| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
M-am lamurit la intrebarea adresata ieri ("Americanii au auzit de Dumnezeu?"), la care majoritatea mi-ati raspuns "da".
Dar africanii? Au auzit de Dumnezeu?
Ce predomina acolo? Crestinii sau ateii?
Multumesc!

7 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

In Africa sunt cei mai putini atei pentru ca ei sunt foarte saraci si nu prea au acces la educatie de calitate. Nordul Africii e preponderent islamic datorita expansiunii vechiului Imperiu Arab in regiune, iar spre centru si sud e mai mult crestin datorita misionarilor care au ajuns pe continent odata cu europenii colonizatori. Unii africani si-au pastrat religiile vechi indigene, mai ales in regiunile preponderent crestine.

| Delmoniko a răspuns (pentru sublime89):

Crestinismul l-au adus albii odata cu colonizarile. Vrem sa spunem ca cei cu acces la educatie devin atei. Trebuie sa fii destept ca sa fii ateu? Nu poate fi o stare de fapt?

| ErrorFound a răspuns:

Acolo predomina religiile tribale.
Multi cred in zei.
In tarile civilizate din Africa, tot crestinii predomina.

Nu face mare parte din chestia cu ateii, cei mai multi sunt in Suedia cu 70-80-90%, nu mai stiu procentajul.
In rest, in Japonia sunt 60 si ceva la suta.
Africanii sunt in general crestini. Sa stii ca in tarile sarace predomina crestinii si musulmanii. Atei sunt in tari dezvoltate foarte multi, fapt care se vede si in Suedia. Suedia e una din putinele state europene care inca mai are economia de tip AAA. Adica foarte stabila si in crestere.

Cum am zis, ca sa-ti raspund si mai clar, predomina crestinii dar exista foarte multe credinte in zei in triburi.

| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

In cateva parti din Africa de Sud, exista si satanism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aha au auzit.cica la ei si leii sant crestini; cand prind cate un om isi impreuneaza labele si multumesc domnului pentru gustoasa masa. exact ca ursul nostru carpatin cand l-a prins pe bula.da ce insamna? PRE DOMINA?

| Delmoniko a răspuns:

Cu siguranta nu vrei sa aducem in discutie dumnezeul crestin. Si in Africa sunt crestini si au auzit de Dumnezeu. Ba chiar triburi intregi au fost crestinate. Dar inteleg crestinismul cum vor ei (au ramas foarte multe obiceiuri in picioare). Africanii (in ciuda diferentelor de mentalitate, cultura etc) nu sunt usor de prostit. In multe parti, religia tribala este inca la putere. Aici avem de-a face cu animismul, totemismul, magia, diverse culte. Putem spune ca africanii sunt religiosi. Au zei diferiti si sunt foarte greu de inteles de gandirea occidentala. Iti recomand Durkheim daca vrei sa faci cercetari pe subiect.

| adrian1419 a răspuns:

Copile,atei sunt multi in partile mai avansate ale lumii.in Africa ai crestinismul predominant dar e mult islamism in nord si in unele parti animism