| Alis57 a întrebat:

Bună, este adevărat ca de fapt Iisus nu s-a născut pe 25 decembrie? Dacă da când a fost El născut?

25 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Prostii. Normal ca s-a nascut pe 25 decembrie. Oricine zice ca S-a nascut in alta zi e invitat sa prezinte dovezi solide, substantiale, de netagaduit, cercetate, dovedite, etc.

| Meme10Memu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Celebrarea nasterii lui Iisus e o sarbatoare comerciala pagana. Data de 25 decembrie nu e data nasterii lui Iisus. Aceasta data e inchinata de fapt zeului Soare, solstitiul de iarna, cand ziua incepe iarasi sa creasca. Nu se cunoaste exact data nasterii lui Iisus. Totusi se poate aproxima adica toamna cand ciobanii erau pe camp. Sabatul modern este o sarbatoare pagana intrucat aceste zile sunt de fapt inchinate lui Saturn si Soarelui - saturday, sunday. Se mimeaza sabatul mozaic care a devenit valabil permanent si nu doar o zi din cele sapte precum sambata. Asta nu inseamna ca omul nu are nevoie de o zi mai relaxata saptamanal. Odihna Lui Dumnezeu nu inseamna doar o zi. La evrei era doar o zi pentru ca ei erau mai departe de implinirea progresiva a scopului Lui Dumnezeu. Acum sabatul corect e permanent si inseamna detasarea de lucrurile materiale dpdv al aspiratiilor sentimentale ale omului adica omul sa fie intr-o permanenta atasare de Dumnezeu. Asta nu inseamna ca omul nu e menit sa traisca vesnic pe Pamant.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Vezi ca ți-am răspuns. Cu dovezi, argumente. Asa cum ai cerut.
Răspunsul meu de la postarea asta, ție ți se adresează.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dupa cum am spus, am nevoie de dovezi solide. "Se poate aproxima toamna" serios? Cum aproximezi? Dupa ce formula? Dupa ce algoritm?
Daca spui tampenii de genul asta nu te astepta sa fii vreodata luat in serios. Tu te laudai ca esti marele rational si logic si nu suporti raspunsuri irationale si ilogice.

Iar in ceea ce priveste sarbatoarea nasterii lui Iisus nici nu mai e nevoie sa spun ca nu e pagana. Intreaba-l pe omul obisnuit ce sarbatoreste el de 25 decembrie. Sunt curios daca o sa fie unul singur care o sa-ti zica "a pai sarbatoresc zeul saturn". Nimeni n-o sa-ti zica asa ceva! Nimeni!
Orice om care sarbatoreste ziua de 25 decembrie o face deoarece Iisus s-a nascut.
Vrei sa stii ceva interesant? Nu exista zi in calendar in care sa nu se fi sarbatorit vreo zeitate pagana. Ups, asta inseamna ca nu mai avem nicio zi libera sa sarbatorim faptul ca Iisus s-a nascut. Nu! Gresit! Doar fiindca fiecare zi a anului e impanzita de foste sarbatori pagane asta inseamna ca gata, imi pare rau Doamne dar nu mai e loc in calendar si de Tine. Ce mentalitate idiotica e asta? Nu mai e loc in calendar de Dumnezeu? Pai domnul meu, ziua de 25 decembrie tot Dumnezeu a binecuvantat-o ca pe orice zi!
Daca ziua ta cade pe cine stie ce zi de sarbatoare pagana asta inseamna ca nu-ti mai serbezi ziua?

Sarbatoare pagana inseamna sa sarbatoresti ceva pagan. Din moment ce noi în 2020 Îl sarbatorim pe Iisus si Iisus nu e pagan înseamna ca nu e sarbatoare pagana. LOGIC.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu primul! Adu dovezi de netăgăduit că Isus Hristos S-a întrupat pe 25 decembrie... Nu știm noi data exactă, asta e...winking

