| anonim_4396 a întrebat:

in urma cu vreo doi ani mi s-a intamplat un lucru a fost ceva ce sa petrecut in subconstientul si sufketul meu. Am inceput sa observ oameni care aveau nevoie de ajutor pe cei care erau deznadajduiti,m-am gandit mult in acea perioada si luasem o decizie,mi-am facut o promisiune mie si Lui Dumnezeu ca pna in clipa in care mor orice om ce in cale imi va aparea in orice problema il voi ajuta si in timp aceasta dorinta sa dezvoltat eram mai receptiva la problemele celorlalti nu exista promisune pe care sa nu o indeplinesc, eram fericita, adorm sa ajut parca sufletul meu cu asta se hranea, dar dupa aceasta perioada de doi ani dorinta aceasta e si mai mare dar moral sunt la pamant.Nu stiu cum sa va zic dar ma simt singura deznadajduita nu stiu daca voi reusi ceva di ce mi-am propus. Din lucrurile care mi seintampla zi de zi am inteles ca daca nu voi avea putere si nu ma voi ridica visul meu va fi pierdut, nu vreau sa ma credeti o nebuna dar ceva ma tine departe de visul meu si de Dumnezeu si nu stiu cum sa ma mai ridic, cum sa trec peste toate probleme si sa-mi vad in continuare de viata? am atatea probleme care ma imping in jos si nu stiu cum sa ma mai ridic! ce sa fac?

14 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Atat timp cat crezi in iluzii(iluzii horror :Vezi vechiul testament) nu te vei ridica niciodata.

| Montsegur a răspuns:

Iubire, asta se întâmplă când trăieşti pentru alţii şi pentru duhurile tale imaginare.

| Nucreeed a răspuns:

Sa'l scoti din ecuatia pe dumnezeu si sa ramai doar tu si visele tale happy

| andreiush25 a răspuns:

Ar trebui sa fii fiica lui ema... aveti multe in comun.*facepalm*
Renunta la chestiile imaginare iti cam dauneaza.

| Voidwithin a răspuns:

Bravo buna decizie tu si ceilalti oameni ca tine faceti lumea mai buna.

| nesuferit a răspuns:

Ce legatura are dumnezeu, cu faptul ca iti face placere sa ajuti oamenii care au nevoie?

| doctorandus a răspuns:

Duduie, si Isus zicea in Evanghelii ca "pe saraci ii veti avea mereu cu voi". Asa ca nu poti eradica saracia, nu ai puteri atat de mari (unii zic ca Dumnezeu are, dar nici el nu vrea s-o faca). Daca te gandesti ca daca ai lua mancarea de la cativa caini si pisici (Whiskas, Sheba, etc.) si ai da-o unor copii africani care sufera de foame ei s-ar bucura ca au din ce sa traiasca. Oamenii iubesc mai mult potaile decat copiii care mor de foame. Mereu cand faci milostenie, instinctul de conservare trebuie sa primeze ca degeaba salvezi pe altul strain daca te pierzi pe tine si familia ta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Deci sa las toti oameni saraci sa moara? sa ii las si sami traiesc viata linistita?
Cunoscandu-ma stiu ca mai bine mor decat sa fac asta! de acord nu poti scapa lumea de saracie COMPLET dar asta nu inseama ca trebuie sa fiu nepasatoare! Ajut animalele si toate fiintele din natura dar si oamenii nevoiasi pentru ca asta ma defineste. Chiar daca nu pot elimina complet saracia stiu ca o pot diminua si nimeni nu ma poate convinge sa fiu indiferenta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru andreidu):

Nu vreau sa fiu cine stie ce in societate, vreau doar sa ajut si asta e tot ce conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nucreeed):

Hmmm sa-l scot pe Dumnezeu din ecuatie....pai ok o sa fac asta doar daca si tu poti renunta la aerul pe care il respiri.

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Haahahahahaaaha buna asta!

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns (pentru andreidu):

In lume sunt peste 4, 5 mld de crrstini.