| KatiKata25 a întrebat:

Este cineva aici care e pocait si este de cult baptist, penticostal? Am cateva intrebari de pus! Fara jigniri :*

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu m-am botezat la penticostali, acum fac parte dintr-o comunitate independenta, poti sa ma intrebi ce doresti.

| KatiKata25 explică (pentru ania):

Am cateva intrebari despre botez

| ania a răspuns (pentru KatiKata25):

Poți să mă întrebi pe mesaje private.

| 6684464 a răspuns:

Vorbeste cu VelaJohnny, e martor al lui Iehova. Stie cate ceva...
Intrebari cum ar fi?batting eyelashes Nu sunt pocait, dar stiu cate ceva din Biblie...

| Idris a răspuns:

Stai departe de secte! Daca, cauti linistea si pacea, calea cea dreapta si adevarul, imratiseaza islamul fata mea. happy

| Katherine20 a răspuns:

Bună! Da, eu sunt baptistă și am să-ți răspund cu tot dragul la întrebări :*

| KatiKata25 explică (pentru Katherine20):

Ohh, am multe intrebari

| eternitate15 a răspuns:

Sigur; poti sa ma intrebi in privat oricehappy

| krazzy a răspuns:

Nu, stai departe si de islam si de secte, citeste Istoria Bisericii Universale si intelege ca ei, chiar daca marturisesc ca sunt cei drepti, toti zic la fel, dar nu este asa. Mantuitorul spune clar si raspicat, in vremurile de pe urma, vor veni lupi in haine de oaie, noi traim acele vremuri, in ultimi 200 de ani au aparut numeroase cai de a te mantui, pocai, o conceptie usoara, pe gustul oricarui om, sentimentala, Dumnezeu nu este sentimental, Dumnezeu este drept si milos, nu cauta la fata nimanui, ci la inima. CIteste IBU sa vezi cum s-au format baptisti, catolici, reformatii si alti, prin ruptura Bisericii celei mari, au mers in ratacire, pentru ca nu au ascultat si au cautat sa rezolve confictele cu alor putere(Luter, dupa care starnind o revolta si oamenii incendiind bisericile si manastirile apusului, apoi a ordonat Luter sa fie omorati) In toata istoria se stie asta nu este o inventie, o teorie, este o realitate. Luter vroia o reforma nu o ruptura ca era teolog, uitate la fil, ca este pe net. Cat de tragic, cauta sa vezi, dovedit istoric si arheologic, Biserica Ortodoxa este cea mai veche, chiar si numele ii zice asa. Orto=drept doxa-slava. Daca nu crezi ce ti-am scris, nu de la mine si de la cei care au citit si studiat si si-au sfintit viata prin voia Lui Dumnezeu, apoi Dumnezeu sa te lumineze! Iar islamul este o imbinare de invaturii, deasemnea cand s-a nascut Domnul Hristos magii din rasarit, imparatii arabiei au vazut in stele si au venit sa II se inchine.

| Jardelin a răspuns (pentru krazzy):

Bai nene, doxa inseamna gandire, judecata.

| krazzy a răspuns (pentru Jardelin):

Asa este inseamna gandire, judecata, parere, etc, de aceea se mai numeste ortodox, cel dreptcredincios, cel ce are parerere dreapta, dar inseamna si slava, ca asa zicem in greaca nu> Doxa ke Patri, ke Hiu, e ke Aghio Pnevmati. Amin, se mai poate numi si dreptslavitor, cel ce da drept slava Lui Dumnezeu!

| krazzy a răspuns (pentru krazzy):

Scuze, era Doxa Patri ke Hiu ke Aghio Pnevmati. Amin!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru krazzy):

Amin vine de la zeul Amon, zeul soarelui la care se inchina in mod inconstient toti crestinii.
Cea mai mare sarbatoare a crestinilor este fosta sarbatoare a lui Amon nasterea soarelui pe 25 decembrie.
Crestinii spun Hristos soarele lumii dar este acelasi lucru, tot solstitiu de iarna ramane.
Si ca o curiozitate Tatal Nostru este o fuziune dintre doua imnuri catre Zeul Amon scrise cu 1200 de ani inainte ca profetul Iisus sa le rosteasca.
Se regasesc pe papirusul lui Ani.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Papirusul_lui_Ani

| EyePreciateYou a răspuns:

Sunt crestin, dar consider religia o stiinta. Nu stiu daca te pot ajuta, dar o voi face cu placere daca ai nevoie de raspunsuri.

| KatiKata25 explică (pentru EyePreciateYou):

De ce consideri religia o stiinta?

| Katherine20 a răspuns (pentru KatiKata25):

Păi, ai cont de facebook sau unde să putem vorbi mai în privat? happy Îți pot răspunde acolo la întrebări. happy

| KatiKata25 explică (pentru Katherine20):

Hai pe fb, ma numesc Alexandra Diana Stefan

| Katherine20 a răspuns (pentru KatiKata25):

Ti-am trimis cerere kiss