| Meme10Memu a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dupa cum am spus, am nevoie de dovezi solide. "E data de 25 decembrie ca zi de nastere a lui Iisus in Biblie? Unde scrie? Dupa ce formula? Dupa ce algoritm?
Daca spui tampenii de genul asta nu te astepta sa fii vreodata luat in serios. Tu te laudai ca esti marele rational si logic si nu suporti raspunsuri irationale si ilogice.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai băiatule. din fund? Asta zici tu după ce ti'am dat dovezi ca Isus a a participat la 4 sărbători de paști? Si în cea de-a 4a a fost omorât? Vai de capul tau.
Bun. Acum hai tu cu dovezi de netăgăduit ca sa născut pe 25 decembrie. Bagă. Da nu mă lua cu sfinții părinți. tradiția, etc. Ci vreau dovezi din Biblie. Biblia e baza.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Încă așteptăm dovezile de netăgăduit, solide, substanțiale, cercetate, dovedite, DAR MAI ALES BIBLICE, conform cărora Isus Cristos sa născut în 25 decembrie. Te ascultăm.

| aditimus a răspuns:

Aici e discutabila problema, posibil sa fi fost prin toamna.

| StrongHeart a răspuns:

Diavolul se ascunde in detalii. Daca ne apucam acum sa ne certam si pe ce zi s-a nascut, e clar.

| Panamax a răspuns:

Nu se stie cand s-a nascut si nici pe unde a umblat pana pe la 30 de ani.

| Nilsson a răspuns:

Nu se știe cu certitudine data, dar contează că S-a născut.

| fllu07 a răspuns:

Eu eu. iti prezint eu dovezi solide... nu stiu dacă le accepți. E vorba despre matematica, nu stiu cum te împaci cu ea, ca in matematica nu prea merge cu crede si nu cerceta. Deci:

În Evanghelii se spune că Isus Cristos a avut 33 de ani și jumătate când a murit. Adică 33 de ani și 6 luni. Voi sărbătoriți învierea Domnului primăvara în aprilie. + -.
Dar ca sa învie trebuie să fi murit. Ceea ce sa si întâmplat cu 3 zile inainte sa fie înviat. Deci tot în aprilie. Acum matematic vorbind, daca dai 6 luni înapoi din aprilie (ca sa ajungi la ziua de naștere a lui Isus Cristos) surprizaaa: nu ajungi în 25 decembrie. Te las pe tine sa descoperi.
În plus se spune că în noaptea în care sa născut Isus, păstorii erau cu oile pe câmp. Iarna nu vezi oi pe câmp, cu atât mai mult în nopțile de iarnă.
Dar cel mai valid argument este acela că Iehova Dumnezeu nu a lăsat scris în Biblie data nasterii lui Isus Cristos. Oare de ce? De ce a lăsat alte date precise? De ce a lăsat data morții lui Isus Cristos? Si dacă Dumnezeu nu a lăsat aceasta dată. Sa fie cunoscută, cum vii tu si bați cu căramida în piept. ca da, vreau argumente solide. De fapt stiu cum: tu esti parte din marea prost*situată din Apocalipsa 17, care ghici ce: o sa fie distrusaaa. Si jefuită. Si arsă în foc. Dar până atunci prost*situata asta ( ca sa vorbesc frumos) crede că nimeni nu o poate detrona. ca face ce vrea, ca e cea mai tare, ca nu va avea sfârșit. De aici si obrăznicia de a trece peste normele înalte ale lui Iehova. de a face ce vrea. Dar mai aveti extrem de puțin timp

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

De unde ai scos ca avea fix 33 de ani și 6 luni? Stim ca a murit la 33 de ani, dar niciunde nu scrie luna exacta

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dovezi că serviciul său a durat trei ani și jumătate. Ținând cont și de alte dovezi cronologice, se poate ajunge la o concluzie și mai clară. Aceste dovezi îndreaptă atenția spre durata serviciului lui Isus și spre momentul morții sale.
Pentru ca serviciul lui Isus să dureze trei ani și jumătate, sfârșindu-se cu moartea sa în ziua Paștelui, această perioadă trebuia să includă patru sărbători ale Paștelui. Dovezi ale celor patru sărbători se găsesc în Ioan 2:13; 5:1; 6:4 și 13:1.
Mai înainte, în Ioan 4:35, Isus precizase că mai erau „patru luni până la seceriș". Secerișul, îndeosebi cel al orzului, începea în perioada Paștelui (14 nisan). Deci Isus făcuse această afirmație cu patru luni înainte de acea perioadă, sau prin luna chislev (noiembrie-decembrie.

