| Adriana1243 a întrebat:

Buna intreb doar de curiozitate daca omori o pisica ajungi in Iad? Vreau raspunsuri serioase cat puteti de repede.

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Faptul ca doresti sa faci rau, sa ucizi este un pacat. Pentru ce sa ucizi o pisica? http://www.youtube.com/watch?v=8CEs3Udkvwk&feature=related

| cristi202 a răspuns:

Posibil. In Biblie se zice ca cei drepti au mila de jivine. Deci nu ai da dovada de dreptate, ceva nu e in regula ca vrei sa omori o pisica. Si cum doar cei drepti ajung in rai, iar cei ce nu sunt ca ei nu, e posibil sa ajungi in iad pentru moartea unei biete pisici. Insa nu la pisica e problema, ci la motivatia omoririi ei. De ce vrei sa o omori? Ca e a vecinului si te supara noaptea cu miorlaitul ei? - Egoism - te gindesti doar la tine, nu si la vecin, care poate va plinge dupa ea, iar daca are copii, ei sigur o vor face. Ca e mai frumoasa ca a ta? - Mindrie - ai vrea sa fii tu deasupra tuturor. Si te asigur ca mindria are sanse reale de a te duce in iad de o ai. Ca nu iti place comportamentul ei? - Nemultumire - si acest pacat e destul de grav.
Omorirea bietei pisici nu e atit de grava, desi un om bun la suflet nu ar face asa ceva, insa pacatele ce pot constitui "mobilul" crimei, motivatia omoririi, te pot duce la iad prin faptul ca le ai in viata ta.

| Angel0 a răspuns:

Daca este pisica unui ateu este ok. laughing

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă omori o pisică, nu ajungi în iad, însă oficial devii ultimul om.
Dacă-mi omori mie pisica, sau omori o pisică şi eu văd asta, ajungi la reanimare.

| 4b a răspuns:

Legea spune SA NU UCIZI; nu stiu unde ajungi tu da' un lucru e cert: ucigasi nu vezi prin cerwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Silviuloan a răspuns:

Da.Ucizi si acesta este un pacat.

| RaduMD a răspuns:

Dacă mori chiar şi cu un singur păcat grav pe suflet, ajungi în iad.
Uciderea unui animal din simpla dorinţă de a ucide, din cruzime, este un păcat. Nu pot spune cu absolută certitudine dacă este sau nu un păcat grav, dar în orice caz este un păcat, un lucru care nu-I place lui Dumnezeu, un lucru care nu ar trebui să se întâmple. Dumnezeu ne-a pus stăpâni peste creaţia vizibilă, ceea ce însă nu înseamnă că putem face ce vrem cu ea, fiindcă vine ceasul când administratorii sunt chemaţi cu bilanţurile.

Pe de altă parte, omorârea unei pisici nu este păcat intrinsec. Animalele pot fi şi sunt sacrificate dacă motivul este binele omului. Hrana lui, îmbrăcămintea lui, cercetarea asupra unor medicamente sau cercetarea ştiinţifică fundamentală.

| unul1 a răspuns:

Cand tai porcul, gaina, mielul cum e?

| FuckTWorld a răspuns:

Da tu vei ajunge in iad, insa preotii care violeaza copii de 12-13 anisori, cele mai inocente fiinte si transforma casa lui Dumnezeu in bordel au locurile lor in railaughing. Care rai si care iad nu stiu, eu o sa-ti spun ca singurul loc in care vei ajunge ii la 5 metrii sub pamant.

| Angel0 a răspuns (pentru FuckTWorld):

"vei ajunge ii la 5 metrii sub pamant"
La voi de ce va baga asa de adanc? Poate din cauza stalcirii sistematice a limbii romane?
Metri chiar daca sunt mai multi de unul, se scrie cu un singur i.Ai luat lectii de la raymusic?

| FuckTWorld a răspuns (pentru Angel0):

Scuza-mi greseala, nu stiu ce legatura are ca am pus din greseala un i in plus, cu limba romana, ma jignesti pentru o greseala, is scarbit de oameni ca tine crede-ma.Numai bine!

| Ramba_Anca_1978 a răspuns:

Pote a fost o greseala nu ai facut intetionat