| anonim_4396 a întrebat:

imi puteti spune va rog cateva caracteristici ale adventismului de ziua a 7 a? si daca o persoana nascuta intr-o familie adventista, desi inca nebotezata, este considerata adventista sau nu? multumesc!

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Conform adventistilor, a adera la adventism este o decizie constienta, luata de cineva care are o oarecare maturitate. Pana la aceasta decizie copiii sunt doar educati in spirit adventist, nu sunt considerati ca ar fi ales in mod constient sa devina adventisti.

| Sebastian777333 a răspuns:

-Copii nu pot fi botezați până la 33 ani
- Nu există sfinți, icoane doar crucifix
- Baza adventismului a fost pusă de Ellen White și are ca învățătură principală Biblia și pe Domnul Hristos Funda?+ Vot?

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Sebastian777333):

Fals! Orice copil se poate boteza la orice varsta, din proprie alegere. Unii vor sa primeasca botezul la 13 ani, altii la 20, sau altii chiar la 40.