| Dumy3321 a întrebat:

Buna, masturbarea este un păcat? Daca da, de ce?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pune-i p-astia sa-ti dea versetul din Biblie care interzice clar, explicit asa ceva. Dar nu geseala de traducere cu malahii.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci a zis Iuda către Onan: Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta", se relatează în Cartea Facere.

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

In primul rand nu scrie ca Onan facea onanie. Scrie doar de co.itus inter.ruptus.

In al doilea rand, daca esti crestin si-ti moare fratele, trebuie sa-i lasi vaduva insarcinata, altfel esti onanist, conform Bibliei.

| BlackLight1987 a răspuns (pentru doctorandus):

Termenul de onanie provine tocmai de la Onan, intr-adevar nu este vorba despre malahie ci de onanie. Dar putem deduce ca daca onania (coitus intreruptus), are ca pedeapsa moartea in mod clar si masturbarea are efecte negative asupra sufletului.
Ar mai fi versetul cu malahia, dar ai spus deja ca nu accepti termenul, desi asa a fost tradus inca din primele secole creștine.
In iudaism era legea leviratului; daca fratele tau murea fără a avea urmaș, era datoria ta, conform acestei legi, sa ridici urmași fratelui tău. Desigur legea a fost desființată și chiar condamnată în crestinism.

| doctorandus a răspuns (pentru BlackLight1987):

Doar pe cateva randuri ai o contradictie. O sesizezi? Intai aduci Legea lui Dumnezeu ca argument pentru ce e valabil in secolul XXI si pe urma conchizi ca Legea lui Dumnezeu a fost desfiintata. Si una si alta nu se poate.

Si nu, onania biblica nu este c.i., ci este a nu face urmasi de sex masculin vaduvei fratelui tau. Nu scrie nicaieri in Biblie ca c.i. s-ar pedepsi cu moartea.

In traduceri bune, recente in engleza, franceza, germana, spaniola, etc., nu exista traducerea cu "malahii" sau "onanistii".

| doctorandus a răspuns:

Ce uita Irinel este ca poti controla indeplinirea poftei, nu poti controla pofta, pentru ca este o reactie instinctuala care nu este supusa controlulului voluntar.

| mihai69 a răspuns:

Corolar la cele de mai sus: pentru creștinii habotnici - DA.
De ce? pentru că așa zic popii, d-aia!
Pentru un om normal, echilibrat, nu e nimic nefiresc - dimpotrivă.

| Celcestietot a răspuns:

Mai pe scurt, orice imoralitate sexuala este condamnată în Biblie. Cei care trăiesc în păcat nu vor ajunge în Rai, dar partea bună este că aceste păcate se pot ierta cu condiția să nu mai trăiești în/cu ele, sa regreți sincer și să îi ceri iertare lui Dumnezeu.

| alina2k18 a răspuns:

Nu-i pacatwinking

| Octavian199 a răspuns:

Am vazut pe Youtube o maimuta care facea asta. Aceea maimuta ajunge in iad, nu? rolling on the floor

| Justme1997 a răspuns:

Este un păcat pentru ca popii vor sa te însori cat mai repede, sa faci mulți copii urgent ca sa le umpli lor bisericile si portofelele. Fara m.asturbare, fara protectie= cat mai mulți copii botezați

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, masturbarea este pacat, pentru ca Iisus spune ''Cine priveste o femeie ca sa o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui'' Masturbarea pe asta se bazeaza, si Pavel spune ''Fie ca mancati, fie ca beti, sa o faceti spre slava Lui Dumnezeu'' Nu vad cum ar putea sa fie slavit Dumnezeu prin acest pacat.
Tot Pavel spune ''Nu stiti ca trupurile voastre sunt temple ale Duhului Sfant? Voi lua Eu templul Meu si il voi da unei prostituatw? Nicidecum! ''
Biblia spune sa ne ferim de imoralitate si de curvie, Iov a spus ''Am facut legamant cu ochii mei sa nu imi opresc privirea asupra unei fecioare''
Te poti uita la o femeie fara ca sa o poftesti, dar aici Iov se refera la a pofti o femeie si a o dori, a-ti imagina tot felul de lucruri si a pofti trupul ei. Este doar un pas de la a gandi, la a pune in practica, de aceea apostolul Pavel spune sa ne pazim mintea.
Dumnezeu te iubeste si nu te-a parasit, este langa tine si te intareste. Vreau sa iti prezint un video in care se vorbeste despre acest lucru, vorbeste un om care a fost robit de asta si cum a scapat de asta.

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg&t=1389s

Te felicit ca ai pus intrebarea, inseamna ca iti pasa si vrei un raspuns, masturbarea este un pacat dar Dumnezeu te va elibera de ea, El promite in cuvant ca ii va da putere celui ce i-o cere si va fi langa cel ce-L cheama.

| Holiday a răspuns (pentru Irinel15123532):

"''Fie ca mancati, fie ca beti, sa o faceti spre slava Lui Dumnezeu'' Nu vad cum ar putea sa fie slavit Dumnezeu prin acest pacat."

Pai atunci si defecatia e pacat, sau cum il slavesti pe spiridus facand asta? Si asta are mai mare legatura cu mancatul si bautul decat masturbarea...

| Dumy3321 explică (pentru Holiday):

Pai și cu ce îl slăvesti pe Dumnezeu când mănânci sau bei?

| TristanTzara a răspuns:

Nu e o virtute! laughing mai bine decât să comiți păcatul violului sau al suprapopulării! laughing

| Helper07 a răspuns:

Trupul tau e templul Duhului Sfant deci trebuie sa ai grija ce faci cu el, ca nu e al tau.