| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt groaznic. Am aflat ceva. Va rog sa nu râdeti. Am aflat ca m-am zamislit cand mama inca nu era casatorita. Ideea e ca nu o invinovatesc pe mama, nici nu e vorba de ea. Am citit pe net articole despre copiii zamisliti inainte de casatorie, cum ca ar ajunge copii neobrazati, nerusinati si ca in ei va,, arde" pofta. Sigur, e bine ca nu m-a avortat. Dar mi-am dat seama ca asta ar putea fi cauza faptului ca deseori sunt ispitita spre diferite pacate. Uneori nu pot sa adorm noaptea din cauza ingrozitoarelor ispite cu care lupt din rasputeri. Nu am cazut si nici nu am cedat tentatiilor. Doar ca ma simt aiurea. M-am intristat. Ce imi recomandati sa fac in privinta ispitelor?
Stiu ca trebuie sa fug si sa ma feresc de ele dar in rest...

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cred ca suferi de fanatism religios. Google nevroza ecleziogena.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vai ce tare mai suferi.
Daca te ingrijorezi in halul asta pentru niste tampenii citite de pe internet, ce o sa faci cand vei da de situatii cu adevarat serioase?
Ce fel de om o sa ajungi, depinde doar de tine, atat.
La un moment dat vei ajunge la o varsta cand vei incepe sa te auto-educi, sa stabilesti tu singura ce este bine si ce nu pentru tine, asta nu inseamna ca daca ai citit o aberatie religioasa de pe net gata o sa ajungi copil neobrazat.
Cat despre pacate, nu exista asa ceva. Ele sunt inventate sa spele pe creier oameni creduli ca tine si ca restul crestinilor. Singura persoana care iti poate spune ce sa faci esti tu insati. Daca tu vrei sa cazi in ceea ce tu numesti "ispite", n-ai decat, este dreptul tau sa-ti traiesti viata cum vrei.
Deci ia si trezeste-te la realitate si nu mai lua in serios toate prostiile crestine ca n-o sa-ti faca deloc bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti prea fanatica, lasa dracu c@caturile astea citite pe net
Va **** creierii religia asta

| Florin9Florin9 a răspuns:

E adevărat că ești puțin mai predidispusă la păcate, dar asta nu înseamnă că ești obligată să păcătuiești, depinde doar te voința ta dacă cedezi sau nu, te sfătuiesc să te rogi și să mergi duminica(și în celelalte zile când se face slujbă, cât mai des) la biserică.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitroblast a răspuns:

Nici pe departe. Nu stiu de pe unde le-ai citit si pe astea, dar nu are nici o legatura. Pacatul e doar al mamei tale, nu are legatura cu tine. Ispitele vin ca acu' ce vrei, sa stea naiba frumusel in culcusul sau subteran si sa nu faca nimic?
Ce sa faci in privinta ispitelor? Sa vorbesti de preferat cu duhovnicul tau, cu cineva in care ai incredere si nu e paralel cu Biserica, si bineinteles, rugaciune, rugaciune, rugaciune catre Domnul sa te ajute sa le rezisti.

Sper ca te-am ajutat!