Atât ai tu de zis nu? Ca de unde am calculat 33 de ani jumate. Nici macar ca in biblie nu scrie nimic despre 2t decembrie. Nici macar ca trebuie să ne amintim cu respect de moartea sa de jertfă, nici macar ca Isus nu și-a sărbătorit niciodată ziua de naștere, apostolii nici ei, nimeni. Dar pe tine te intereseaza cum am calculat eu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Da ma intereseaz cum ai "calulcat" fiindca niciunde nu se zice ca a murit la fix 33 de ani si 6 luni. Concluzia asta ai scos-o din fund si nu din Biblie. Orice cercetator al Bibliei o sa-ti zica ca nu putem sti data exacta a mortii Sale deci ramane un mister. Stim ca si-a inceput misiunea undeva pe la varsta de 30 de ani (nu stim exact cand) si a murit la varsta de 33 de ani (aprox). Orice incercare de calcul al varstei exacte e damnat esecului deoarece pur si simplu nu exista suficiente dovezi palpabile sa stii treaba asta

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bai băiatule. De fapt... asta ți-e fața, caracterul mizerabil. Atâta poti. Ceri de la altii dovezi solide, de netăgăduit, cercetate. bla bla. Si tu nu le ai. Vinde viața ta. Tipic ortodoxiei: nu ai sprijin biblic pentru nicio învățătură. Bine, interpretări personale alea nu se pun la categoria sprijin biblic, pentru că sfidează logica si rațiunea. Si sa-ti fie rușine pentru nu pentru ca ai altă părere decât mine, nu pentru ca ai ales să crezi altceva, nu pentru ca ceri de la altii ceea ce tu nu poti oferi, ci pentru că ai spus că dovezile pe care ti le-am adus (din Biblie) ai spus că sunt din fund. Asta arată cât respect ai tu pentru Biblie. Cât respect are ortodoxia pentru Biblie.

| fllu07 a răspuns:

PENTRU PĂCĂTOSUL BOGDAN CARE M-A BLOCAT:

Începutul e corect: biserica Dumnezeului celui viu, este stâlp si sprijin al adevărului. Sau temelia adevărului. ATENȚIE: AL ADEVĂRULUI Nu al doctrinelor false gen:
Isus Cristos = Dumnezeu
Oamenii răi ajung in iad
Hoituri cu ajutorul căruia BOR (Banca ortodoxă română) face bani.
Icoane neputincioase:
Idolii lor sunt argint și aur, lucrarea mâinilor omului. 5 Au gură, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu văd, 6 au urechi, dar nu aud, au nas, dar nu miros, 7 au mâini, dar nu pipăie, au picioare, dar nu umblă; nu scot niciun sunet din gâtlejul lor. 8 Ca ei vor ajunge cei care îi fac și toți cei care se încred în ei.
Biserica e temelia adevărului, adevar care îi ajută pe oameni să înțeleagă că nu trebuie să sărbătorim nașterea si învierea lui Isus, ca pentru niciuna dintre aceste sărbători BOR nu are suport biblic. Din contră, trebuie să ne amintim cu respect de moartea sa de jertfă, moartea lui Isus Cristos. (Luca 22:19; 1 Corinteni 11:26). Si mai sunt. adevăruri pe care BANCA ORTODOXĂ ROMÂNĂ nu le dezvăluie. Iti mai zic eu unu: Maria, mama lui Isus, a mai născut si altii copii, concepuți si născuți pe cale naturală. Deci nu a rămas fecioara. Si da, Biblia spune asta. Știi tu, cartea aceea groasă pe care ortodoxia nu da nici 2 bani. ca are tradiția. Si învățăturile "sfinților" părinți. Bine printre ei sunt unii, criminali, curvari, adulteri, care au lucrat cu spiritele rele, sau demoni, da nu-i bai. Sunt sfinții părinți. Ma faci sa râd sunteți o șhleată de derbedei puși pe jefuire.

| Digikey a răspuns:

