| AndreiDV12345 a întrebat:

Buna imi poate spune cineva care este diferenta intre un ateu si un agnostic?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ateii nu cred in Dumnezeu, iar un agnostic este o persoană care consideră că este imposibil să se cunoască adevărul în chestiuni precum Dumnezeu sau viaţa viitoare, de care se ocupă religia creştină sau alte religii. Sau, dacă nu imposibil, cel puţin imposibil pentru prezent.

| drutzix a răspuns:

Sunt termeni care se refera la lucruri diferite si nu se exclud reciproc.
Ateu - Teist -> se refera la existenta unei zeitati.
Agnostic - Gnostic -> se refera la cunoastere in sine.

Astfel avem urmatoarele combinatii
Ateu agnostic - Nu cred ca exista si nu putem afla sigur.
Ateu gnostic - Nu cred si putem afla.
Teist agnostic - Cred dar nu putem afla sigur
Teist gnostic - Cred si putem afla.

| AndreiDV12345 explică (pentru doctorandus):

Mersi mult am gasit exact ce aveam nevoie.

| drutzix a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am avut carioci sa ii desenez sad