| anonim_4396 a întrebat:

Buna frati crestini! am o problema mare care tine de ceva timp. Mereu imi vin ganduri negre si spurcate. Sunt sigura ca vin de la diavol, ce pot face sa imi revin? Aproape mereu imi bantuie mintea.

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

1.Fa mai multe plimbari pe afara.
2.Razi mai mult (internetul efectiv vuie de clipuri amuzantewinking ), distreaza-te, iesi cu prietenii in parc.
3.Citeste o carte, cum ar fi "Toate panzele sus, Cartea Junglei, Nada florilor "
4.Dezvoltati creativitatea. Coloreaza, picteaza, danseaza, canta. Sper ca te-am ajutat

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De unde sti ca vin de la necuratul, poate sunt chiar gandurile tale. Priveste la natura si mai putin le filme si seriale sau citeste carti de culturalizare sau Biblia si mai putin romane de dragoste sau groaza.

| xerxes1 a răspuns:

Diavolul nu exista.Este o inventie a crestinilor ca sa poata sa dea vina pe cineva pentru tot raul creat de ei.

| Mclaren12 a răspuns:

Ba nu esti sigura ca vin de la "diavol". Religia ti-a bagat asta in cap. Asta nu este o certitudine de-a ta. Du-te si intreaba un budist sau hindus daca are ganduri negre si daca o sa-i vina tot de la "diavolul" pe care l-a inventat crestinismul atunci mai este discutabil.
Tu nu-ti poti controla nici macar mintea constienta, ce sa mai zic de subconstient de unde vin majoritatea gandurilor?

| unprietenaproape a răspuns:

Consulta un medic psihiatru nu glumeasc gandurile tale nu vin de la diavol

| mimimumu a răspuns:

Si eu am avut problema asta.Mai am gânduri negre dar nu mai sunt in asa număr mare ca atunci.Stiu prin ce treci. Uite cum am scapat eu :
1. spovedeste-te
2.impartaseste-te
3.du-te la biserica
4.roaga-te dimineata si seara si spune ce ai pe suflet. Spune-o din toata inima ca sa iti asculte ruga
5.roaga-te de cate ori simti nevoia.Nu contează cum esti îmbrăcată si in ce loc te rogi. Închide ochii si spune tot.Eu cand fac asta simt ca ma desprind de aceasta lume si sunt doar eu si Dumnezeu.
6.Cea mai puternica rugăciune este cea domnească Tatăl Nostru. Spune-o cu credinta ori de cate ori simti si ajută
7. vorbeste cu un preot. Spune-i de aceste gânduri rele si iti va da un sfat.
Asta e ce am facut eu si am scapat in mare.Nu stiu cum, dar am scapat.

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns:

Pai cum sa vina de diavol daca el nu exista? Diavolul este o inventie a evreilor.

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns:

Ce fel de gânduri sa te arunci sau sa le tai pe vene sau... zi că-s curios

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns:

Sunt multe de făcut linisteste-te trage aer in piept caută sa te aduni ești major/a fa orice te linisteste

| Petrovici_Alin_1992 a răspuns:

Ai mintea prea odihnita...