| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

E pacat sa fii impreuna cu o persoana de alta religie? (Islamism) Și dacă Dumnezeu a vrut ca acea persoana sa apara in viața ta și sa va placeți reciproc, a făcut in asa fel încât destinele voastre sa se unească, sa aveți lucruri in comun, de ce s-ar considera pacat?

14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Buna, nu este pacat, stai linistita!

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Nu mai aveti creier.

| Panamax a răspuns:

Mulsulmanii evreii si crestinii cred in dumnezeul lui Avraam.
Practic acelasi rahat.

| Algo098 a răspuns:

Daca povestile si fanteziile religioase au pus stapanire pe viata voastra, daca sunt incompatibile si mai importante decat realitatea atunci e de preferat sa va despartiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevarat.

Iata motivul pentru care poti sa ramai cu cineva indiferent de religie:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sa mergem pas cu pas.

"Spune-le fiilor lui Israel: - Daca cineva dintre fiii lui Israel si dintre strainii care traiesc printre Israeliti va da pe careva din copiii sai lui Moloh 1, acela sa fie dat mortii: neamul bastinasilor sa-l ucida cu pietre"

Mai rau decat sa omori un om vinovat este sa omori un om nevinovat.
Cine a gresit? Dumnezeu ca a omorat vinovatul sau omul care a omorat nevinovatul si chiar pe propriul copil?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Văleu ce răspunsuri, săraca fată îndrăgostită. laughing

Nu este nici o problemă să vă căsătoriți(1Corinteni 10:23), deși este recomandabil ca amândoi să fiți creștini. Tu să-i fii supusă(Efeseni 5:22) și el să te iubească mai mult ca pe sine însuși(Efeseni 5:25).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar intrebarea asta.
"Cuvantul lui dz dat prin carti diferite" sunt minciunile oamenilor, nu-i lasa sa iti controleze viata.

| alex598 a răspuns:

Nu e păcat să "fii împreună". E păcat doar să faci sex în afara căsătoriei și să te căsătorești cu acea persoană. Dacă acea persoană nu vrea să se lase de islam îți recomand să o lași să plece. Dacă în schimb, reușești să convingi persoana să se convertească bravo ție. Deși eu din câte am auzit, mulți oameni care s-au "convertit din dragoste" de fapt nu s-au convertit cu adevărat. Nu vreau să fiu pesimist, totuși. Fă tot ce-ți stă în puteri să aduci acea persoană pe calea cea bună.

| Zosima123 a răspuns:

Salut. Da. Este păcat să ai o relație cu o persoană de alta religie, în special cu păgânii. ( Musulmani, hinduși, budiști care hulesc și batjocoresc pe Domnul Dumnezeul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos!)

Iar se socotește păcat faptul dacă trăiești și în concubinaj, adică necununat la biserică. Nu este suficient doar la primărie, trebuie și la Biserica, în fața lui Dumnezeu! Cei care trăiesc necununati trăiesc în păcat adică în păcatul curviei. Nu știu dacă Dumnezeu a îngăduit ca TU sa te îndrăgostești de toți păgânii laughing, mai de graba diavolul te-a păcălit...