| Sunnyツ a întrebat:

Buna! Dumnezeu iarta orice pacat daca te spovedesti? :s

Răspuns Câştigător
| dudumihai a răspuns:

Din cate am inv eu pe la scoala pacatele sunt de 3 feluri:

1. capitale care prin gravitatea lor dau nastere la alte pacate(mandria, lacomia, PACATELE CELE DE TOATE ZILELE, pe care le facem toti.)

2. strigatoare la cer ( crima, hotia, desfrnarea,...)

3. impotriva Duhului Sfant ( se refera la primele 4 porunci cum ar fi lepadarea de credinta, increderea prea mare in bunatatea lui Dumnezeu ceea ce il face pe om sa greseasca continuu la care se mai adauga erezia)

Prima categorie se iarta prin spovedanie, a doua categorie se iarta prin spovedanie urmata obligatoriu de Canon, cea de a treia categorie nu se va ierta nici in sec asta nici in cel ce va sa vie, deci nu se iarta nici prin spovedanie nici prin Canon- nu se iarta deloc.

33 răspunsuri:
| chelstone a răspuns:

Spovedania este un produs bisericiesc, ca sa ti se ierte pacatele trebuie sa te duci cu un cos de paini d-alea stampilate si intotdeauna tari ca piatra, trebuie sa vii cu lumanari cat poti duce, toate acestea cumparate de la chioscurile bisericilor.
Eu nu inteleg de ce are cineva nevoie de un mijlocitor pacatos pentru a ajunge la dumnezeu, ce eu personal nu pot recunoaste ca am gresit, sau mai mult sa-mi cer iertare persoanei fata de care am gresit chiar fara a spera la un loc in cireada lui doamne doamne din cer?

| chelstone a răspuns:

''el iti este martor ca tu pacatosule ti-ai recunoscut pacatele fata de Dumnezeu''
MARTOR?! laughing parca pe lumea cealalta toti vor sti ce ai facut si nu poti ascunde nimic, de ce are nevoie dumnezeu de niste martori pacatosi, daca nimeni nu poate ascunde pacatul pe lumea cealalta ce rost isi are un MARTOR? laughing

Apache
| Apache a răspuns:

Sa nu crezi tu ca scapi de orice pacat printr-o spovedanie de 30 de secunde...

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Mai putin sexul anal!

| DorelSudoru a răspuns:

Deci ma duc niiad ah?smug Se iarta toate da vino si tu cu mai multi bani la biserica

| DreamAutopsy a răspuns:

Doar dacă îl plătești pe popă laughing

| nosferatu15 a răspuns:

Dumnezeu iarta orice pacat daca te spovedesti si iti pare rau pentru ce ai facut... Acum, cat inca nu e prea tarziu.

| papusikatha a răspuns:

Dumnezeu te iarta daca te caiesti, degeaba te spovedesti daca continui cu aceleasi pacate si spui: "Lasa ca D-zeu e bun si el ma iarta". Nu este adevarat! Te spovedesti, faci canonul pe care ti-l da preotul in functie de pacatele tale, te caiesti si D-zeu te iarta. Si DA El iarta toate pacatele, crimele, desfranarea, vrajitoarele, le iarta pe toate daca te caiesti si nu te mai intorci la ele.

| papusikatha a răspuns:

Vad la unii dintre voi raspunsuri de genul:"Nu ma duc la popa ca el e mai pacatos ca mine, popa are o simpla meserie. etc" Preotul a fost lasat de Dumnezeu, dupa moarte, la judecata cea mare, el iti este martor ca tu pacatosule ti-ai recunoscut pacatele fata de Dumnezeu, dupa asta, el se roaga pentru tine si pentru iertarea pacatelor tale, iti da un Canon prin care Dumnezeu sa iti ierte pacatele, daca nu ar fi fost el, cum ai fi facut legatura intre tine si Dumnezeu? Sa iti dau un exemplu:Stai intr-un oras unde doar postasul are acces, ai un telefon amarat dar si ala isi pierde mai tot timpul semnalul, cineca te suna si iti spune ca ti-a trimis o scrisoare cu ceva al tau, singurul care ti-l poate aduce este postasul, desi tu stii ca ai de primit ceva, dar nu poti intra in posesia lui decat prin intermediul postasului. Ceva de genul este si cu preotul, si el este om ca si noi, pacatuieste, dar noi nu trebuie sa facem ce face el, facem ce spune el.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Da,daca iti pare rau ca ai pacatuit

| Luissa123 a răspuns:

Da dumnezeu iarta ORICE pacat daca ii ceri iertare sincer.

| ღClauuღ a răspuns:

Da iarta orice pacat.

| NoNameJunior a răspuns:

Buna! cred ca le iarta.dar trebuie sa iti para si tie rau...din curiozitate:ce ai facut?

| Sunnyツ explică:

Nu am facut nimic rau, doar vroiam sa stiu pentru ca am auzit ceva de genu : ''spovedania este o prostie si nu se iarta nimic prin ea'' big grin

| FesCuDungi a răspuns:

Depinde de pacatwinking

| claudia01 a răspuns:

Da,iarta orice pacat daca nu-l repeti.
@Gabriella20, preotul este "pastorul" turmei deci el trebuie sa fie un exemplu pentru ceilalti, altfel e doar un om simplu care si-a ales o meserie banoasa.

| xUrsuletz a răspuns:

Sa stii ca da, dar tb sa.ti para sincer rau. eu de exemplu ma marturisesc si chiar imi pare rau (nu de alta dar am primit pedepse). si dupa aceea ma simt mai bine, deci sa stii ca da. cand se naste, orice copil e plin de pacatul stramosesc(pacatele pe care nu leau marturisit parintii, bunicii si asa mia departe) si de asta este botezul si cum nu te poti boteza prea des dumnezeu a creat spovedirea. te rog eu mult de tot sa-mi dai o fundita... iti dau si eu promit :*

| bibi_1859 a răspuns:

daca iti pare sincer rau si chiar regreti eu spun ca da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, le iarta.

| Dema a răspuns:

desigur.

| Andreea50 a răspuns:

Da, dar cu ce rost daca facem altele?

| Ralucutza a răspuns:

Daca marturisesti si iti pare rau pentru ce ai facut. Se spune ca Dumnezeu poate sa ierte mult mai mult decat poate omul sa pacatuiasca.

| lynes a răspuns:

Draga mea, Dumnezeu te iarta o data.Prima oara cand ai facut un pacat. Daca te-ai spovedit si a fost prima oara,da, esti iertata, dar daca l-ai facut din nou nu mai esti iertata(asa stiam) Bafta!:*

| zxcv1234 a răspuns:

Pai desigur pentru ca copii cand se nasc se iarta pacatele lui Adam si Eva pacatele dela nastere sunt iertate prin spovedire deci raspunsul este da. Daca imi poti oferi funda ti-as fi recunoscator.

| cata_2510 a răspuns:

Da numai ca trebuie sa spui si tu ce pacate crezi ca ar trebui spuse nu doar sa te intrebe parintele.

| Kataloasa a răspuns:

Of of of. ai pacate atat de mari? eu cred in dumnezeu in felul meu, dar nu cred in popi e o simpla meserie.nu stiu ce sa zic, caieste'te, fa fapte bune. si vei vedea ca totul va fi bine. asa se zice, dar nimeni nu s-a intors sa ne confirme ca dupa moarte exista viata. :*

| kitty4you a răspuns:

Nu prea cred.da ce-ai facut?

| snowyyy a răspuns:

Eu cred ca te iarta daca esti sincera si marturisesti din inima. Ideal ar fi nici sa nu mai faci.

| ZEISIM a răspuns:

Spovedania este acceptarea greselilor.Asta nu le anuleaza complet, dar este ca si cum ti-ai cere iertare, deci probabil ca vor si fi iertate.Asta depinde de ce faci pe viitor, daca incerci macar sa nu mai pacatuiest, desi nu stiu daca este posibil.