| Ioanagrrrr a întrebat:

La momentul de fata sunt nehotărîta in ceea ce privește religia mea.Am fost botezata creștin ortodox dar acum parca vreau sa fiu atee pentru că mi s-a băgat în cap ideea că toți creștinii trebuie sa fie cuminți și să nu iasă din voie lui Dumnezeu și fac totul după biblie și parca am inceput sa nu mi placa creștinii ii văd că fiind ciudați.Ce sfat mi-at da

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Troll rolling on the floor mi s-a băgat în cap ideea că toți creștinii trebuie sa fie cuminți și să nu iasă din voie lui Dumnezeu și fac totul după biblie rolling on the floor rolling on the floor asta e cea mai buna gluma de la inventarea crestinismul, crestini se urasc intre ei, se barfesc, nu se suporta, sunt ca niste ingerasi in biserica cand iasa din biserica sunt draci

| Ioanagrrrr explică (pentru RAY):

Ești ateu?

| RAY a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Da

| SG1995 a răspuns:

Deci asta e una din cele mai puerile motivații.
Dacă citești nițel Biblia, te documentezi, ai să vezi de ce creștinismul în particular și religia în general e o chestie idioată.

| mentholinks a răspuns:

Pai ce vrei sa faci si crezi ca nu ai voie?

| Ioanagrrrr explică (pentru mentholinks):

Spre exemplu sa facă anumite glume, sa se comporte că oamenii cuminți, sa vorbeasca pe anumite teme

| mentholinks a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Astea nu sunt lucruri rele, pacatoase. Rau e cand cineva sufera din cauza actiunilor si cuvintelor tale. Asta trebuie sa eviti, in rest poti sa faci ce vrei. E ok.

| Ioanagrrrr explică (pentru mentholinks):

Da mi exemple de păcate care sunt făcute zi de zi.

| mentholinks a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Cele 10 porunci le stii? Respecta-le si va fi bine. Daca furi zi de zi e pacat.

| AC4S4 a răspuns:

De parca ai nevoie de ceva ritual sa fii atee, asa spui "vreau sa fiu atee". Ori crezi, ori nu crezi. Nu exista "vreau sa nu cred".

Iti spun de acum ca majoritatea ateilor care iti dau raspunsuri precum acesta: "Dacă citești nițel Biblia, te documentezi, ai să vezi de ce creștinismul în particular și religia în general e o chestie idioată." nu ai citit niciodata Biblia.

Da, crestinul trebuie sa aiba un mod de viata care sa-l onoreze pe Dumnezeu, sa traiasca prin Hristos.

Ti-as spune ce le-a spus si Iosua poporului Israel:
Iosua 24:15 - "Iar dacă nu doriți să slujiți Domnului, atunci alegeți astăzi cui vreți să slujiți: fie dumnezeilor cărora le slujeau părinții voștri dincolo de Râu, fie dumnezeilor amoriților în a căror țară locuiți. Cât despre mine, eu și familia mea vom sluji Domnului."

Iosua ii intreba mai exact: "Slujiti sau nu Domnului?"

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Sa presupunem ca Dumnezeu exista si a dictat Biblia. Ai vreo diploma semnata de Isus din Nazaret ca detii interpretarea corecta a Bibliei? Nu, deci pa. Din milioanele de interpretari posibile nu ai nicio dovada ca ai fi nimerit-o pe cea adevarata. Deci ai mai multe sanse sa castigi milioane la Loto decat sa fi nimerit teologia adevarata. Poti da copy/paste la toata Biblia, dar nu poti oferi nicio garantie ca ai inteles-o corect.

| Steregoi a răspuns:

Omul nu e capabil sa gestioneze, fara consecinte rele, stiinta prea multa. De exemplu multi oameni mor folosind tehnologia. Tehnologia nu e pentru om. Adam nu avea nevoie de tehnologie daca nu pacatuia. Adam nu ardea combustibili.
Tehnologia produce poluare.

| Panamax a răspuns:

Daca vrei sa vezi uncrestin cu adevarat ciudat urmareste-i postarile lui Steregoi.

| Mircea08 a răspuns:

Sfatul meu este sa te informezi. Evanghelia este SINGURA CARTE scrisa pentru crestini si NUMAI ACOLO gasesti informatii cu privire la cum trebuie sa traiasca un crestin.
Dumnezeu a facut pe om NORMAL, pentru ca sa traiasca NORMAL iar in Evanghelie este explicat tocmai acest NORMAL. Oamenii spun multe, de aceea este bine sa iti iei informatiile de acolo de unde ele exista, si nu prin intermediari. Este scris ca SINGURUL invatator al crestinilor este Iisus, si nu mai marii unor biserici care datorita unor interese au modificat cuvantul lui Dumnezeu si si-au facut alte invataturi(dogme), diferite de la o religie la alta si diferite de Evanghelie.
Sfatul meu este sa citesti Evanghelia cu scopul de a intelege ce scrie acolo, iar daca ai norocul sa intelegi atunci vei sti TOTUL si nu te va mai interesa ce spun altii fie ei si preasfinti. (Evanghelia = Noul Testament).

