| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Mama vitrega imi tot zice sa ma rog la Dumnezeu, ca daca ma rog la EL toate o sa-mi reuseasca in viata, este adevarat? Ca ei i-au murit doi copii nu prea a ajutat-o Dumnezeu.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu prea ajută. Iliescu nu se roagă și a ajuns mai bine decât vei ajunge tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Rautacios

| Nilsson a răspuns:

Depinde pentru ce te rogi. Daca ii ceri lui Dumnezeu sa castigi la pacanele, probabil nu o sa te ajute. Daca ii ceri lucruri care sunt spre binele sufletului tau, cu siguranta rugaciunile iti vor fi ascultate.
Oricum, nu trebuie sa ne punem sperantele ca fericirea adevarata o vom gasi in acesta viata, totusi trebuie sa luptam cu greutatile pana la capat.
O apreciez pe mama ta ca a reusit sa isi pastreze credinta in ciuda tragediei prin care a trecut, nu e un secret ca oamenii buni trec prin suferinta.

| Mieeez666 a răspuns:

"ca daca ma rog la EL toate o sa-mi reuseasca in viata"
Vrajeli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce sa te rogi? La lemne?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Dumnezeu ingaduie ca oamenii sa treaca prin greutati si ispite, dar asta nu inseamna ca le doreste asta. Da, este bine sa te rogi lui Dumnezeu, dar nu doar pentru cele materiale. Si daca nu o sa-ti reuseasca in viata sa nu deznadejduiesti. Sa ai mereu nadejde si rabdare si totul va fi bine. Era si o fraza pe care am discutat-o azi la scoala:
,, Totul va fi bine in final. Daca nu este bine, inseamna ca nu e finalul."

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! happy
Eu am crescut „cu Dumnezeu în gând și-n suflet", am învățat de mic să îl caut atunci când îmi este greu, când am nevoie de un sfat, când trebuie să iau o decizie unde rațiunea nu îmi era de ajuns.
Foarte frumos că mama ta vitregă de îndeamnă să îți îndrepți rugăciunile către Dumnezeu, dar trebuie să faci acest lucru doar dacă simți tu că ai nevoie și de altcineva/altceva în viața ta, nu obligat.
Faptul că ea a pierdut doi copii nu înseamnă că a fost cumva pedepsită, a primit o încercare, probabil că le-ar fi dat și copiilor ei sfaturile pe care ți le dă ție acum.
Eu sunt fiu de preot, de puțin timp mi-am pierdut tatăl, a fost o încercare pentru mine și pentru mama. Am pierdut cumva și casa unde am crescut, și apartamentul pentru că a trebui să plătim tratamentul tatălui meu. Niciodată nu am spus că e o pedeapsă, că am fost în vreun fel pedepsit. A fost o încercare, o lecție din care am avut enorm de învățat, o maturizare extrem de rapidă și o rearanjare a credințelor, convingerilor și valorilor.
Te sfătuiesc să fii respectuos, ascultător și bun cu mama ta vitregă. S-ar putea, ca-n povești, să se comporte urât cu tine, întoarce-i o vorbă bună în schimb. Dacă nu, ești un norocos. happy

| Saltbae a răspuns:

Au murit și aia care se rugau de 3 ori pe zi sa le treacă... Sunt doar speranțe deșarte, depinde doar de ce situație îți faci cu mâna ta și de ce noroc ai.

| BulibasaRoxana a răspuns:

Este adevarat, dar rugaciunea trebuie sa fie din tot sufletul, fara ganduri de rau, fara sa te lauzi in rugaciune, fara lucruri spuse la "misto". Eu ma rog in felul urmatior: Spun "Tatal Nostru", apoi spun astfel: "Doamne, iarta-ma ca sunt o pacatoasa, ajuta-ne pe toti in tot ceea ce facem, da-ne sanatate, apara-ne de toate relele, ajuta-ma la scoala, da-mi intelepciune in continuare si Iti multumesc pentru ca ma ajuti in tot ceea ce fac, ma aperi de toate relele, nu ma lasi singura cand mi-e greu, ma ierti, ma ajuti la scoala si oriunde, Iti multumesc pentru tot! Fii slavit si marit, in Cer si pe Pamant in veci, Amin!". In rugaciune nu este o regula anume, spun in totdeauna ceea ce simt si ma inchin cand simt nevoia. Si la scoala, la un test, un examen ma inchin, si inainte sa ne dea subiectele si in timpul testului/examenului si oricand am nevoie de ajutor. Eu ti-am spus cum fac eu, nu este obligatoriu sa faci ca mine. Ti-am dat un model. Sper ca ti-am fost de folos!