| Nume6 a întrebat:

Bună la toată lumea! Îmi puteţi povesti viaţa lui Iisus Hristos?(fără copy de pe Google) Adică, tot ce știţi voi fiecare despre el ca un rezumat mai scurt. Fundiţa happy P.S Paște Fericit! happy

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In Biblie, sunt 4 relatari ale vietii lui Isus. Atit de multe, incit poti alege pe care sa o citesti. Fie Evanghelia dupa Marcu, care e cea mai scurta, si care ti-ar conveni probabil cel mai mult, pentru ca nu vrei sa citesti tu personal, fie Evanghelia dupa Ioan, care e cea mai frumoasa. Ti s-au dat posibilitati, tu trebuie doar sa depui un pic efort si sa citesti. Nici una din ele nu ti-ar lua mai mult de o jumatate de ora, si, daca nu pentru altceva, macar citeste pentru cultura ta generala. Aflind de la altii, e ca si cand ai afla despre un anumit eveniment de care esti interesat si nu te-ai duce la el, ci ai vrea sa auzi de la altii despre el. Mai mult sau mai putin, vei afla in mod eronat.
Deci, nu pot decat sa iti spun, asa cum se spune ca Dumnezeu i-a vorbit sfantului Augustin printr-o fetita din vecini cand a devenit crestin: "Ia, citeste!"

| RAY a răspuns:

Iti povestesc varianta istorica dovedita
a avut si mama si tata, probabil ea era virgina si la facut cu iosif, dar pavel spunea ca nu conteaza partea cu nasterea dintr o virgina
a facut acel botez de catre ioan
a avut 12 ucenici
a fost un profet
a iscat unele conflicte cu autoritatile romane si iudaice

a fost rastignit pe cruce
a murit

iisus nu a scris nimic, cele 4 evangheli au fost anonime apoi au primit nume, cele 4 fiind modificate des, lucru suprinzator e cum a aparut el dupa inviere

Iar Si infatisarea lui era ca a fulgerului, iar imbracamintea lui, alba ca zapada.
Dn 10:6, Mt 17:2, Mc 9:3, Mc 9:29, Mc 16:1-5, Lc 24:1-4, FA 1:10

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește poezia Mesagerul de Mihai Codreanu.

| Digikey a răspuns:

Nu se cunoaste anul nasterii, luna sau ziua dar stim cu precizie ca atunci cand Maria s-a intalnit cu Elisabeta (ambele fiind insarcinate )Ioan varul lui iisus care era in burta la Elisabeta a dat din picioruse.Nu se stie mai nimic despre Iisus pana la varsta de 30 de ani.
Luca a auzit probabil legenda fiului lui Ramses II care impreuna cu sotia Meh-Usechet au avut un fiu cu ajutor divin numit Si-Osire care la varsa de 12 ani era mai instruit decat orice scrib si asa a aparut povestea cu Iisus in templu la 12 ani.
Luca 1:40. A intrat in casa lui Zaharia si a urat de bine Elisabetei.
41. Cum a auzit Elisabeta urarea Mariei, i-a saltat pruncul in pantece,.

Luca 2:46. Dupa trei zile, L-au gasit in Templu, sezand in mijlocul invatatorilor, ascultandu-i si punandu-le intrebari.
47. Toti care-L auzeau, ramaneau uimiti de priceperea si raspunsurile Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Isus s-a nascut din Fecioara Maria. A facut multe minuni si a inviat mortii. A patimit, a fost batjocorit, biciuit si rastignit. A inviat a treia zi si s-a aratat ucenicilor. S-a inaltat la cer la 40 zile de la inviere. A fost cel mai important personaj al istoriei, practic a impartit istoria in doua: inainte si dupa Cristos.

| Whateverrr a răspuns:

Este cam greu sa rezumi viata lui Isus, pentru ca pildele pe care le-a spus si minunile pe care le-a facut nu pot fi spuse "pe scurt". Iar viata Lui practic asta a fost. I-a slujit pe ceilalti din jur si le-a vorbit despre Imparatia Cerurilor si despre Dumnezeu, Tatal Lui, care L-a trimis: faptul ca nimeni nu poate ajunge la Dumnezeu Tatal decat prin El (Fiul). Adica prin credinta in jertfa Sa, care a luat asupra Lui pacatele noastre. Si lucrul asta nu era posibil daca Isus n-ar fi trait o viata perfecta (lucru care pentru noi este imposibil).
Tot ce este relevant pentru noi si util de stiut cu privire la viata lui Isus se gaseste in Evanghelii (Matei, Marcu, Luca, Ioan), care sunt practic tot un "rezumat" al vietii Lui, adica se parcurg relativ repede happy Si reiau aproximativ aceleasi evenimente, scrise din perspectiva fiecaruia.