| Mariushgv a întrebat:

Buna, fac pacatul malahiei si imi este frica sa recunosc duhovnicului meu, de fapt imi este frica pentru ca eu sunt in cor la biserica si mai fac si alte lucruri asa ca imi este rusine sa recunosc. As vrea sa imi spuneti cum pot sa recunosc intr-un mod mai politicos preotului dupa ce zice alte pacate la marturisirec.

11 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Precis au recunoscut și mulți alții că au săvârșit acest păcat și cel mai probabil va aprecia că ai avut curajul de a fi sincer și că te lupți să renunți la acest păcat care aduce atâta vinovăție.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu inteleg cum puteti sa va umiliti in halul asta? Cu sa te duci tu sa stai in genunchi in fata altui barbat sa ii povestesti cum te masturbezi si ala sa te judece. Si dupa ce te judeca se duce acasa si freaca si el maimuta pana ia foc...

| Holiday a răspuns:

E u zic sa marturisesti. Poate i se face mila duhovnicului si te rezolva el, ca si asa e la moda asta printre popi.

| Panamax a răspuns:

Spoveditul a fost inventat de biserica pentru a controla mai bine masele si pentru a-si spori puterea.
La fel si botezul.Prin botez erau iertate toate pacatele precedente ale paganului indiferent ce a facut.A fost o metoda ingenioasa de a castiga adepti de slaba calitate dar numerosi.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, te felicit pentru ca participi in corul bisericii. Intr-adevar este nevoie de recunoastere, poti sa o faci personal in rugaciune inaintea Lui Hristos, nu exista itermediari intre om si Dumnezeu decat Domnul Iisus Hristos, asa spune biblia, dar pentru descarcare si unle sfaturi te poti adresa preotului, este bine daca faci asa, nu este nevoie sa ii dai detalii, ii poti spune doar ca ai inceput sa cazi in pacatul malahiei si doar atat, va sti cum sa reactioneze, recomand un video, si eu am fost robit de acest lucru in trecut, as fi un ipocrit daca as minti ca nu a fost asa, dar lauda Domnului ca m-a scapat de el.

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg&t=1174s

| LoveSleep a răspuns (pentru Irinel15123532):

"Dacă pui asta pe internet, o să râdă toți de tine.
Să râdă cât pot, nu-mi pasă"

"Comentariile sunt dezactivate pentru acest videoclip".

| Panamax a răspuns (pentru Irinel15123532):

Film pentru incepatori.Predicatorului ii lipsesc cunostinte banale despre psihologie.A ajuns la o varsta fara sa se cunoasca pe sine insusi dar se pricepe sa dea sfaturi la altii mai prosti decat el.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Du-te și spovedește la un preot care nu te cunoște, îi explici că îți este rușine să te spovedești la preotul tău și sigur va înțelege.(dacă te întreabă numele, de unde ești, etc, îl rogi să înțeleagă că îți este rușine să zici) După e doar o chestie de voință să nu mai repeți păcatul.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Păi, la biserică nu mergi pentru duhovnic, ci pentru tine și pentru Dumnezeu. Îți poți scrie totul pe o foaie și să îți imaginezi că vorbești doar cu Dumnezeu. Spui simplu că ai făcut făcut păcatul malahiei. Doamne ajută și curaj!

| suntserios a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Daca el crede ca exista dumnezeu de ce trebuie sa iti imagineze ca vorbeste cu el? de ce nu poate sa vorbeasca cu el si sa lase intermediarii popesti

| BlackOldSun a răspuns:

Bucura-te ca nu faci...malarie.