| Privighitorita_Daniel_2003 a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un discurs pentru doamna profesoara de religie? Va rog! Fundawinking

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

îi tânără?

| xerxes1 a răspuns:

Eu as incepe asa:
Doamna v-ati ales cea mai inutila meserie din lume.
Dumneavoastra predati ortodoxie nu religie.
Dumnezeul biblic a fost un criminal manios insetat de sange, chiar si eu as fi fost mai bun decat el.

| Steregoi a răspuns:

Scrie pentru tine si apoi poti sa dai si la altii fie recitind ce ai scris sau fie facand o copie la ce ai scris si s-o poti da s-o citeasca si altii.

| Mclaren12 a răspuns:

Vorbeste-i despre inchizitie si crimele lui Yehova din biblie si o sa aiba nevoie de un popa ca sa-si revina.
Elevii nu vorbesc niciodata despre asta fie ca nu vor s-o puna pe profesoara intr-o postura proasta, fie pentru ca habar n-au o boaba din religia pe care o urmeaza. Probabil in majoritatea cazurilor este a doua varianta, oricum scoala iti baga in cap bazaconii suficient incat sa te mentina o oaie ignoranta si indoctrinata, de la gradinita pana la finalul liceului. Asa apar generatii de igoranti usor de manipulat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun discurs pe care l-ai putea spune este marturisirea de credinta crestin ortodoxa, altfel discursul doar pentru d-na de religie ar putea suna ca un cult al personalitatii.

Rosteste tare si cu putere Crezul Ortodox Niceo-Constantinopolitan (325-381d.H.), ca sa se cutremure sectantii si ateii anticrestini!

"Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si intru Unul Domn, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, nu facut, Cel de-o Fiinta cu Tatal, prin care toate s-au facut.
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a pogorat din ceruri si S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut Om.
Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a ingropat si a inviat a treia zi, dupa Scripturi, si S-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui, si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii, a Carui Imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, Care din Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit, Care a grait prin prooroci.
Si intru una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica,
Marturisesc un Botez spre iertarea pacatelor, astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa fie!
Amin!"

| SandraEve a răspuns:

Nu lua in seama ce spune xerxes1. Spune-i ce simti tu. Cum te ai simtit la orele dansei, multumeste i pentru tot ce te a invatat si promite-i ca nu ii vei uita invataturile. Bafta :*

| SandraEve a răspuns:

Unii nu stiu cum sa isi verse frustrarile si le varsa in capul lui Dumnezeu. Dar nu e nimic, el poate accepta si ierta.