Maxim96 a răspuns:

Multumeste-i cu o rugaciune de multumire.

| dracu14 a răspuns:

Mda...nu-mi vine sa cred ca asemenea specimene reprezinta viitorul Romaniei
auzi, ti-a ascultat rugaciunea, no bine si eu m-am rugat sa nu ma mai imbat dupa 1, 5l de vin si surpriza acum ma imbat dupa 2l de vin, ce inseamna asta ca m-a ajutat d-zeu sau ca mi-a functionat ficatul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te face să crezi că Dumnezeu a fost responsabil?
Ce te face să crezi că nu te-ai ridicat pe propriile puteri? De ce vă plăceți și vă place să fiți atât de umili? De fapt, nu vă plăceți.
Tu chiar crezi că Dumnezeu a schimbat rezultatele așa? Că doar nu ai fost tu sănătoasă... nu.
Simți din cauza autosugestiei. Îți induci un bine, te convingi singură că e de la Dumnezeu, când totul nu are nicio legătură. Știu ce zici tu aici. Când vei crește, sper că o să realizezi.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da Dumnezeu a ajutat o, deoarece nu stă în puterea omului să facă nimic fără ajutorul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce vă mai place să fiți marionete și să ignorați dovezile raționale...
Suntem în secolul 21.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică tu negi existenta lui Dumnezeu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Evident. Eretica de mine.
O să ard într-un iad imaginar pentru că nu am ascultat de prieteni imaginari.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Deci daca cineva iti baga un cutit in splina, in plina noapte, l-a ajutat Dumnezeu nu? Ce conceptii...

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce vă plăceți și vă place să fiți atât de umili?
Dar eu iti zic ca e mai bine sa fi umil decat o persoana plina de sine si de mandrie care se uita de sus la ceilalti crezand ca e cea mai desteapta si restul sunt niste prosti. Ai impresia ca esti inteligenta ca esti atee, si te uiti la crestini ca la primitivi, cand de fapt nu sti nimic, doar mandria.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu e mai bine deloc, e mai bine în al doilea caz.
Mândria e bine să o ții pentru tine, dar să o ai.
Așa sunt și destui creștini de pe site (al99, cornel, AnghelB și alții care insultă toți ateii grămadă). Se cred superiori doar fiindcă părem viermi care o să ajungem în iad.
Nu, nu sunt genul de care spui tu. Nu mă cred superioară deloc, dimpotrivă.
Totuși unele chestii încep să bată la ochi la cât de ilogice sunt.

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi cuvintele tale spuneau altceva, dar in fine, ma bucur daca zici ca nu este asa. Pe acei crestini de pe site nu-i cunosc, si nu am vorbit cu ei, dar na ce pot spune, si crestinii gresesc uneori mai mult decat ateii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin rugaciunea de multumire

| fadnox a răspuns:

Daca ai stiut cum sa incepi si ca trebuie sa incepi, stii si cum sa termini

| RuxandraBianca a răspuns:

Ii multumesti prin rugaciune. nu trebuie sa te duci neaparat la biserica. poti sa vorbesti personal cu mantuitorul tau si sa-i multumesti.

| doarewroxana a răspuns:

Buna.si p emine ma ajuta dumnezeu.El este multumit prin simplul fapt ca tue sti credincioasa si crezi in existenta lui.nu inceta sa te rogi si vei vedea ca de fiecare data cand ai o problema el te va ajuta

| doremifasolasidodo explică:

Dumnezeu exista, fie ca tu crezi sau nu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru doremifasolasidodo):

Odin exista, fie ca tu crezi sau nu.