| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
La mine în zonă există o biserică Nondiminaționistă, pe care am descoperit-o întâmplător și din curiozitate!
Am vrut să merg acolo să văd cum e!
Deoarece la ortodocși și la martorii lui Iehova am fost!
La ortodocși din păcate nu mi-au plăcut, deoarece mi-au lăsat o impresie foarte proastă!
La martorii Lui Iehova, par a fi mai mult un cult creștin, dar cam ciudat!
Aicea însă la Nondiminaționiști vine lumea, socializează și beau o cafea și câte un fursec, înainte de slujbă!
Înainte de începere slujbei, bagă o melodie religioasă, cam comercială, după părerea mea!
Cu boxele cam tari!
Dacă pot să zic așa!
Numai că slujba e un pic cam caterincoasă!
Nu vreau să se înțeleagă greșit!
Că se citește dar...
Chestia e că, e prea veselă biserica!
Nu că ar fi ceva rău, Doamne ferește!
Dar parcă acolo e ca în grupul acela de pacifiști din anii 70/80!
Eu țin minte că odată am văzut un film cu Vlad Țepeș, când a spus că pe oameni îi aduce la biserică; FRICA! ....FRICA de flăcările iadului!
Revenind la biserică, când se cântă (acolo există o trupă muzicală, cu tobe etc.), lumea închide ochii și ridică mâinile sau bate din palme!
Dar apropo de trupa muzicală, atunci când cântă, au unele melodii vesele în care parcă te fac să țopăi, altele oarecum romantice!
Nu mă deranjează, dar...+ că acolo îs mulți familiști cu copii, dar mai sunt și unii fără...
Nu e lume multă acolo!
Cam vreo 15/25!
Eu unul nu sunt bisericos de fel!
Dar am mers de curiozitate acolo să ascult, una alta din Biblie!
Merg de ceva vreme acolo, dar unul dintre pastori mi-a zis că nu mă botează numai dacă mă vede des acolo!
Că cică nu e de ajuns să zici că crezi în Iisus Hristos și în jertfa Lui pentru întreaga omenire!
Eu niciodată nu am făcut parte dintr-un club sau vreo echipă, o echipă de fotbal sau mai știu eu ce!
Că el a zis că trebuie să mă lipsesc de o biserică ca să pot ajunge în rai!
Că odată întro Duminică păstorul celălalt senior, a zis că nu există mântuire în afara bisericii!
Eu unul am rămas un pic surprins!
Dar acolo parcă e un fel de școală mergi, asculți evanghelia, dai niște bănuți, cantă/cânți, te rogi și cam atât!
Dar eu unul simt că nu aș putea face parte din ea!
E ceva....nu știu!

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Interesant. Si intrebarea care e?

| mentholinks a răspuns:

Poate nondenominationala ai vrut sa spui.

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce nu ti-a placut la ortodocsi?

| RKBlue a răspuns:

Nondiminaționistă?
Wtf is that?
Google nu imi da nici un rezultat...

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RKBlue):

Non-denominațională, adică este Creștină, dar nu aparține de nici-un cult,
din câte știu eu.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Par a fi Carismatici, am fost și eu cu cineva în Galați și Brăila, sunt cam 10 -15 persoane de obicei, totuși nu am observat insistențe referitoare la Botez, ceea ce-am apreciat. Sunt biserici mai libertine, ne-punând accent pe rigorile, restricțiile și interdicțiile celorlalte culte, ceea ce pentru o persoană nou venită este mult mai facil și constructiv, în comparație cu programul încărcat, obositor și neroditor al cultelor.

| Whateverrr a răspuns:

Bună! Este fals că trebuie să aparții unei biserici ca sa fii mantuit. Intoarcerea la Dumnezeu este strict o decizie personala intre tine si Dumnezeu. Daca crezi in El si il accepti ca Mantuitor personal, vei merge in cer.
Iti recomand, totusi, sa-ti gasesti o Biserica neoprotestanta, unde simti ca exista respect pentru Dumnezeu si sinceritate, nu ceva comercial. Eventual una baptista/evanghelică. sau cum crezi tu happy