| FlorinRo22 a întrebat:

Bună! Înainte de a pune întrebarea. Cer multă seriozitate. Nu pun întrebarea ca să râd după de cel ce mi-o răspuns! Nu este o dezbatere. De asemenea prefer sa fie ortodocși cei ce răspund.
Să încep.
Există trei poziții mari în creștinism despre escatologie: amilenism, premilenismn și postmilenism.

Premilenismul:
In premilenism există mai multe variante, totuși, ei toți cred într-un mileniu literal în viitor.

Postmilenismul:
Aici se crede în venirea Lui Isus după cei 1000 de ani care nu sunt literali.

Amilenismul:
Aici se spune că aleșii/fii Lui Dumnezeu sunt Israelul adevărat prin credința în Isus (Nu înlocuirea). Și că trăim în veacul prezent care se va termina cu apostazia (Tot mai mulți așa ziși "creștini" eretici și lepădare de la credință) și venirea Lui Isus. La această singură revenire a Lui, care include și ziua Domnului (Care sunt tot una):
- Va fi o unică înviere universală. Unii pentru viață, iar alții pentru pierzare.
- O singură răpire (transformare a corpurilor).
- O singură judecată.
- Și în final, va începe veacul viitor, adică domnia eternă pentru fii Lui Dumnezeu.
Mileniu este real, dar simbolic/spiritual, adică este o perioada extinsă de timp, începută la înălțarea Lui Hristos de pe pământ. Și care se va încheia la sfârșitul veacului.

Dacă ești amilenist, corectează-mă în comentarii unde am greșit.

Așadar, îmi puteți spune care este poziția ortodoxă la escatologie?

Sunt convins că există pe net informație, dar îmi va lua câteva ore să aflu. Deci mi-ar plăcea să îmi faceți un rezumat, de preferat propriu, nu copy/paste.

Eu am putut face un super rezumat la amilenism (despre care am auzit că seamănă cu escatologia ortodoxă). Sunt convins că și voi puteți.

Cel mai bun răspuns primește funda.

1 răspuns:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu vreau fundă