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu a creat omul liber sa aleaga, nu stiu ce vrei sa spui prin ''cuminti''. Nu este bine sa iti cinstesti parintii? Sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu injuri, sa nu minti, sa nu barfesti? Dumnezeu in marea Sa dragoste pentru noi, ne-a facut liberi sa alegem, binele sau raul. Noi cei care L-am primit pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, avem promisa imparatia cerurilor, avem viitorul in mana Lui Dumnezeu, si unele lucruri nu se mai potrivesc cu noua noastra postura, biblia ne numeste, domni si doamne, regi si regine, preoti, ambasadori, fii si fiice ale Lui Dumnezeu, Hristos ne iubeste nespus, si vrea tot ce este mai bun pentru noi, El cauta interesul nostru, nu al Sau, si stie ca unele lucruri nepotrivite ne vor distruge, El vede mai mult decat noi, noi suntem limitati, El priveste in perspectiva, stie ca acel lucru ne va distruge in final, Dumnezeu nu ne-a dat legi pentru a ne impiedica sa ne distram, ci pentru a ne proteja, din dragoste.
Dar, Iisus este alaturi de noi, nu ne spune ''Uite drumu, pe ala trebuie sa mergi, hai, du-te, nu ma intereseaza ce faci si cum faci, acolo trebuie sa ajungi, pleaca acum, du-te.'' Dumnezeu nu procedeaza astfel, cum face un tata cand isi invata copilul sa mearga? Il tine de maini, si il lasa sa mearga, daca va cadea, il va ridica, il va lua in brate si il incurajeaza sa mearga iar ''Hai fiule, intr-o zi, vei putea sa mergi, eu voi fi langa tine, nu te voi lasa singur, sunt aici, sunt cu tine, nu te teme caci eu te voi ajuta si te voi ocroti'' Daca ai copii, tu ce le-ai face daca i-ai invata sa mearga si ei ar cadea, si striga la ei, le-ai spune ''copil nenorocit, ai cazut, nu esti bun de nimic, m-ai facut de ras aici pe trotuarul asta'' Cu siguranta ca nu vei face asa, si noi care suntem oameni, limitati, putem fi buni si iubitori cu fiii nostri, cu atat mai mult Dumnezeulcel infinit in intelepciune si dragoste va fi langa tine, cel care si-a dat fiul pe cruce pentru tine, nu te va lasa la greu.
Dumnezeu nu te va lasa singur in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti rea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin asta, El vrea sa lupte alaturi de tine, nu vrea sa treci singur prin asta, Dumnezeu nu te condamna si nu te respinge. Dragul meu prieten, noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| danut a răspuns (pentru Irinel15123532):

"tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla "
Asta DOAR daca esti crucificat pe o cruce si mai ai cateva minute de trait dar altfel "vrabia malai viseaza".
"Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine,"
Asta DOAR dupa ce faci legamaant cu Dumnezeu prin BOTEZ FIZIC si declarat in Biserica lui Dumnezeu, altfel sa astepti tu sa vina Duhul Sfant si sa te scrie in cartea vietii. Asta doar in visurile voastre cele mai frumoase. Citeste Biblia, Hristos SA BOTEZAT ca asa TERBUIE facut incepand de la EL pana la sfrsit, altfel de ce s-ar fi botezat Dumnezeu?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru danut):

Este adevarat ce spui, Daniel. Trebuie bineinteles sa ne potezam si fizic, pentru ca Domnul Iisus a spus ''cine va crede si se va boteza va fi mantuit, cine nu va crede va fi osandit''. Dar, botezul fizic in sine, este o aratare exterioara a ceea ce s-a intamplat DEJA in interior, botezul fizic nu poate mantui, ci doar credinta in Hristos ''prin har ati fost mantuiti, prin credinta, nu prin fapte'' mantuirea vine doar prin credinta, botezul fizic este o exprimare in exterior a ceea ce s-a intamplat deja in interior, asta ne invata biblia, bineinteles, trebuie sa ne botezam daca am ales sa IL urmam pe Domnul, dar nu ca si criteriu pentru mantuire. A cere în plus pentru mântuire orice altceva în afară de credinţa în Iisus Hristos presupune o mântuire bazată pe fapte. Botezul este simbolul a ceea ce deja s-a întâmplat în inima şi viaţa unuia care s-a încrezut în Hristos ca Mântuitor (Romani 6:3-5; Galateni 3:27; Coloseni 2:12). Botezul este un pas important de ascultare pe care fiecare creştin trebuie să-l facă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Citește Evanghelia după Ioan(mai întâi), astfel îți vei face o parere personala și vei vedea și cum se scrie corect o frază.
Succes!

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Nu am scris ceva corect?

| BlackOldSun a răspuns:

Sfatul e simplu: gandeste liber, fara constrangeri si frica de prieteni imaginari! Evolueaza!