Nu se sie nici data si nici anul cu exactitate.
25decembrie a fost aleasa din comoditate, deoarece era sabatoare mare inainte de povestea cu Iisus.
Minciuni peste minciuni.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Biserica Dumnezeului celui viu este "stalpul si temelia adevarului" 1 Timotei 3, 15, si ea sarbatoreste nasterea dupa trup a lui Dumnezeu-Cuvantul, Iisus Hristos, din Sfanta si Pururea Fecioara Maria, pe 25 decembrie, deci asa este corect si drept sa sarbatorim Craciunul pe 25 decembrie.
Ca sectantii si ateii contesta cinstirea si celebrarea Nasterii Mantuitorului Iisus Hristos, nu e o surpriza! Negarea si erezia sunt doar forme de ateism.
Sa nu luam lectii de crestinism de la persoane care neaga Dumnezeirea Mantuitorului Iisus Hristos si credinta ortodoxa pe care El a adus-o oamenilor, caci Dumnezeu este al randuielii!
Hristos este Dumnezeu atotputernic!

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Când s-a născut Isus?
CONFORM unei enciclopedii, „data naşterii lui Cristos nu se cunoaşte cu exactitate" (Encyclopedia of Early Christianity). Cu toate acestea, pe întregul glob, milioane de oameni care se declară creştini sărbătoresc naşterea lui Isus la 25 decembrie. Această dată însă nu apare nicăieri în Biblie. Oare s-a născut Isus în decembrie?

Deşi nu menţionează data naşterii lui Isus, Biblia oferă dovezi care arată că el nu s-a născut în decembrie. De asemenea, din unele dovezi laice aflăm de ce a fost aleasă data de 25 decembrie pentru a sărbători naşterea lui Isus.

De ce nu este posibil ca Isus să se fi născut în decembrie?
Isus s-a născut în Betleem, un oraş din Iuda. În Evanghelia după Luca se spune: „În ţinutul acela erau nişte păstori care trăiau sub cerul liber şi care făceau noaptea de strajă lângă turmele lor" (Luca 2:4–8). Acest lucru nu era neobişnuit. „Turmele trebuiau să-şi petreacă cea mai mare parte a anului sub cerul liber", se spune într-o lucrare (Daily Life in the Time of Jesus). Dar obişnuiau păstorii să stea afară cu turmele în nopţile reci din decembrie? Aceeaşi lucrare mai arată că turmele „erau ţinute iarna în adăposturi; chiar şi numai de aici se poate vedea că data tradiţională a Crăciunului, stabilită să fie iarna, este puţin probabil să fie corectă, întrucât Evanghelia afirmă că păstorii se aflau pe câmp".

Această concluzie este susţinută de un alt detaliu oferit de Evanghelia după Luca: „În zilele acelea, Cezar August a dat un decret ca toată lumea să se înregistreze (acest prim recensământ s-a făcut când Quirinius era guvernatorul Siriei). Şi toţi oamenii se duceau să se înregistreze, fiecare în oraşul lui" (Luca 2:1–3).

După cât se pare, Cezar August a dat ordin să se facă un recensământ al populaţiei în vederea perceperii impozitelor şi a efectuării serviciului militar obligatoriu. Iosif şi soţia sa, Maria, care se pregătea să nască, au mers circa 150 de kilometri de la Nazaret la Betleem, supunându-se acestui ordin. Să analizăm acum câteva detalii. Împăratul August intervenea foarte rar în problemele administrative ale provinciilor. În plus, evreii se împotriveau stăpânirii romane. Aşadar, ar fi fost logic ca Cezar August să le ceară evreilor să facă o călătorie atât de lungă pe timp de iarnă?

Este demn de remarcat că majoritatea istoricilor şi a bibliştilor sunt de acord că Isus nu s-a născut la 25 decembrie. De exemplu, într-o lucrare de referinţă se spune: „Potrivit opiniei majorităţii, Isus nu s-a născut la 25 decembrie" (Our Sunday Visitor’s Catholic Encyclopedia).

| Whateverrr a răspuns:

Din Biblie deducem ca era o perioada friguroasa, dar mai mult de atat nu cred ca se stie.

| Emengir a răspuns:

Cand s-a nascut Isus in Biblie spune ca Imperiul Roman efectua un recensamant, conform normelor imperiale aplicate si in provincia Iudeea recensamintele se efectuau doar vara, niciodata iarna.