| alexandra916 a întrebat:

Buna!
Eu si sotul meu suntem ortodocsi, iar prietena mea cea mai buna este penticostala. Ea se casatoreste anul viitor si ne-a rugat sa-i fim nasi.
Se poate sa fie nasii de alta religie?
Care este rolul nasilor la o nunta penticostala?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Da se poate, am o prietena foarte apropiata care a fost nasita de un bun prieten ...catolic. Doar ca mai apropriat de acest rol ar fi termenul de martor, nas fiind ceva nu doar onorific cum a mentionat
Cristian86 ci si foarte familiar. Ne place acest termen ca apropie mai mult relatia intre cele doua parti.

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Adevarul este ca una e ce vrei tu si alta realitatea. Nu, o familie ortodoxa nu poate fi nas la un cult neoprotestant deoarece dpdv Biblic, nas este Dumnezeu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este altă religie, este tot religie creștină.
Ea să întrebe pe pastorul ei dacă vă acceptă.

| Cristian86 a răspuns (pentru sadrian46):

Pai și pe preot dacă îi lasă?!

| sadrian46 a răspuns (pentru Cristian86):

Și dacă nu îl lasă, și dacă el totuși merge, ce o să îi facă preotul? Ce poate să îi facă?

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Se poate, mergeti linistiti. Domnul sa va binecuvanteze.

| DonGiani a răspuns:

Cred ca da

| Cristian86 a răspuns:

Da se poate! Rolul nu este unul special, cI mai degrabă onorific! Așa ca la nunta puteți sa fiți alături de ei dar cel mai important e ca sunteți prieteni! Succes!